"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ANDRES RAID: Kas me ei tohi teada, kes on Rail Balticu tegelikud omanikud? (17)
25. detsember 2016
Scanpix

"Asi läheb järjest huvitavamaks, sest keegi on ilmselt aru saanud, et see oli viga, kui saadakse teada, kes on Rail Balticu tegelikud omanikud," märkis ajakirjanik Andres Raid, kelle sõnul on veel eelmisel nädalal Wikipedias olnud märge Rail Balticu kuuluvusest Saksa riigiraudtee tütarfirmale Arrivale sealt nüüdseks salapäraselt kadunud.

Eelmisel nädalal Tallinna TV uudistesaates nentis Andres Raid, et Wikipedia ingliskeelsest variandist leidis ta, kes on kavandatava Rail Balticu omanikud. “Tõenäoliselt arvab enamik rahvast, et Rail Baltic on Eesti riigi omand, mis valmib euroraha abil. Osa võib arvata, et see on kolme Balti riigi ühisomand. Aga miks on kogu ettevõtmise juures Euroopast tulnud klausel, mille järgi Rail Balticust kasu saada ei tohi, aga kui peaks kahjum tekkima, siis selle maksab kinni Eesti maksumaksja?” küsis Raid. Ta lisas samas veel, et ingliskeelses Wikipedias on Rail Balticu omanikuks märgitud Saksa riigiraudtee Deutsche Bahni tütarfirma Arriva, mis tegutseb Inglismaal. Raid kinnitas, et Eestist ja teistest Balti riikidest omanikena pole seal poolt sõnagi.

Kui Pealinn palus Andres Raidil kommenteerida neid väiteid, oli ta üpris nõutu: “Vaatasin äsja veel kord Wikipediat ja ei uskunud oma silmi – märge Rail Balticu omanike kohta oli sealt ära koristatud,” imestas Raid.

“Asi läheb järjest huvitavamaks, sest keegi on ilmselt aru saanud, et see oli viga, kui saadakse teada, kes on omanikud. Tuleb välja, et me ei tohigi teada, kes on Rail balticu omanikud,” rääkis Raid. Ta meenutas, et kui sellise küsimusega sai pöördutud meie majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poole, siis olevat sealt vastatud, et loomulikult on Rail Balticu omanikud Eesti, Läti ja Leedu. See väide olevat juba siis Raidis kahtlusi äratanud, kuna kolmes riigis on raudtee täiesti eri pikkusega ning Läti ja Leedu on erinevalt Eestist kaubelnud endale palju kasulikumad tingimused. Lätis kuulub projekti juurde ka sama raudtee ühendus Riia lennuväljaga ning Leedus raudteeharu Vilniuseni, samuti ka Kaunase transiitkaubajaam, kus saab vajadusel lisaks vahetada rongikoosseisude rattaid. “Pealegi ei tohiks ju terve mõistuse kohaselt kiirraudtee lõppeda kusagil Leedu tihnikus, vaid peaks jätkuma Poolas,” arvas Raid.
“Kõik need küsimused kerkivad järjekordse salastamise käigus veel reljeefsemalt esile,” märkis Raid, kes lubas jätkata Rail Balticu teema käsitlemist.

Kommentaarid (17)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Veiko
27. dets. 2016 11:08
Edastamiseks vene keeles Google tekst: Rail Baltic novosti: Андрес Raid: Разве мы не позволено знать, кто являются настоящими владельцами Rail Baltic? http://www.pealinn.ee/koik-uudised/andres-raid-kas-me-ei-tohi-teada-kes-on-rail-balticu-tegelikud-n182527 Иво Karlep, 25 декабря, +2016 "Это становится все более интересным, потому что никто не по-видимому, понял, что это была ошибка, если станет известно, что Rail Baltica является реальными владельцами," сказал журналист Андрес Рейд, который сказал, что это было на прошлой неделе в Википедии было признаком членства Rail Baltic в дочерней компании немецкой национальной железной дороги Arriva то теперь таинственным образом исчез. На прошлой неделе, новости вещания Tallinn TV сказал Андрес Raid, английская версия Википедии именно он предложил владельцам Rail Baltic. "Наверное, думает, что большинство людей, которые Rail Baltica Эстонии государственная собственность, которая будет завершена в евро через. Некоторые могут подумать, что это три страны Балтии кондоминиума. Но почему все упражнение для Европы, чтобы прийти к пункту, согласно которому преимущество Rail BALTICUM не может, но если происходят потери, то она оплачивается налогоплательщиком в Эстонии? " сказал Рейд. Он добавил, в то же время владелец английской Википедии Rail Baltica отмечен немецкой национальной железнодорожной Deutsche Bahn дочерняя компания Arriva, которая действует в Англии. Рейд подтвердил, что Эстония и другие страны Балтии, владельцы не там слово. На вопрос Andres Raid прокомментировать эти утверждения, он был весьма озадачен: "Я просто смотрел снова и Википедия не верит своим глазам - признак держателей Rail Baltic затем очистили" дивился рейд. "Это становится все более интересным, потому что никто не по-видимому, понял, что это была ошибка, как должно быть известно, кто хозяева. Получается, что мы не должны, знать, кто являются владельцами Rail Baltica", сказал Рейд. Он напомнил, что, когда этот вопрос был доведен до нашей стороны Министерства экономики и коммуникаций, будет отвечать тогда, конечно, что владельцы Rail Baltica в Эстонии, Латвии и Литве. Это требование должно быть уже вызвало подозрения Raid, поскольку эти три страны являются весьма различной длины рельса, и в отличие от Эстонии, Латвии и Литве торговали гораздо более выгодные условия. . Латвия принадлежит к проекту, а также железной дороги, соединяющей Рижский аэропорт и железнодорожная ветка в Литве, Вильнюсе, Каунасе, а также товары в транзитной станции, где вы можете, в случае необходимости, в дополнение к обмену поездные колес. "К тому же, не стоит, в конце концов, здравый смысл, в зависимости от высокой скорости заканчивается где-то в зарослях Литвы, Польши, но, как ожидается, продолжится," сказал Рaйд. "Возникают все эти вопросы в ходе еще одна классификация тактильной выделить", сказал Рaйд, который пообещал продолжить рассмотрение вопроса Rail Baltic.
rööbas
27. dets. 2016 09:11
Omanik on ikka see, kes raudtee ehitab. Kes seal ronge käitama hakkab, on iseküsimus. Kui Arriva selle vastu huvi tunneks, oleks see isegi positiivne märk, kuna annaks lootust, et mingigi liiklus võib sel trassil toimuma hakata :) Aga ma siiski ei julgeks olla nii optimist. Huvilised võivad ju Arrivast ise järele küsida (http://www.deutschebahn.com/en/presse/mp_arriva.html). Wikipediasse võib kirjutada kes iganes mida iganes.
Omanik
5. veebr. 2017 03:02
Kes raudtee ehitab, ei ole omanik. Ta on ehitaja. Kes seal ronge käitama hakkab ei ole ka omanik.
kmo
27. dets. 2016 05:03
to.eestlane.eesti on kolgas jah,ja pigidel euroopast on siia ebamugav lennata,valgel inimesel vastavalt vajadusele mitte
Ohjah
26. dets. 2016 22:13
""RB Rail AS" is a joint venture between the three Baltic States established in October 2014. Holding equal shares in "RB Rail AS" are SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" in Latvia, UAB "Rail Baltica statyba" in Lithuania and OU "Rail Baltic Estonia" in Estonia." http://www.railbaltica.org/en/news/all-signatory-parties-have-signed-the-agreement-on-rail-balticrail-baltica-contracting-scheme "2. The North Sea–Baltic Corridor. Rotterdam–Amsterdam/Brussels–Hannover–Berlin–Warsaw–Kaunas–Riga–Tallinn" https://en.wikipedia.org/wiki/Trans-European_conventional_rail_network
urr
26. dets. 2016 15:34
ma ei saa aru, mis inimesed need eestlsed on, ükskõik, mis uuendust pakutakse-ikka vastu.Mäletan, kui Muugale taheti vormelirada teha.... kohe küik vastu, nüüd on seal naftabaas ja as see on siis tore.... aga vormelirada oleks andnud tööd ja raha paljudle.Taheti ehitada tee läbi Tallinna, mngi paganama hõlmikpuu jäi ette ja kõdurajoon on linnasüdames siiani.... Nüüd, kui on võimalus saada kiire ühendus Euroopaga... jälle karjutakse... kas te kisakõrid olete Euroopas rongiga s'itnud, teadke, et seee on väga mugav 3e tunniga on 500 km läbitud!!!! Mulle väga meeldiks õhtul rongi peale minna ja hommikul Berliinis olla. Kallid vastalised, ma ei tea, kui palju te reisite, aga teadke, et Eesti on üks viimane maakolgas Euroopas, siia on väga kallis ja ebamugav lennata, niiet lennukid POLE ALTERNATIIV!!!! Miks te raudteele vastu olete, kas te olete süvenenud teemasse, või lihtsalt, olete vastu, ilma põhjuseta....
Eestlane
26. dets. 2016 21:36
Miks ma pean olema berliinis hommikul kui võin seda juba olla õhtul mõne tunni pärast? Miks pole suudetud olemas olevat raudteed kasumis hoida? Miks te arvate et raudtee millega riik kasumit toota ei tohi, muutub järsku meie riigile kasumit? Miks varjatakse raudtee tegelikke omanikke?
Kristjan
26. dets. 2016 10:35
Kallis Andres. Sa võid wikipedias ka ennast Rail Balticu omanikuks kirja panna. Kui keegi ei protesteeri siis see ka avaldatakse.
Põrsast kotis ei osteta!
25. dets. 2016 19:02
Millal Ratas avalikustab dokumendid, mille pärast tema RB kasuks meelt muutis? Läbipaistvat juhtimist, hr. peaminister, nii nagu lubasite!
Tuuli
25. dets. 2016 16:43
Eesti Rooma kodulehel olevas artiklis on "omanik" veel pildina säilinud. Vt. siit: https://roomaklubi.wordpress.com/2016/12/13/rail-balticu-diskussioon-lopuks-alanud/
khmm..
25. dets. 2016 16:20
raid võiks ennast kaineks magada.
Tuuli
25. dets. 2016 16:45
just Raid on kaine. Riigimeedia pole mitte joobnud, vaid teeb seda tööd, mille eest palka saab. Ja see töö ei ole "rrsti asi"
Aga
25. dets. 2016 20:15
Lükka väide ümber,ära sildista.Vt.ka Tuuli kommentaari.
Tubli Raid
25. dets. 2016 14:07
Ja arvan et RB on üks suurimaid koruptsiooni pesi tulevikus kui seda ei peatata.Arvatavasti on "raudttee alust maad kokkuostnud spekulandid tagajalgadel, sest mis sa selle maaga peale hakkad.Nende hulgas aga on kindlalt meie eelmise ja praeguse võimujuhtoinaid, ja nüüdne valitsus tõstab kapol veel palkka???????????
kiirelt Berliini
25. dets. 2016 14:02
Lugupeetavad teatavasti Kaunas Leedus on ühendatud nn euroopa laiuse raudteega ja seega siis Leedust Poolasse ja miks mitte Berliini ju küll ja küll. Kuid ilmselt ilmselt eestlane võtab hoopis Ülemistelt lennuki ja sama lugu lätlasega Riias. Lihtsalt kiiremini saab selles lugu.
Ossa
25. dets. 2016 13:12
Midagi sellist lugesin põgusalt paber- Äripäevast ca 2-3 kuud tagasi. Kuna mind see monstrumi ehitus ei huvita (loodan, et see teoks ei saa), siis lugesin nö diagonaalis. Meelde jäi, et tegemist polegi EL, vaid Saksamaa riigiraudtee ühe puukfirmaga, kes EL rahadega laseb 3 meie riigil ehitada endale (millegi) vedudeks raudteejupi, mis lõpeb Leedu padrikus. Just selline väljend oli. Kui see nii on, siis on tegemist sajandi afääriga, Just nagu Piibeleht, kes äia rahaga Laurale kosja läks. Mul pole põhjust Raidi mitte uskuda, sest esialgu tundus ka kajastus Uthast uskumatu.
Roland Kirotmaa
26. dets. 2016 17:28
Hea ja tabaw wõrdlus.