"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reservkolonelleitnant Leo Kunnas: sõjas kehtivad aga julmad reeglid, kes teeb poole rehkendust, see lihtsalt kaotab (3)
01. jaanuar 2017
Scanpix

"Praegune olukord maailmas on minu hinnangul täiesti ettearvamatu. Me oleme teinud vahetult enne ja ka pärast Ukraina sõja puhkemist oma kaitsevõime ülesehitamisel elementaarseid vigu ja meie sõjaline võimekus on hoopis vähenenud," sõnas reservkolonelleitnant Leo Kunnas. 

“Me tegime selle vea, et kaotasime detsentraliseeritud juhtimissüsteemi. Me likvideerisime kaitseringkonnad ja andsime sellega suure osa kaitseväe ülesannetest Kaitseliidule,” rääkis Kunnas. “Tegelikult ei suuda Kaitseliit nende ülesannetega toime tulla.”
 
Uus juhtimissüsteem on Kunnase hinnangul ülikontsentreeritud ja samal ajal ka killustatud. “Me peame endise juhtimise taastama. Eelmine ja ka nüüdne kaitsejõudude arengukava ei vasta absoluutselt sellele olukorrale, kus me praegu tegelikult oleme. Neli aastat tagasi nimetati seda jõukohase riigikaitse doktriiniks, mis tähendab seda, et teeme niipalju, kui meil parasjagu jõudu on,” sõnas Kunnas. “Selline lähenemine on praeguses olukorras väga ohtlik. Et hakata oma riiki juba piiril kaitsma, peaks olema meil sõjaväestatud piirikaitse, kuid seda meil pole.”
“Võib öelda, et me oleme nüüd NATOs ja osa selle kollektiivkaitsest, kuid NATOga sõlmitud leping toonitab, et liikmesriigid kaitsevad end kõigepealt ise. Kahjuks meil püütakse seda viimast osa sageli unustada,” nerntis Kunnas. “Meie kaitsevõime lati kõrguse paneb paika meie idanaaber Venemaa.” 
 
Kunnase sõnul on üritab paratamatult varem või hiljem Venemaa oma impeeriumi taas üles ehitada. “Soome eeskuju näitab, et meil on võimalik iseseisev kaitsevõime välja ehitada. Meil sai juba 1990ndatel aastatel selgeks, mida meil on selleks vaja teha. Kindral Ants Laaneots pani juba siis paika, et meil on vaja kuus brigaadi-ekvivalenti vägesid. Meie tingimustes tähendab see nelja kaitseringkonda ja kahte brigaadi, vähemalt 50-55 tuhandet või parem juba 90-100 tuhandet kaitseväelast,” selgitas Kunnas. 
 
“NATOsse  astumine tõi meile endaga kaasa palju positiivset, kuid me liitusime ühendusega just siis, kui NATO oli muutumas oma territooriumi kaitsvast organisatsioonist selliseks organisatsiooniks, mis peab sõdu väljaspool oma territooriumi,” lisas Kunnas. “Selle tulemusel kujundati NATO väed ümber.Ma olen varem nimetanud seda protsessi Euroopa desarmeerimiseks.” 
 
Sõjalise jõu tasakaal kaldus Eesti NATO-sse astumise ajal Kunnase hinnagul otsustavalt Venemaa poole. “Ka meie ei saanud oma iseseisvat kaitsevõimet täielikult välja arendatud, me jäime poole peale ja me oleme ka praegu seisus, kus pool tööd on tehtud, kuid teine pool on tegemata,” nentis Kunnas. “Sõjas kehtivad aga julmad reeglid. Kes teeb poole rehkendust, see lihtsalt kaotab.” 
 
Kogu NATO vajab Kunnase sõnul praegu tagasipööret oma territooriumi kaitsmise juurde. “See ei ole aga võimalik, sest samad inimesed, kes juhtisid NATO-t ja Eesti kaitsejõudusid siis, juhivad neid ka praegu. Venemaa viib praegu ellu oma sõjajõudude ulatuslikku moderniseerimist, meie seisame aga samal ajal üsna paigal,” lõpetas Kunnas.
Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

odessiit
2. jaan. 2017 22:33
Stepan Bandera mälestamine Odessas. http://politikus.ru/video/88685-banderovskiy-marsh-v-odesse-1012017.html
W.
1. jaan. 2017 16:13
Julmade reeglite eest ei vastuta keegi. Eks vaadake fotosid ja telepilte, isegi väga võigaste reeglite kehtestajatel on hambad lõbusalt laiali.
Reeglid samad.
1. jaan. 2017 10:49
Tsiviilelus kehtivad ka julmad reeglid: "Kes võtab õiguse juhtida, kannab samas mahus ka vastutust." Head vastutusele kutsumist!