"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
FOTOD ja VIDEO! LINDA-MARI VÄLI: Kui praegune seadus käiku läheb on Eesti metsast lage juba viie aasta pärast (2)
17. detsember 2016
Albert Truuväärt

Ajakirjaniku ja looduskaitsja Linda-Mari Väli sõnul lähtub keskkonnaministeeriumi metsanduspoliitika pigem majanduslikest huvidest kui Eesti looduse heaolust ja keskkonnaekspertide soovitustest.

“Kõikidele on teada, et kantsler Talijärv on seotud Eesti Metsa -ja  Puidutööstuse liiduga, sest ta tuli keskkonnaministeeriumi asekantsleriks otse Eesti Metsa -ja  Puidutööstuse liidu peadirektori kohalt,” nentis Väli, kes oli tänase metsanduspoliitika vastase protesti üks peakorraldajatest.

Täna avaldasid metsandusaktivistid Keskkonnaministeeriumi ees meelt väljakannatamatuks muutunud metsanduspoliitika vastu.  Uus metsaseaduse muudatus, millega alandatakse kuuskede raievanust kahekümne aasta võrra, tõi peale justiitsministeeriumisse kooskõlastamisele saatmist kaasa protestilaine nii keskkonnakaitsjate, kultuuritegelaste, teadlaste kui ka tavakodanike hulgas. Ministeerium väidab, et ka keskkonnakaitsjaid ja teadlaseid on protsessi kaasatud, osapooled ise aga nimetavad seda näiliseks kaasamiseks, mille tegelik eesmärk on oponente reaalsete otsuste langetamisest eemal hoida.

Vaata galeriid (50)

Ajakirjaniku ja  piketi korraldaja Linda- Mari Väli sõnul esitatakse ministeeriumile tänase piketiga kolm nõudmist. Esimeseks nõutakse säästvat metsanduspoliitikat, teiseks nõutakse teadlaste , ekspertide, keskkonnaorganisatsioonide ja kodanike kaasamist metsanduspoliitikasse. “Praegu toimuvad need otsused väga ebamääraselt ja häguselt ülejäänud ühiskonna jaoks,” ütles Väli.

Kolmanda nõudmisena tahetakse Keskkonnaministeeriumi viimase kümne aasta tegevuste põhjalikku ülevaatust ja uurimist. Väli hinnangul on siiamaani toimunud ministeeriumis täiesti ebakompetentne majandamine, mis on toonud Eesti riigile suuri kahjusid.

2011. aasta metsaseadus võeti Väli hinnangul vastu hoolimata riigikontrolli hoiatavatest nootidest. “”Juba 2011. aastal leidis Riigikontroll, et senine metsamajandamine on vähendanud tublisti metsavarusid. Praegu, kuus aastat hiljem on olukord täpselt samasugune või läinud veelgi hullemaks,” märkis Väli.

Väli sõnul on ta kaks aastat kirjutanud metsanduse teemal ja olenemata tema korduvatest palvetest pole ministeerium temaga kontakti soovinud. “Nüüd, kui metsandusküsimus on hakanud saama avalikku tähelepanu, sain ma kaks nädalat tagasi lõpuks ometi kantsler Andres Talijärvega intervjuu teha, varem pole mulle seda võimalust antud,” jätkas Väli.

Viimasest intervjuust  Talijärvega ajakirjale Müürileht sai Väli aga korruptsioonikahtlusele viitamise eest süüdistuse. “Kantsler Talijärv nõuab Müürilehelt vabandust, sest ma esitasin väga ebamäärases vormis korruptsioonikahtluse. Tegelikult on kõikidele teada, et Talijärv on seotud Eesti Metsa -ja  Puidutööstuse liiduga, sest ta tuli keskkonnaministeeriumi asekantsleriks otse Eesti Metsa -ja  Puidutööstuse liidu peadirektori kohalt,” rääkis Väli.

Väli sõnul tegeleb ministeerium hetkel rohkem korruptsioonisüüdistuste tõrjumisega kui probleemse metsanduspoliitika ülevaatamisega.
Väli hinnangul saabus viimane tilk karikasse siis kui ministeerium võttis uue metsaseaduse muudatuse vastu ilma selleta, et keskkonnaühendused  oleksid sellega rahul olnud. Kui dokument oli saadetud justiitsministeeriumisse kooskõlastamiseks, siis avaldas ministeerium pressiteates  hoopiski nördimust, et keskkonnaühendused on taganenud nendega sõlmitud kokkulepetest.

“Keskkonnaministeerium teatas mõni nädal tagasi, et nende uute uuringute kohaselt on meie metsade juurdekasv juba üle 15 miljoni tihumeetri,” märkis Väli. “Mõned nädalad enne seda oli aga metsanduse arengukavas märgitud metsa  juurdekasvuks vaid  12 miljonit tihumeetrit , mis juba siis oli  Riigikontrolli hinnangul ülehinnatud.”

Väli hinnangul on huvitav  fakt ka see , et 15 miljonit tihumeetrit on see sama number, milleni on aastaid tahetud raiumisel  jõuda.
“Väga huvitav on see, et viimaste ministeeriumi poolt tehtud kalkulatsioonide kohaselt on  Eesti mets hakanud vaatamata intensiivse raiumise tingimustele kasvama üha rohkem  ja üha jõudsamalt ja täpselt nii, nagu ministeerium seda soovib,” imestas Väli.

Väli sõnul ütlevad kalkulatsioonid et kui raiumine jätkub samas tempos, siis 28, 29 aasta pärast ei ole meil enam metsa, mida raiuda.
“Olen rääkinud ühe keskkonnaministeeriumi ametnikuga, kelle nime ma avalikustada ei saa aga tema hinnangul on Eesti lage juba viie aasta pärast kui praegune uus seadus käiku läheb,” lisas Väli.

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mets
17. dets. 2016 08:03
Senine valitsus on võimaldanud välispankadel teha meie riigikassaga puhta vuugi. Kohalikud poliitikud on sellelt oma nutsu saanud, rahval pole aga muud teenimise võimalust, kui müüa looduressurssi.
eeskuju
16. dets. 2016 23:13
Aga Ukrainas Karpaatides toimubki lageraie ja palgikoormad veerevad läände.