"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TTÜ hakkab koos Rootsi firmaga Eesti energiaekspertide pädevust tõstma (0)
14. jaanuar 2017
Scanpix

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ja Rootsi firma ÅF-Consulting hakkavad veebruarist pakkuma tasuta energiaalaseid ja ressursijuhtimiskoolitusi, et suurendada energia- ja ressursianalüüsiga tegelevate ekspertide pädevust ning ühtlustada nende taset, kirjutab ministeerium enda koduleheküljel.

“Järgneval neljal aastal investeerime ettevõtete ressursitõhususe parandamisse üle 100 miljonit euro. Toetuse saamise üheks eelduseks on süsteemselt tehtud ressursi- ja energiakasutuse analüüs,” selgitas keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus. “Koolitades juba praegu turul aktiivseid ja potentsiaalseid uusi eksperte, saame selliste analüüside kvaliteeti tõsta.”

Ettevõtete ressursitõhususe meetme nelja tegevusega tõstetakse ettevõtete teadmisi, koolitatakse spetsialiste, toetatakse ettevõtetes ressursikasutuse analüüside tegemist ja investeeringuid ressursitõhusasse tootmisesse, vahendas BNS.

“Innovaatiliste lahenduste juurutamine Eesti tööstuses on õnneks järjest rohkem kasvav trend, ent teadlikkust tuleb tõhusama ressursikasutamise eesmärgil endiselt veel palju teha,” lisas Lõhmus. “Seda ilmestab paratamatult ka fakt, et Eestis on rahvusvahelistele standarditele vastavaid ressursitõhususe audiitoreid võimalik kokku lugeda ühe käe sõrmedel. Kuna investeeringu toetuse taotlemisel on eelduseks ettevõtete ressursikasutuse analüüs, peamegi riigi abil vastavaid eksperte koolitama.”

Esimene koolitustsükkel kestab 28. veebruarist 31. maini. Koolitusele on 25 kohta ja sellest osavõtmine on tasuta. Koolitusele saab 16. jaanuarist kuni 13. veebruarini registreerida keskkonnaministeeriumi kodulehel. Lisaks loengutele külastatakse koolituse käigus vähemalt viit ettevõtet, kus spetsialistid annavad tootmisprotsessist ülevaate ja märgivad, mida tasub ressursikasutuse analüüsis tähele panna.

Koolituse edukalt läbinutele annab TTÜ tunnistuse ja nende nimed avalikustatakse keskkonnaministeeriumi ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) koduleheküljel. Lisaks lihtsustab koolituse läbimine tulevikus ressursikasutuse analüüside tegemist tööstusettevõtetes ja aitab koostada ressursikasutuse analüüse, mis vastavad keskkonnaministeeriumi seatud nõuetele.

Meetme tegevusi rahastab Euroopa Liidu Regionaalarengu fond kokku 110 miljoni euroga. Suurim osa eelarvest, ligi 108 miljonit eurot, on ette nähtud investeeringute tegemiseks ettevõtetele. Toetatakse näiteks tootmise ümberkujundamisega seotud tegevusi, mis vähendavad tootmises kasutatava ressursi kogust. Sealjuures on oluline osa innovaatilistel lahendustel, kuna tootmisel ressursi vähendamiseks on tarvis leida uuenduslikke lahendusi. Suurim säästupotentsiaal Eestis on mäe-, toiduaine-, puidu-, paberi- ja tselluloositööstuses ning mineraalsete materjalide töötlemisel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.