"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ÜRO lasteõiguste ekspert: Eesti lapsi ohustavad peretülid, koolist välja langemine ja HIV (0)
22. november 2016
Lastekaitse Liit

"Täiskasvanud ütlevad alati, et lapsed on tulevik, aga nad on ka olevik. Lapsi võetakse tihti kui tuleviku maksumaksjaid, aga perekonna õnn sõltub täna sellest, kas lapsed on kaitstud või mitte," ütles ÜRO lasteõiguste ekspert ja endine Eurochildi president Maria Herczog, kelle sõnul Eesti laste suurimad probleemid on koolist välja langemine, koolikiusamine, peresisesed pinged ning isegi HIV.

ÜRO lasteõiguste ekspert Maria Herczog rääkis tänasel Lastekaitse Liidu aastakonverentsil, et lapse õiguste konventsiooni tuleb vaadata tervikuna ning riikide arusaamad laste õigustest peavad olema ühised.

Alates konventsiooni loomisest 1989. aastal on laste probleemis muutunud, näiteks on esile tõusnud laste seksuaalne ärakasutamine.

“ÜRO tasandil valmistati ka ette seadus, kus lapsed said ise pöörduda kaitseks vastavate ametite poole, et oma õigusi kaitsta. Lapsed, kes on rasketes olukordades, peavad saama võimaluse pöörduda turvaliselt abi saamiseks kellegi poole, olgu see siis küberkiusamine, koolikiusamine  või midagi muud,” lisas Herczog.

Herczogi sõnul ei saa alati usaldada eri riikide valitsusi, sest nad ei taha probleeme tunnistada. “Tihti väidavad valitsused, et neil ei ole probleeme ja kõik on hästi, kuigi olukord on midagi muud,” rääkis Herczog.

Konventsioonil on põhimõtted, et igal lapsel on võimalus arenguks, lapsel on õigus mitte olla diskrimineeritud ja lapse huvid peavad olema kaitstud. 

“Laps peab olema kaitsutud nii klassiruumis kui ka ühiskonnas. Oluline on ka laste aktiivsuse võimalus ühiskonnas, nad peavad saama kaasa rääkida ka poliitilisel tasandil,” selgitas Herczog.

Herczogi hinnangul on Eesti majandus kasvanud kiiresti, kuid olnud mõjutatud ka kriisidest. Eesti on teinud palju, et pakkuda peredele sotsiaalset tuge, aga probleemine näeb Herczog peresiseseid sotsiaalseid pingeid. “Kui vanemad ei saa tööd ja on ka teisi probleeme, siis see mõjutab laste vaimset tervist tõsiselt,” ütles Herczog.

Herczog sõnul peavad lapsevanemad taluma üha suuremaid pingeid laste kasvatamisel. “Lapsel peab olema võimalus olla laps, ta peab saama areneda ja mängida. Lapse eest vaid hoolitsemine ei ole lapse kasvatamine. Hoolitsemine on vaid üks osa lapse loomulikust kasvatamisest,” lisas Herczog.

Suurt muret tekitab ka Eesti laste suur koolist välja langemine ning koolikiusamine ütles Herczog ja lisas, et 1,5% ehk 300 last Eestis on lahutatud oma peredest.

“Siin on vaja kasutada eriprogramme, et lapsi tuua tagasi perede juurde ja Euroopa Liidul on selleks loodud vastavad lahendused. Muret tekitab Eesti puhul ka see, et Eestis on üks Euroopa Liidu kõrgeim HIV haigestumise tase, selle all kannatavad ka lapsed,” lõpetas Herczog.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.