"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Kapteni sõnul ületab Tallinki uus laev Megastar ootusi (0)
27. jaanuar 2017
Svetlana Aleksejeva

"Käigukatsetused kinnitasid ja natuke ületasid ka seda, mida me mudelkatsetustel basseinis juba nägime. Nii et laev sai tegelikult parem, kui algselt paberile joonistatud," ütles Sõstra reedel toimunud Megastari esitlusel.

Teisipäeval Soomes Meyer Turku laevatehases vastu võetud Tallinki uue, veeldatud maagaasil (LNG) sõitva kiirlaeva Megastar esimene liinireis Tallinnast-Helsingisse toimub pühapäeval, 29. jaanuaril kell 13.30. 

Proovisildumine mõlemas sadamas ja punkerdamine Helsingis teostati edukalt.

AS-i Tallink Grupp juhatuse esimehe Janek Stalmeistri sõnul avab Megastar Tallink Shuttle laevade uue ajastu pärast kümme aastat tagasi liinile toodud Stari. “Megastar on loodud meie reisijaid, meeskonna liikmeid, Läänemere keskkonna seisundit ja meie enda kogemusi arvesse võttes. Lisaks uuendasime ka Tallinn-Helsingi teist liinilaeva Stari,” lisas Stalmeister.

Vaata galeriid (56)

Tallinki uue kiirparvlaeva Megastar kapteni Vahur Sõstra kinnitusel ületab laev talle seatud ootusi.

“Käigukatsetused kinnitasid ja natuke ületasid ka seda, mida me mudelkatsetustel basseinis juba nägime. Nii et laev sai tegelikult parem, kui algselt paberile joonistatud,” ütles Sõstra reedel toimunud Megastari esitlusel.

Eriti tõstis Sõstra esile laeva sujuvust liikumisel. “See vöörikuju ja natuke väiksem ahtrilainetus, kõik need teevad asja paremaks ja mugavamaks. Me kulutame täna selle laeva puhul samasuguse energiakoguse nagu 30 protsenti väiksema laeva puhul,” märkis Sõstra.

Olulisi tõrkeid kapteni sõnul Megastari puhul esinenud ei ole. “Tõrkeid on nagu tehnikaspordis ikka, et alati võib midagi olla, mis ei käivitu esimesel hetkel, aga sellist suuremat mitte. Ei saa ütelda, et suuri probleeme oleks olnud,” sõnas Sõstra.

Meeskonnal kulub uue laeva tundmaõppimiseks ja sellega harjumiseks kapteni sõnul umbes kolm kuud kuni pool aastat. “Jaanipäevaks arvame, et on laev meeskonnale nii palju tuttav, et kõik tunnevad seda nagu oma kodu,” rääkis Sõstra.

Ühe olulisima uuendusena on Megastar varustatud süsteemiga Safe Return to Port, mis peab tagama laeva liikumisvõime ka hädaolukorras. “Safe Return to Port on väljakujunenud standard selleks, et tulekahju, laeva vigastuse või avarii puhuks on kõik süsteemid dubleeritud. Me küll ei säilita seda 27 sõlme kiirust, aga me oleme võimelised ikkagi liikuma, kui näiteks ühes masinaruumis tulekahju on,” selgitas Sõstra.

Sõstra sõnul on muidu laevadel peamasinad ühes masinaruumis, kuid kuid Megastaril on need jagatud kahe masinaruumi vahel, samuti on dubleeritud elektri- ja muud süsteemid.

Pühapäeval teeb Megastar kapten Sõstra juhtimisel Tallinna – Helsingi liinil esimese reisi. “Ma loodan, et ilm on sama kena ja ilus nagu täna. Tunne on väga hea,” sõnas ta. “Ma usun, et reisijatele see laev meeldib. Avarad reisijatealad, istumissalong, kauplused, restoranid, laste mängutuba – ma usun, et kõik leiavad siin endale selleks kaheks tunniks mingisuguse põnevama tegevuse kui praegu trepi all lösutamise,” ütles Sõstra. “Ma usun, et reisijad võtavad selle laeva hästi vastu.”

Tallinki uus kiirparvlaev Megastar on 212 meetrit pikk ja võtab pardale kuni 2800 reisijat. Kütusena hakkab Megastar peamiselt kasutama veeldatud maagaasi (LNG), kuid on võimeline liikuma ka diiselkütusega. Laev on ehitatud spetsiaalselt Tallinna – Helsingi liini tarbeks ning järgib kõiki praegusi ja tulevasi nõudeid heitgaaside seirealadele, mille hulka kuulub ka Läänemeri.

Esimese liinireisi Tallinna – Helsingi liinil teeb Megastar pühapäeval, väljudes Tallinnast kell 13.30 ja Helsingist kell 16.30. Aastast 2008 Tallinna – Helsingi liini teenindanud kiirparvlaev Superstar teeb viimase reisi Tallinna – Helsingi liinil laupäeval. Superstar jätkab oma karjääri Vahemerel laevafirma Corsica & Sardinia Ferries laevastikus ja hakkab kandma nime Pascal Lota.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.