"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Tarmo Tamm: peaminister pole haldusreformi sisu osas oma lubadust täitnud (1)
25. oktoober 2016
Scanpix

"Peaminister lubas juba kevadel, et haldusreformile tuleb 17-18 sisustusakti, milledega antakse kohalikele omavalitsustele n-ö sisu, ülesanded ja rahastamise põhimõtted. Tänaseks ei ole need aktid isegi mitte riigikokku jõudnud," sõnas riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm, kelle hinnangul on haldusreform järjekordne näide sellest, kuidas valitsus oma tööga hakkama ei saa.  

Tamm nentis Tallinna TV uudistesaates “Täna+”, et juba haldusreformi üldine lähtepositsioon oli vale. Rohkem pidanuks keskenduma tõmbekeskustele ehk keskustele, kuhu inimesed igapäevaselt liiguvad. “Täna võivad moodustuda omavalitsused, mis ise ei teagi, kus nende keskus asub. Juhtuda võib situatsioon, kus kolme omavalitsuse liitumisel selgub, et ühist keskust neil ei olegi ja see tuleb neil leida väljaspool piire.”

Haldusreformi puudutavate küsimuste osas on peaminister Rõivas siiani Tamme hinnangul enamasti hämanud. “Rõivas küll lubas, et lähiajal jõuavad haldusreformi aktid riigikokku, samas tuleks peaministri meelest esmalt reform ära teha ja seejärel vaadata, kuidas edasi liikuda. Peaminister juhtis tähelepanu ka sellele, et ootab haldusreformi osas riigikohtu lahendeid, kuna paljud otsused pidid just neist sõltuma.”

Tamm on veendunud, et valitsus ei tunnista kunagi, et on reformi valest otsast alustanud. Kui aga kohus valitsust ümberkorraldusi tegema ja ümber mõtlema sunnib, peab ta seda ka tegema. “Peaminister ütles, et haldusreform on vajalik tugevate omavalitsuste tekkeks. Kus aga Reformierakond viimased 15 aastat oli? Reformierakond sisuliselt pidurdas 15 aastat  haldusreformi ja järsku on hakanud nad reformi veduriks, mis vahepeal juhtunud on? See on päris hämmastav. Ma ei tea, kuhu haldusreformiga välja jõutakse, aga loodetud eesmärki sellega ei saavutata.”

Praegune haldusreform kiirendab Tamme sõnul maaelu hääbumist veelgi. “Eluks maal on vajalik transport ja sellised asutused nagu kool, kultuurimaja jt. Nende koondamine võib kaasa tuua väga kurvastavaid tagajärgi.  Lõpuks läheb see kõik rohkem maksma kui haldusreform.  Kohalikud omavalitsused ei muutu tugevamaks täiendava rahastuseta. Järgmisel sügisel toimuvad kohaliku omavalitsuse valimised ja see võib olla üks argument, miks haldusreform on põhiseadusega vastuolus. Inimestele jäetakse otsustamiseks ja ka kohalikesse volikogudesse kandideerimiseks väga vähe aega.”

Omavalitsusi, kes pole tänaseni endale n-ö kosilast leidnud on Tamme teadmisel üle Eesti päris palju.”Paljudel ei teki ka nn ihaldatud võimalust, kuna kahe omavalitsuse vahele jääb üks tühi auk, puudub lähim tõmbekeskus ja õige suund. Vales suunas liitumine pole aga kuidagi mõistlik. Arvan, et Eesti kaart saab peale liitumisi päris kummaline olema.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teeb Talinat
27. okt. 2016 08:41
Maainimesed peavad saama priilt liikuda esialgu vähemalt oma maakonna piireis - elik teeb maal Talinat. See olla nn haldusreformi eesmärk kui tõesti mõeldakse reformi. Tundub, et tegelt mõeldakse hoopis omavalitsuste liitmist seega vaid ja ainult piiride nihutamist. Mis reform see on? Prii liikumine toob maale elu.