"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
SÄÄSTUNIPP: Pane kohe kuu alguses kõrvale summa, mida sa ei märkagi (1)
07. jaanuar 2017
Scanpix

"Väikese palga juures tuleb piir ette, kust maalt inimene enam säästa ei suuda," rääkis investeerimiskoolitaja Kristi Saare, kes soovitab lihtsale inimesel raha kõrvale panemiseks tuleks otsida võimalusel lisatöö. 

Meie elus on tavaline, et advokaadina töötav lastetu naine, kelle abikaasa on pankur, ei suuda kuidagi aru saada, kuidas tema kaht last kasvatav lasteaiaõpetajast sõbranna ei suuda ühelgi kuul raha säästa. Saare sõnul mõistab ta taolist olukorda. “Kuna ma ise olen õpetajana töötanud, olen ma väga hästi kursis nii kooliõpetajate kui lasteaednike palkadega,” märkis Saare. “Selge on, et säästa on seda lihtsam, mida suurem on palk. Väikese palga puhul tuleb piir ette, kus inimene tunneb, et ta tõesti rohkem ei suuda säästa. Lasteaedniku palga juures on juba 20 eurot väga hea tulemus. Siin tuleb finantsprobleemi lahendada teisest otsast.”

Nimelt soovitab Saare väiksepalgalistele lisatööd, mille tasu saaks kasvatada. “Tuleb leida võimalusi, kuidas sissetulekut suurendada,” selgitas Saare. “Lasteaednik saab vabal ajal töötada näiteks lapsehoidjana, mille tunni eest lapsevanemad maksavad tõenäoliselt rohkem, kui on lasteaias  tunnis saadav tasu. Alati on võimalik ka töö juures palka küsida, tõsi, Eestis on see keeruline. Aga kui töökoht tõesti meeldib ja palga pärast ei tahaks teisele tööle minna, võib lisatöö olla lahendus.”

Lihtsa tööl käiva inimese säästunipp on Saare sõnul raha koguda nii, et inimene ise peaaegu ei märkagi seda. “Kohe kuu alguses, kui inimene palka saab, tuleks kanda pisike summa, näiteks paarkümmend eurot, oma säästudesse ära, sest muidu tekib ikka ahvatlus see raha ära kulutada,” andis Saare nõu. “Teisel kontol, kus summa on silme alt ära, on palju lihtsam raha kasvatada. Kätte jäänud raha aga jääb ära elamiseks.”

SEB pank teeb praegu kampaaniat, milles kutsub inimesi säästmiseks kõrvale panema igal nädalal nii suure summa, kui mitmenda nädalaga aastas on tegu. Näiteks, et aasta esimesel nädalal ühe euro, teisel kaks jne. Aasta lõpuks peaks nii kogunema üle 1000 euro. Saare sõnul motiveerib selline tavapärasest põnevam säästmisviis inimesi psühholoogiliselt tõhusamalt raha kõrvale panema, kuid mõnes ametis on säästa siiski väga raske.

“Selliste kampaaniate mõte on, et niisama säästmine kipub igav olema. Inimestele ei tundu säästmine nii pingutav, kui alustada lihtsate summadega, 1 euro kõrvele panemine ei olnud ju raske- ning raskustase tõuseb aasta jooksul vähehaaval,” rääkis Saare ja lisas, et väikese palga juures tuleb muidugi säästmise piir ette.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

W.
7. jaan. 2017 17:02
Kuna mina ei ole lihtne inimene, siis ma sellist pläma ei loe.