"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rahvastikuteadlane haldusreformist: 5000 elaniku miinimummäär ei ole põhjendatud (0)
16. oktoober 2016
Kuvatõmmis/TTV

"Kategoorilisus ja punktuaalsus on asjakohased karistusseadustikus, kuid mõttetud ja isegi lubamatud sotsiaalsete protsesside puhul," kirjutab rahvastikuteadlane Jaak Uibu, kes ei saa aru, mis on vaja sundida valdu ühinema. "Kas selle pärast, et omavalitsusüksusi on kergem juhtida ehk allutada, kui nad on omavahel tülli aetud?"

Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant Jaak Uibu kirjutab Kanada eestlaste uudisteportaalis Estonian World Review, et kuigi haldusreformi seadus fikseerib omavalitsusüksuse miinimumsuuruseks 5000 elanikku, ei ole see määr põhjendatud.

Haldusreformi seadus sätestab, et kohaliku omavalitsuse üksus on võimeline tagama oma elanikele kvaliteetseid avalikke teenuseid juhul, kui kohaliku omavalitsuse üksuses elab vähemalt 5000 elanikku. Uibu aga leiab, et kui karistusseadustikus on kategoorilisus ja punktuaalsus isegi asjakohane, siis sotsiaalsete protsesside puhul on see mitte ainult mõttetu, vaid ka lubamatu. Uibu juhib tähelepanu asjaolule, et elanike arv omavalitsustes on pidevas muutumises ja ühe seega ei saa murdejoont anda ühe inimese täpsusega.

“Detailne numeraalne fikseering on õigustatud ühes seaduses ja otse naeruväärne teises,” kirjutab Uibu Estonian World Review’s, kus ta kõrvutab haldusreformi seadust ja karistusseadustikku. “Bioloogiliste ja sotsiaalsete protsesside kirjeldamisel tuleb arvestada näitajate paratamatu hälbimisega. Näiteks erütrotsüütide ja leukotsüütide hulk. Kolmekümnendatel aastatel oli Harjumaa 12 arstijaoskonnas keskmiselt 7000 elanikku, suurimas 14 700 ja vähimas 4200. Kuidagi ei kõlba omavalitsusüksuse miinimumsuurus 5000 elanikku.”

Uibu küsib retooriliselt, miks ei sea haldusreformi seadus miinimummääraks 5001 või 4999 inimest. “Isegi kui 5000 oleks sõnastatud “viis tuhat”, oleks see veidi vähem silma torganud ja mõista andnud võimalikke kõrvalekaldeid,” kirjutab Uibu Estonian World Review’s.

“Seaduses lubatud erandid ei korva nimetatud puudujääki. Valdades on nüüd kõik pandud tiirlema ümber 5000. Seda kiirendab piitsa ja prääniku rakendamine valitsuse poolt, mis sahkerdamine üksisiku puhul vajaks karistusseadustiku abi. Lõputud läbirääkimised on halvanud tavalise elurütmi. Kiites Märjamaa suurvalda, ei märgata elu hääbumist perifeersel Lauknal. 80 protsendil Eesti omavalitsustest on elanikke täna vähem kui 5000,” kirjutab Uibu ning küsib, kas neist siis kõik neist ei tule omadega niigi toime. “Sauga vallas on veidi üle nelja tuhande elaniku ja seal on kõik olemas. Miks on vaja sundida Saugat kellegagi ühinema? Kas selle pärast, et omavalitsusüksusi on kergem juhtida ehk allutada, kui nad on omavahel tülli aetud?”

Uibu sõnul on ekspertide hinnangul 5000 elanikku vähim elanikehulk, mille juures on võimalik kohalikul omavalitsusel kohustuslikke teenuseid efektiivselt korraldada ning tegeleda omavalitsuse arendamisega. Samas ei ole Uibu hinnangul tegemist uuringutele tugineva teadmisega, sest jäeti kasutamata kriteeriumide kompleks – näiteks asukoht, senine edukus, demograafiline struktuur ja tulubaas. Selle asemel mindi kõige lihtsamat ja ohtlikumat, 5000 elaniku alammäära teed.

Uibu toob ära Esonian World Review’le kirjutatud artiklis ära ka Varuli advokaadibüroo hinnangu – selle järgi on haldusreformi seaduses ette nähtud omavalitsusüksuse miinimumsuuruse kriteerium ehk 5000 elanikku vastuolus põhiseadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse õigussubjektsuse garantiiga.

“Aktuaalseks jääb Toompea Haridusseminaris 2010. aastal käsitletud oskuspädevuse pilootuuringu esimene järeldus: haridus- ja võimuinstitutsioonide oskuspädevus komplitseeritud probleemide lahendamisel on madal või puudub üldse,” kirjutab Uibu Estonian World Review’s.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.