"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
May: London on vastu Iraani agressiivsetele sammudele Lähis-Idas (0)
07. detsember 2016
Scanpix

Suurbritannia aitab Pärsia lahe riikidel "astuda vastu" Iraani agressiivsetele sammudele regioonis, sõnas Briti peaminister Theresa May kolmapäeval Pärsia Lahe Koostöönõukogule (GCC) Bahreinis.

“Mul on Iraani ohu suhtes selge pilk,” ütles May tippkohtumisele kogunenud liidritele. “Meil tuleb … teha koostööd, et astuda vastu Iraani agressiivsetele sammudele regioonis,” lisas valitsusjuht.

Briti peaminister arutab Pärsia lahe riikide tippkohtumisel kaubavahetust pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust ning kinnitab jätkuvat toetust traditsioonilistele liitlastele regioonis.

May on esimene Briti peaminister ja esimene naine, kes osaleb GCC iga-aastasel tippkohtumisel. GCC-sse kuuluvad Saudi Araabia, Bahrein, Kuveit, Omaan, Katar ja Araabia Ühendemiraadid.

Sunniitlikud Pärsia lahe monarhiad ja šiiariik Iraan on ammused vaenlased ja võistlejad, kes on vastaspoolel muu hulgas ka Süüria ja Jeemeni sõjas.

GCC riikidele teeb muret Iraani kasvav mõju piirkonnas, eriti pärast Teherani tuumalepet, tänu millele astusid suurriigid sammu Iraani rahvusvahelise isolatsiooni lõpetamise poole.

May sõnul oli lepe Iraaniga “piirkondliku julgeoleku seisukohast elulise tähtsusega”. Samas kinnitas ta vajadust koostööks Iraani agressiivsete sammude tõrjumiseks.

Tippkohtumise ühisavalduses lepiti kokku “strateegilises partnerluses poliitiliste, kaitse-, julgeoleku- ja kaubandussuhete” tugevdamiseks ning otsustati töötada välja kollektiivne lähenemine piirkondlikele probleemidele.

GCC ja Suurbritannia on vastu Iraani dsetabiliseerivale tegevusele ja teevad koostööd selle vastu, öeldi avalduses. Suurbritannia lubas säilitada kohalolu piirkonnas ning jätkata koos GCC-ga koostööd Süüria konfliktile kestliku poliitilise lahenduse leidmiseks.

President Bashar al-Assad “on kaotanud kogu legitiimsuse ja tal ei ole rolli Süüria tulevikus”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.