"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Maria Kull: andekad õpilased tuleks kodutöödest vabastada (0)
05. jaanuar 2017
Scanpix

"Andeka õpilase jaoks on kodune ülesanne õppeaine teemas, mida ta juba oskab ja mis on mõeldud täiendavaks kinnistamiseks, aja raiskamine. Andekad õpilased võiksid kodutöödele kuluvat aega kasutada palju otstarbekamalt," ütles Tartu Ülikooli Väitlusklubi asepresident Maria Kull.

Kull tegi noortefoorumil “Mis takistab andekate noorte kiiret tippujõudmist?” ettepaneku, et gümnaasiumiõpilased, kelle keskmine hinne õppeaines on läbi aastate üle 4,8, võiks kodustest töödest vabastada. “Nii paraneks hariduse kvaliteet ja õpilaste heaolu. Andeka õpilase aeg on oluline. Kui ta on materjali tunnis juba omandanud ei peaks ta sellele kodus enam aega kulutama, vaid saaks tegeleda spetsiifiliste, enda jaoks huvitavaga. Õppida olümpiaadideks, käia teaduskoolis või lihtsalt puhata.”

Kull lisas, et andeka õpilase potentsiaal läheb koduste ülesanne täitmisega raisku, kuna samal ajal saaks ta pühenduda valdkonnale, mida plaanib ülikooli õppima minna. “Nii paraneb hariduse kvaliteet,  aeglasema taibuga õpilased saaksid motiveeritumaks ning õpikeskkonna kvaliteet klassis tõuseks.”

Koduste tööde pooldajad olid aga seisukohal, et hinne ei saa olla kriteerium ja motivaator, millele õppimisel ja koolis üldiselt keskenduda. Keskmise hinde 4,8 saavutamiseks tuleb väga palju tööd teha ja kui see saab kodutöö vabastamise kriteeriumiks langevat nende motivatsioon, kelle keskmine hinne on näiteks 4,3.

Samuti oli opositsioon seda meelt, et hindamine ja andekale õpilasele lisaülesannete leidmine on eelkõige õpetaja pärusmaa. Kodutöö on aga oluline harjumus, kuna õpetab planeerima aega.  Selle ärajäämisel võib andeka õpilase motivatsioon hoopis langeda. “Andekaid õpilasi on koolis siiski vähe, sealhulgas neid, kes teavad juba gümnaasiumis oma spetsialiteeti. Kodutööd annavad laiapõhjalisema hariduse ning andega tuleb tegeleda aktiivselt. Ainult tunnis heaks hindeks panustamine ei ole piisav ning vähemandekatele tundub kodutöö karistusena,” arvas opositsioon.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.