"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linlane küsib abilinnapealt: kas toakassi peab kiibistama? (0)
30. jaanuar 2017
Scanpix

Mul on kodus toakass, kes õues ei käi. Miks ma peaksin teda kiibistama?

Vastab abilinnapea Arvo Sarapuu

Tallinna koerte ja kasside pidamise eeskirja järgi tuleb alates jaanuarist 2015 lisaks koertele kiibistada kõik Tallinnas peetavad kassid. Miks? Küllalt on juhtumeid, kus muidu tubane kass on paokile jäetud uksest või aknast välja lipsanud ja ehmatusega majast kaugele pagenud. Toakassid on sel juhul eriti ohus, sest nad pole õues olemisega harjunud. Iga asi seal hirmutab neid ning ajab segadusse. Et kiisu uuesti koju aidata, tuleb lemmikloom nii kiibistada kui ka registreerida Tallinna registris, mis on osa üle-eestilisest lemmikloomaregistrist.

Kiipe paigaldavad loomakliinikutes veterinaararstid ja selle paigaldamine on loomale valutu. Mikrokiibi paigaldamise eest tuleb loomaomanikul tasuda mikrokiibi maksumus ja loomaarsti visiiditasu. Kiibistamise hind jääb 20-30 euro vahele. Omanikul tuleb kaasa võtta enda pass või ID-kaart ja looma dokumendid (tõutunnistus, pass või vaktsineerimistunnistus). Kiibi number on kordumatu ja seda on ülimalt keeruline võltsida.

Registreerida saab looma Tallinna e-teeninduse kaudu või pöördudes lemmikloomaportaalis toodud lemmikloomaregistri volitatud töötajate poole.

Kiibistatud ja registrisse kantud looma leidmisel teeb linna lepingupartner Varjupaikade MTÜ või loomakliinik spetsiaalse aparaadiga hõlpsasti kindlaks lemmiklooma omaniku ja võtab temaga kohe ühendust, seega võib loom jõuda koju tagasi väga kiiresti ja oht tänaval elu kaotada on märkimisväärselt väiksem. Kui loom on registrisse kandmata, siis ei ole võimalik vaid kiibi järgi omanikku tuvastada.

Augustis avasime uue loomade varjupaiga Paljassaare poolsaarel (Paljassaare tee 85), mis mahutab 40 koera ja 120 kassi ning teisi väiksemaid lemmikloomi. Varjupaiga telefoninumbrile 514 1431 saab jätta ka teateid kaotatud ja leitud lemmikloomadest.

Karantiinii läbinud, kojuminekuvalmis kassidele on varjupaigas eraldi toad täiskasvanud kassidele ja kiisupoegadele. Kvaliteetse veterinaarse ravi pakkumiseks on tänapäevane meditsiinitehnika, sealhulgas on võimalik teostada ultraheliuuringuid ja vajadusel teha röntgeniülesvõtteid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.