"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Trump: saadan presidendina Clintoni vangi (1)
10. oktoober 2016
Scanpix

USA presidendikandidaat lubas Hillary Clintoni saata vangi elektrokirjade saaga tõttu. Clinton süüdistas Trumpi naistesse halvasti suhtumisest, Trump süüdistas Clintoni abikaasat naiste ahistamises.

Clinton ja Trump pidasid vihase valimisväitluse

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump ja demokraatide kandidaat Hillary Clinton ei kätelnud valimisväitluse alguses ja kogu debatt kulges vägagi pingelises meeleolus, täheldasid vaatlejad.

Kohal viibisid ka kandidaatide abikaasad Melania Trump ja Bill Clinton. Üritus korraldati Missouris Saint Louisi linnas Washingtoni ülikoolis ja kestis poolteist tundi. Valimisväitlust juhtisid telekanali CNN ajakirjanik Anderson Cooper ja ABC Newsi Martha Raddatz. Seekord sai küsimusi esitada ka publik.

Esimeseks küsimuseks publiku seast oli, et kas kandidaatide käitumine on sobilikuks eeskujuks tänapäeva noortele.

Clinton vastas pikalt haridussüsteemist heietades ja rääkides sellest, mida ameeriklased suudavad kõik koos korda saata. Trump rääkis muu hulgas kaubanduslepingutest ja linnade turvalisuse parandamisest.

Kohe alguseks võttis Anderson Cooper üles ka eelmisel nädalal avalikkuse ette jõudnud kümnendivanuse salvestuse, kus Trump kiitleb üsna nilbelt oma eduga naiste hulgas.

“See oli nõndaöelda riietusruumi meestejutt. Ma ei ole selle üle uhke. Ma tõepoolest ei ole selle üle uhke. See tekitab minus väga suurt piinlikkust,” tõdes Trump.

“Ma austan väga naisi ja pole tegelikult kedagi, kes seda minust rohkem teeks. See jutt on piinlik, kuid ma pole midagi sellist tegelikkuses teinud. Seevastu Islamiriigiga saan ma hakkama. Neist ma saan lahti,” kinnitas Trump.

“Olen Trumpi video üle mõelnud. Ja see tekitas mus kahtlusi, kas Trump sobib presidendiks. Hakkasin juba juuni alguses rääkima, et Trump ei sobi presidendiks. Me kõik nägime ja kuulsime reedel, kuidas Donald rääkis naistest. Kuidas ta naistest räägib, mida ta naistele teeb. Ma arvan, et kõigile on selge, et see, mida ta rääkis, näitab täpselt ära, kes ta on,” sekkus Clinton.

Trump ründas seepeale kohe vastu ja tõi näiteks Hillary Clintoni abikaasa Bill Clintoni.

“Meie riigi poliitikas pole kedagi teist olnud, kes oleks olnud naiste suhtes sedavõrd ahistav kui Bill Clinton. Hillary Clinton ründas neidsamu naisi ja tegi seda vihaselt. Neli neist naistest on ka täna siin,” ütles Trump.

Trump tõi valimisdebatile kaasa Paula Jonesi, Juanita Broaddricki ja Kathleen Willey ning Kathy Sheltoni. Kaks neist on süüdistanud Bill Clintonit ahistamises ja kolmas koguni vägistamises. Ekspresidenti pole süüdi mõistetud, üks kohtuasi lahenes kokkuleppe teel. Neljas naine Shelton vägistati 12-aastaselt ja tema ründaja advokaadiks oli Hillary Clinton.

“Nii et ärge rääkige mulle mingitest sõnadest, vaid sellest, mida president Clinton tegi. Ta pidi maksma 850 000 trahvi. Ma arvan, et see on häbiväärne ja Hillary peaks enda üle häbenema, kui nüüd aus olla,” raius Trump pälvides publiku aplausi.

Trump asus seepeale taas rünnakule ja võttis üles Hillary Clintoni elektronkirjade saaga viidates, et see võib naisele vanglaga lõppeda. Clinton kasutas välisministrina kirjade saatmiseks eraserverit, mis seadis ohtu riigisaladused ja on oma viga ka tunnistanud.

“Kui ma võidan, siis ma teen peaprokurörile ülesandeks kogu see asi uuesti üle vaadata, sest siin on olnud niivõrd palju valesid ja pettust. Kui ma olen president, siis on Clinton vanglas,” rääkis Trump.

“Ma olen oma süüd sellest juhtumis korduvalt tunnistanud. Aga see on kohutavalt hea, et keegi sellise temperamendiga nagu Trump ei otsusta siin riigis seaduste eest,” vastas Clinton.

Järgmiseks siirduti islamiäärmusluse ja terrorismi ohjeldamise teemadele.

“Meeldib see või mitte, aga see on kaheldamatult probleem. Islamiusulised peaksid ise teada andma, kui midagi juhtub. Clinton ei suuda terrorismiga võidelda, sest tema ega Barack Obama ei suuda isegi avalikult välja öelda sõna islamiäärmuslane,” märkis Trump.

“Kahjuks on moslemite kohta öeldud palju halba. Ja mõne sellise asjaga on välja tulnud ka Donald. Islamiriigi võitmiseks on vaja moodustada koalitsioon, kus oleksid enamuses islamiriigid. Me ei ole sõjas islamiga. See tuleb kasuks ainult terroristidele, kui jääb mulje, et me sõdime islamiga. Ma ei kasutaks Süürias maavägesid. Kuid erivägesid – jah. Loodetavasti selleks ajaks, kui ma saan presidendiks, oleme Islamiriigi vähemalt Iraagist välja surunud,” seletas Clinton.

“Mulle ei meeldi Assad (Süüria president Bashar al-Assad), kuid ta tapab Islamiriigi liikmeid. Venemaa tapab samuti Islamiriigi võitlejaid ja seda teeb ka Iraan,” märkis Trump.

“Clinton räägib karmilt Venemaast ja räägib (mõõdukatest) mässulistest, kuid tegelikult üldse ei tea, kes need sellised üldse on. Vaadake, mis Liibüas toimus, kui relvad sattusid täiesti soovimatute isikute kätte. Samamoodi käib see ka praegu Süürias,” hoiatas Trump.

Venemaa teemadele siirdudes süüdistas Clinton Moskvat, et see üritab valimisi kallutada Trumpi kasuks. Clinton tõi näiteks muu hulgas häkkimised demokraatide serverisse, milles kahtlustatakse venelasi.

“Nad üritavad mõjutada valimisi Donald Trumpi kasuks,” kinnitas Clinton.

Trump andis mõsita, et tegemist ei pruukinud üldse olla häkkimise, vaid lekitamisega,

Clinton jätkas Moskva teemal ja lubas alustada uurimist seoses Venemaa võimalike sõjakuritegudega Süürias.

“Ma toetan püüdlusi uurida Süüria (valitsusvägede) ja Venemaa sõjakuritegusid ning üritada võtta neid vastutusele,” ütles Clinton.

Debati lõpuks küsiti presidendikandidaatidelt, kas rivaalil on ka mõni positiivne joon.

“Austan tema (Trumpi) lapsi, kes on väga pühendunud. Ma ei pruugi temaga nõustuda paljudes asjades, kuid seda ma austan,” tõi välja Clinton.

“Laste kohta käiv oli äärmiselt ilus kompliment. Ütlen Hillary kohta seda, et ta on võitleja, ta ei anna alla ja seda ma austan. Kuigi tema arvamustega ma ei nõustu,” vastas Trump.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

muig
10. okt. 2016 12:07
Vahi mis kõik Clintoni-vanamehe kohta välja tuleb. See oli vist päris seksmaniakk.