"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Raul-Allan Kiivet: tervishoiukulusid tuleb suurendada (2)
28. oktoober 2016
Scanpix

Efektiivsuse kasvu tervishoius on võimalik saavutada lisarahastusega, kirjutab Tartu Ülikooli tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet lisades, et arenenud maade (OECD) kogemus kinnitab, et arstiabi kulud tasemel 9–11 protsenti SKTst tagavad parima tulemuse ilma raiskamiseta.

“Efektiivsusest tervishoius on Eestis räägitud ainult ühes võtmes, mis taandab teema kokkuhoiule ehk kuidas teha samu asju sama palju, aga väiksemate kuludega. Selline lähenemine sobiks, kui Eesti tervishoid oleks valmis, aga kahjuks oleme sellest kaugel,” kirjutab Kiivet Postimehes.

“Aktiivravi maht on meil heal rahvusvahelisel tasemel, pole aga järelravi, põetust ja hoolitsust, mida üha suurenev hulk vanemaealisi haigeid ootab ja vajab.”

Samuti leiab Kiivet, et praeguseks pole Eesti arstiabi efektiivsuse suurendamise reservid mitte raviasutuste sees, vaid nende vahel ehk tervishoiusüsteemi juhtimise ja rahastamise korralduses, mis seni ei toeta koostööd ega mõistlikku tööjaotust.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eda
31. okt. 2016 08:39
Peab olema meie, mitte mee.
Eda
31. okt. 2016 08:37
Loomulikult peab suurendama tervishoiule antavat raha. Ega mujal abi ei saagi, kui Tallinnas ja Tartus. mujal on haiglad ja muud tervishoiu asutused kinni pandud. Kiirabist saavad vähesed abi, seal pole arsti ega abivahendeid kiireks tegutsemiseks. Riigi raha läheb sageli tuulde. Sõjaõhutamine neelab miljoneid. See Venemaa õrritamine on liiale läinud, kuigi praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud. Loodan, et kui Trump saab presidendiks ja seab sisse head suhted Venemaaga lõpevad ka meie sõjamängud ja sulguvad sõjaõhutajate suud ning mee raha hakkab minema meie inimeste elu inimväärseks muutmisele.