"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Repinski: Eesti Ekspressi suured ja väikesed valed ning üks tõde (1)
29. november 2016
Scanpix

Maaeluminister Martin Repinski lükkas ümber väljaande Eesti Ekspress portaalis teisipäeval tema kohta avaldatud süüdistused."Ma ei tea, mis on see põhjus, miks Eesti Ekspress jätkab Konju farmi ja minu isiku ründamist," ütles Repinski.

Maaeluminister Martin Repinski lükkas ümber väljaande Eesti Ekspress portaalis teisipäeval tema kohta avaldatud süüdistused.

Repinski näitab, et Konju Kitsefarm OÜ ei ole maksnud oma töötajatele miinimumpalgast väiksemat töötasu.

“Konju Kitsefarm OÜ-s töötas 2015. aastal keskmiselt viiis inimest. Tööjõukulud olid 24 970 eurot. 385 päeva oli kokku haiguslehti ehk reaalselt sai tasu neli inimest, kuna aastas on 365 päeva. Kui jagame 24 970 eurot kaheteistkümne kuuga, saame 2080 eurot. Kui jagame selle summa neljaga, on tööjõukulude tulemus töötaja kohta 520 eurot. Lisaks rakendub ühele töötajale sotsiaalmaksuerisus, mida Ekspress ei saanud ega osanud arvestada,” märgib keskerakondlasest maaeluminister.

Repinski kinnitusel ei ole ta ka tasunud palka ja arveid sularahas ja ilma makse maksmata. “Kinnitan veelkord, et kõik tööjõukulud on deklareeritud ning samuti on sularahas tehtud maksed vastavalt seadustele vormistatud,” ütleb Repinski.

Kolmandaks rõhutab Repinski maksis ise endale palka tegevjuhina. “Kinnitan veelkord, et sain enda ettevõtetest töötasu. Selle tõestuseks olen palunud maksu- ja tolliametil väljastada vastav kinnitus, et Martin Repinski eest on tööjõutasud makstud. Kui selle kinnituse saan, edastan selle soovi korral ka Ekspressile,” kirjutab Repinski.

Maaeluminister selgitas ka enda osalust oma ettevõtete juhtimisel. “Ütlesin reedesel pressikonverentsil tõepoolest, et olen ettevõtete tegevjuhtimisest olnud eemal alates sellest ajast, mil algas valimiskampaania ning asusin riigikogu liikmeks. Olen püüdnud juhtimises osaleda, kuid arusaadavalt ei ole seda saanud riigikogu töö kõrvalt seda täies mahus teha,” märkis Repinski. “Mis puudutab minu viibimisi Ida-Virumaal, siis loomulikult olen nädalavahetustel ning istungivabadel nädalatel sinna jõudnud. Ida-Virumaa on ka minu valimisringkond. Loomulikult osalesin oluliste otsuste tegemisel, kuid ei tegelenud ettevõtte igapäevase juhtimisega,” lisas ta.

Viiendaks lükkas Repinski veelkord ümber väited nagu oleks ta müünud Hollandist ostetud kitsejuustu Eestis toodetu pähe. “Hollandi juustu osas olen vist juba sada korda kinnitanud ning võin veel tuhat korda kinnitada, et seda ei ole müüdud Eesti toodangu nime all. Punkt,” teatas minister.

Kuuendaks selgitas minister kitsejuustu säilimise teemat, mille osas Ekspressi hinnangul ta on vassinud. “Hollandis on väga pikad juustutootmise traditsioonid ja nende töödeldud toodang võib tõesti kauem säilida. Hollandist tellitud juust ei olnud aga töödeldud ning Konjul puudub tehnoloogia ja teadmised, et säilivusaega sedavõrd pikana tagada. Mis puudutab juustude säilivusaega, siis Konju toodete puhul on see kolm kuni neli nädalat. Meil on tehtud VTA laboris juustudele katsed ning nende tulemused määrasid säilivusaja. VTA-ga on kooskõlastatud, et säilivusajaks määrasime kolm nädalat,” selgitas Repinski.

Seitsmendaks ei eitanud Repinski, et tema ettevõtted on saanud veterinaar- ja toiduametilt (VTA) ettekirjutusi, kuid ta märkis, et need on kas täidetud või täitmisel ning ükski neist pole olnud nii oluline, mis oleks puudutanud toodangu kvaliteeti. “Jah, tehtud on ka teisi ettekirjutusi, seda pole keegi salanud. Nende täitmisega tegeletakse ning meil on VTA-ga väga konstruktiivne koostöö. Rõhutan, et kui tegemist oleks kriitiliste ettekirjutustega, mis halvendavad meie toodangu kvaliteeti, oleks Konju tootmine juba ammu peatatud,” märkis minister.

Kaheksandaks võtab Repinski omaks, et eksis , kui väitis, et tellis 200 kilo juustu vaid ühel korral. “See on fakt, milles olen tõepoolest eksinud. Võtsin ette kirjavahetuse De Molkereiga ning leidsin neli tellimust. Vastasin peast, vabandan. See ei muuda aga asjaolu, et Eesti toodangu nime all see juust poodidesse müügile jõudnud pole,” rõhutab Repinski.

Viimase punktina Ekspressi süüdistustele vastates kinnitab Repinski, et on oma toodangut müünud ka eelmise presidendi ametiajal Presidendi Kantseleile. “Presidendi Kantseleile oleme korduvalt toodangut müünud. Muuseas oli presidendi kantseleiga sellest juttu, kas võime seda fakti enda reklaamimiseks kasutada. Meile öeldi, et presidendil oleks väga hea meel kui inimesed kuulevad, et ta tellib endale Eesti toitu. Mis puudutab Konju juustu, siis seda pakuti presidendi vastuvõtul 2015. aastal Jõhvis. Sellest oli ka meedias juttu, et kasutati mitmete kohalike tootjate toodangut,” märkis Repinski.

Eesti Ekspress avaldas teisipäeval artikli, kus esitab üheksa punkti, mille osas lehe kinnitusel Repinski eelmisel nädalal süüdistustele vastamiseks korraldatud pressikonverentsil valetas.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

W.
30. nov. 2016 16:36
Mina tean miks Konju farmi ja ministrit rünnatakse: mõningaid tegelasi on tabanud krooniline kõhulahtisus.