"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Collegium Musicale annab särava jõulukontserdi Helsingi barokkorkestriga (0)
08. detsember 2016
collegiummusicale.ee

Kolmapäeval, 14. detsembril kell 19 saab Tallinna Jaani kirikus nautida suurejoonelist jõulukontserti, kus esinejaid on kokku neljast riigist – lisaks Eestile ja Soomele ka Hollandist ja Suurbritanniast.

Koos solistidega astuvad publiku ette Helsingi barokkorkester ja kammerkoor Collegium Musicale. Õhtu põhiteoseks on J.S.Bachi “Jõuluoratoorium.”

“See on meie senises tegevuses üks kõrgelennulisemaid ettevõtmisi, ” rääkis kammerkoori Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav. “Koostöö Helsingi barokkorkestri dirigendi Aapo Häkkineniga sai alguse paar aastat tagasi ja oleme väga rõõmsad, et oleme ühiselt sellise särava kontserttuurini jõudnud – lisaks Tallinnale toimuvad jõulukontserdid ka Helsingis ja Oulus.” Üksvärav lisas, et nagu läbivalt sellel aastal, on ka sellel kontserdil võimalus kooril esitada üks Eesti esiettekanne – nimelt W.F.E. Bachi teos “Columbus oder Die Entecknung von America” kõlab siin esmakordselt.

Solistid:
Helena Juntunen (sopran, Soome)
Monica Groop (alt, Soome)
Nico van der Meel (tenor, Holland)
Jonathan Sells (bass, Suurbritannia)
Aapo Häkkinen (dirigent, Soome)

Kavas:
Wilhelm Friedrich Ernst Bach (1759–1845) Columbus oder Die Entdeckung von America (Eesti esmaettekanne)
Heinrich Schütz (1585-1672) Tröstet, tröstet mein Volk, SWV 382
Johann Sebastian Bach (1685–1750) Jõuluoratoorium, BWV 248 I-III

Soome sopran Helena Juntunen särab nii kodu- kui ka rahvusvahelistel lavadel. Alates 1999. aastast osaleb Helena regulaarselt ka Soome Rahvusooperi lavastustes. Ta on salvestanud muusikat mh. firmadele BIS Records, Alba ja Ondine. Viimase aja tähtsündmusena võib nimetada Jüri Reinvere ooperi “Puhastus” (Sofi Oksaneni samanimelise romaani ainetel) esmaettekannet Soome Rahvusooperis, kus Helena Juntunen esitas noore Aliide osa.

Monica Groop kuulub maailma nõutumate metsosopranite hulka, keda töö ooperilauljana on viinud mh. Müncheni ooperimajja, Londoni Covent Gardenisse, Stockholmi kuninglikku ooperimajja kui ka Los Angelese ja Pariisi lavadele. Lisaks on ta andnud kontserte New Yorgi Lincoln Centeris, Wigmore Hallis ja Viini Musikvereinis. Tema koostööpartnerite hulka kuuluvad maailma tipporkestrid ja –dirigendid nagu Carlo Mario Giulini, Bernard Haitnik, Zubin Mehta, Neeme Järvi, Sir Colin Davis, Esa-Pekka Salonen, Kent Nagano, Sir Georg Solti jt. Ka Monica Groopi tõlgendused barokkmuusikast on pälvinud rahvusvahelise heakskiidu. Ta on teinud koostööd mh Frans Brüggeni, Philippe Herreweghe, Christopher Hogwoodi, Ton Koopmaniga… Groopi diskograafia hõlmab üle kuuekümne salvestise.

Algselt matemaatikat tudeerinud Nico van der Meel alustas laulupinguid Rotterdami konservatooriumis 1982. aastal professor Margreet Honigi juhendamisel. 1987 lõpetas õpingud Cum Laude. Samal aastal debüteeris ta Amsterdami Concertgebouw’ orkestri ees. Kiirelt tuule tiibadesse saanud tenor on oma lauljateel koostööd teinud dirigentidega nagu Nikolaus Harnoncourt, John Eliot Gardiner, Gustav Leonhardt jpt. Nico van der Meel on rahvusvaheliselt hinnatud Evangelistina vokaalsuurvormides, kuid tema repertuaaris on teosed 17. sajandi algusest nüüdismuusikani, samuti kammermuusika.

Bass Jonathan Sells on lõpetanud Cambridge’i ülikooli muusikateadlasena ning täiendanud end lauljana Guildhall School of Music and Drama’s ning Zürichi rahvusvahelises ooperistuudios, mille lõpetas aastal 2012. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas 1. preemia Thelma King Vocal Awards, Prix Thierry Mermod, Guildhall Wigmore auhind. Lisaks on ta üles astunud Pariisi ooperis, Dijoni ooperis, Glyndenbourni festivalil, Madridi Teatro Realis, Zürichi ooperimajas. Ta on üks barokkansambli Solomon’s Knot kunstilistest juhtidest ning teeb koostööd dirigentidega nagu John Eliot Gardiner, William Christie, Richard Egarr, Ton Koopman, Roger Norrington, Masaaki Suzuki, John Butt.

Helsingi Barokkorkestri esinemised ja salvestused on juba pea 20 aastat toonud publikuni uusi vaatenurki vanamuusika tõlgendamisel. Aastast 2003 juhib orkestrit Aapo Häkkinen, kelle käe all on HEBOst saanud üks Euroopa tippkollektiive ajaloolise interpretatsiooni vallas. Nende kontserdikavad sisaldavad sageli esmaettekandeid avaldamata või rekonstrueeritud meistriteostest, samuti kuuleb esitustes ootamatut ja tihti ka provokatiivset uut lähenemist tuntud teostele. Muusikaavalikkuse heakskiidu on orkester pälvinud ka Monteverdi ja Händeli ooperite uuenduslike ettekannetega. Alates 2011. aastast korraldab Helsingi Barokkorkester igakuiselt kontserte Helsingi Muusikamajas ning toonud seeläbi kontserdisaali arvukalt uut ja entusiastlikku publikut. Lisaks korraldab HEBO igasuvist barokkfestivali Janakkalas. HEBO ees on seisnud mh Rinaldo Alessandrini, Reinhard Goebel, Erich Höbarth, Riccardo Minasi, Enrico Onofri, Skip Sempé ja René Jacobs. Samuti maailmanimega solistid nagu Isabelle Faust, Werner Güra, Soile Isokoski, Julia Lezhneva, Viktoria Mullova, Valer Sabadus, Carolyn Sampson jt. HEBO on kütkestanud kuulajaid Amsterdami Concertgebouw’s, Wigmore Hallis ning paljudel maailma lavadel ja festivalidel, sh Jaapanis, Koreas ja Hiinas. Orkestri salvestuste seas on erilise tähelepanu pälvinud Dusseki sümfooniad, mida pärjati 2012. aastal ECHO muusikaauhinnaga ning valiti ajakirja Gramophone Awards’i poolt kuu heliplaadiks. Lisainfo: www.hebo.fi

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.