"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rõivas läheb korruptsioonikomisjoni Arsenali asjus ütluseid andma (0)
25. jaanuar 2017
Scanpix

Endise peaministri Taavi Rõivase kinnitusel leppis ta riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juhi Artur Talvikuga kokku, et läheb homme hommikul kell 9 Talviku juhitud komisjoni ette rääkima Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) tehingust seoses Arsenali kinnistu müügiga.

“Kuivõrd teema pakub laiemat avalikku huvi ning Riigi Kinnisvara AS-i tegevust kureeriva valitsuse liikme ning mitme teise poliitiku poolt on seatud avalikult kahtluse alla ettevõtte otsustusprotsesside läbipaistvus, siis otsustasin, et me mitte ainult ei anna riigikogu komisjoni suletud uste taga ülevaadet RKAS-i otsustest AS-i Erika Neli omandisse kuulunud kinnistute võõrandamisel, vaid teeme kõik asjassepuutuvad nõukogu protokollid ja seletuskirjad ka avalikuks. Protokollides on lisaks otsuse sisule toodud ka detailne arutelu käik,” märkis Rõivas.

Ta tõi esile, et esimese põhimõttelise otsuse kõnealused kinnistud müüa tegi valitsus kaitseministri ettepanekul juba 2009. aasta detsembris ning otsuse RKAS-ile üle anda 2011. aasta augustis. “RKAS müüs ja müüb kinnistuid üksnes avalikul enampakkumisel, täpselt nii oli see ka kõnealuste kinnistute puhul. Oksjoni korraldanud RKAS-i töötajad on mulle kinnitanud, et osalemiseks ei seatud mingeid tavapärasest erinevaid tingimusi ega piiranguid võimalikele ostjatele. Kui kõrgeima hinnaga pakkumise oleks teinud Fixor Holding või autopesula Värvilised, siis oleks kinnistud neile müüdud,” märkis Rõivas.

Ta lisas, et kõnealuste kinnistute müüki on analüüsinud nii riigikontrolli kui KPMG audiitorid, kes ei tuvastanud Riigi Kinnisvara AS-i tegevuses puudusi.

Riigihalduse minister Mihhail Korb plaanib erakorralist kontrolli enda haldusala riigifirmas RKAS-is seoses Arsenali kinnistu müügiga ettevõttele, milles hilisemalt omandas osaluse Rain Rosimannus. “Minister on teemaga kursis ning plaanib ka kontrolli. Lähiajal otsustatakse, mis ulatuses ja viisil kontroll läbi viia ning siis teavitatakse ka avalikkust,” ütles ministri pressiesindaja Karel Hanni BNS-ile.

Möödunud nädalal sai teatavaks, et Reformierakonna poliitikule Rain Rosimannusele kuulub Arsenali kaubanduskeskuse omanikfirmast Arsenal Center OÜ 4,65 protsenti. “Optsiooniõigused osaluse ostuks investeeritud laenuraha vastu omandasin 2012. aastal, optsiooni realiseerisin osaluseks eelmise aasta detsembris,” ütles Rosimannus BNS-ile.

Tema sõnul investeeris ta osaluse ostuks suurusjärgus 100 000 eurot, võttes investeeringu tegemiseks pangast laenu.

Pärast info avalikustumist möödunud nädalal on erinevad poliitikud avaldanud kahtlust, kas tehingu puhul ei ole korruptsiooniohtu. Näiteks Keskerakonna parlamendifraktsioon pöördus teisipäeval Korbi poole soovitusega korraldada RKAS-is audit seoses kinnistu müügiga.

RKAS sai Arsenali kinnistu omanikuks 2011. aasta lõpul pärast varasema riikliku kaitsetööstusettevõtte OÜ E-Arsenali ümberkujundamisel sündinud kinnisvaraettevõtte AS-i Erika Neli aktsiate RKAS-ile üleandmist.

Riiklik kinnisvarafirma pani Arsenali kinnistu 1,52 miljoni euro suuruse alghinnaga enampakkumisele 2012. aasta juunis. Enampakkumisele laekus vaid üks pakkumine ja juulis müüs RKAS kinnistu spetsiaalselt selleks otstarbeks asutatud Arsenal Center OÜ-le. Erika 4 kinnistu oli tol aastal RKAS-i müüdud kinnistutest kalleim.

Kinnistu ostmisel ehk 2012. aastal nägi 2007. aastal Tallinna volikogu poolt vastu võetud Erika 4 ja lähiala detailplaneering ette piirkonda peamiselt elumajade kas rekonstrueerimist või ehitamist.

Kinnistu omandanud Arsenal Center OÜ esitas 2012. aasta novembri lõpus Tallinna linnavalitsusele taotluse muuta eelnevat detailplaneeringut ja lubada kinnistule elamute asemel kaubanduskeskus ehitada. Taotlus jõudis nelja kuuga läbida Tallinna linnavalitsuse vajalikud instantsid ja 2013. aasta märtsi lõpus võttis Tallinna linnavolikogu vastu detailplaneeringu muudatuse.

2014. aastal teatas Arsenali Center, et on sõlminud lepingu rajatavasse keskusesse ankurrentnikuks tuleva jaemüügiketiga Selver ja asub kaubanduskeskust ehitama aasta hiljem. 2015. aastal teatas Nordecon börsile, et ehitab 7 miljoni euro eest Arsenali kaubandus- ja ärikeskuse hoone. Ehitustööd lõppesid möödunud aasta sügisel, misjärel keskus ka tööd alustas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.