"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TOP KÜMME: Trumpi aasta alguse suurimad valed ja prohmakad (7)
11. jaanuar 2017
Scanpix

Alternet toob välja USA presidendiks valitud Donald Trumpi selle aasta suurimad valed ja rumalad teod alates USA luureagentuuride mitteusaldamisest kuni Twitteris inimeste mõnitamiseni välja.

Iga Donald Trumpi valimisvõidule järgnenud nädal tundub igavikuna. Detailid muutuvad, aga üldjoontes on kõik sama – Trump vingub, valetab ja proovib tähelepanu saada sulatades faktid, väljamõeldise ja vandenõuteooriad ühte väsitavasse tervikusse. Ka läinud nädalal jälgis Trump sama vana retsepti, kus Trump mängis, et ei tea seda, mida ta tegelikult teab ja et ta on ekspert kõiges, millega ta kursis pole, samal ajal pidades väiklaseid sõnasõdu, selle asemel, et end poliitikamaailma detailidega kurssi viia, kirjutab AlterNet.

1. Selle asemel, et uurida Venemaa häkkimisskandaali, tahtis, et uuritaks hoopis uudistekanalit NBC. Trump jätkab Venemaa küberrünnakute eitamist ja keeldub ka igapäevastest luureandmete briifingutest, sest enda sõnul on ta juba niigi tark inimene. Kui aga uudistekanal NBC avaldas katkendi detailsest luureraportist Venemaa häkkimisjuhtumi kohta, läks Trump ähmi täis. “Miks jagatakse salastatud luureinfot enne NBC-ga, kui mina seda näinud olen?” küsis ise luurekohtumistest keeldunud Trump.

2. Teeb töötegemise asemel erakõnesid. Trump jätkab endiselt vaidlemist Ohio kuberneri John Kasichiga, kes kukkus vabariiklaste presidendikandidaadi valimistelt välja ligi aasta tagasi. Selle asemel, et osaleda ametikohtumistel, tegi Trump pausi, et helistada Ohio valijatele, et öelda neile, et nad kohalikel valimistel Kasichi toetatud kandidaadi poolt “ei” hääletaks.

3. Usub Julian Assange’i rohkem kui üle 17 luureagentuuri. Trump kahtleb 17 USA luureagentuuri ekspertide sõnades, kes on talle esitanud tõendeid Venemaa valimishäkkimise kohta ning arvab, et selle asemel peaksime uskuma hoopis Wikileaksi asutajat Julian Assangei.

4. Tunnistab, et valetas oma valijatele piirimüüri rahastamise kohta. Kuigi juba ammu oli ilmselge, et Mehhiko ei hakka mingil juhul Trumpi viha-müüri kinni maksma, jäi Trump lootma oma valijate kergeusklikkusele. Praeguseks on Trumpi meeskond teatanud, et müüri maksab kinni USA maksumaksja. Küll aga ei suuda Trump valetamist lõpetada ja kinnitab, et “kogu raha, mis Suure Müüri ehitamiseks läheb, maksab Mehhiko hiljem tagasi”.

5. Valetab oma rolli kohta töökohti päästvates kokkulepetes. Trump on valetanud nii töökohtade loomise kui päästmise kohta nii Sprintis, Carrieris kui Fordis, millega ta tegelikult seotud pole.

6. Samas keeldub tunnistamast, et töökohtade kadumine on tema süü. Trumpi üleskutsed ja Twitteri-säutsud on langetanud nii Macy’s kaubamaja kui Boeingi kasumit, mistõttu on nad pidanud oma personali kärpima.

7. Nimetab demokraatide senaatorit Chuck Schumerit “klouniks”, 9 minutit hiljem aga kutsub parteisid üles ühtsusele. Vaid 9 minutit peale seda, kui Trump Twitteris senaator Chuck Schumerit klouniks sõimas, esitas ta üleskutse vabariiklaste ja demokraatide koostööks, et luua uus ja parem tervishoiusüsteem.

8. Viskas Obama poliitsaadikud ja nende pered etteteatamiseta välja. Trumpi meeskond esitas kõigile välisriikides asuvatele poliitsaadikutele käsi lahkuda oma tööpostidelt ametisse määramise päevaks, murdes nii aastakümnetepikkust pretsedenti ja keeldudes neile kohanemisperioodi andmisest.

9. Korraldab pressikonverentse, et tähelepanu kõrvale juhtida oma valitsusliikmete ülekuulamisistungitelt. Kriitikute hinnangul üritab Trump niimoodi tagada, et meedial ei jääks piisavalt tähelepanu, et kõiki ülekuulamisi piisava tähelepanu ja detailsusega kajastada.

10. Narrib Twitteris staare, kes tema ametisseasumise stseremoonial esinemisest keeldusid. Trump kinnitab, et esinema nõustunud Jackie Evancho plaadimüük on peale otsust märkimisväärselt tõusnud ja ütleb teistele staaridele viidates, et “mõned inimesed ei saa ikka “Liikumisest” aru”.

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

1 $ aastas!
12. jaan. 2017 07:44
Ja ei kaeba, et vähe;)
Otto
11. jaan. 2017 23:59
JÄTKE TRUMP RAHULE JA KAJASTAGE PEALINNA SÜNDMUSI.
Eve
11. jaan. 2017 23:49
Jätke ükskord Trump rahule. Meie tänitamisest ei muutu midagi. see on suurepärane, kui ta loob head suhted Venemaaga. Kaks suurriiki peavadki hästi läbi saama see on tähtis ülemaailmse rahu nimel. Kindel on see, et Trump ei hakka ahistama naftariike.
Eestlane
11. jaan. 2017 20:40
Häbi, Pealinn, laskute ka Eesti sopalehtede - Postimees ja Eesti Päevaleht - tasemele! Veelkord Häbi!
Madis
11. jaan. 2017 17:00
Pealinna peatoimetaja vihkab Trumpi.
Jaak
11. jaan. 2017 17:34
Täpselt pihtas. Maarja-Liis Arujärv vihkab Trumpi, aga mulle see mees meeldib. Mida siis teha, kas loobuda Pealinna lugemisest?
W.
11. jaan. 2017 16:45
Kuidas rahvas nii ka kuningas.