"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
PEETER ERNITS: Ermamaa käki eest peaksid EAS-i juhid oma varaga vastutama (7)
31. jaanuar 2017
Scanpix

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatus otsustas lugeda abikõlbmatuks 90 protsenti OÜ-le Ermamaa eraldatud toetusest ning tagastada toetus antud ulatuses Euroopa Komisjonile; ligi 152 000 euro suuruse lisatagasimakse teeb EAS omavahenditest ehk maksumaksja taskust. "Siin on küsimus eetikas, kui selline sitt on kokku keedetud EAS-i poolt, kes arendab Eesti majandust, siis peaksid selle juhid oma varaga vastutama," ütles riigikogu liige Peeter Ernits.

Riigikogu liikme Peeter Ernitsa sõnul tahaks esimese asjana, kuuldes EAS-i otsusest tunnistada Ermamaa ümber toimuv juriidiliselt alusetuks, öelda: “Pange ennast põlema” .

“Viisakamalt öeldes aga on EAS-i  ja tema juhtide tegevus äärmiselt häbiväärne,” lisas Ernits.”Ma ütleks selle peale, et kuul pähe, keegi peab ju selle eest vastutama.”

Ernits meenutas hiljuti meedias avaldatud lugusid, mille kohaselt on EAS-is 350 potitaime ja 300 või üle selle töötaja ning potitaimede kastmiseks on tehtud üle 30 tuhande riigihanke.

Ernitsa sõnul toimub EAS-is raha loopimine ja põletamine. “Mind ajas see potilillede asi täiesti raevu ja ma nõuan majandusministrilt selle asja uurimist,” ütles Ernits. “Sama lugu on nende rändrahnude või oksendava konna küsimus. Tegemist on raha põletamisega.”
Ernitsa sõnul on Ermamaa otsis kõikide asjade tipp “Ma tuletan meelde, et president Ilves sai hiljaaegu 200 000 eurose auhinna, nii, et vaene mees ta ei ole. Siin on küsimus eetikas, kui selline sitt on kokku keedetud EAS-i poolt, kes arendab Eesti majandust, siis peaksid selle juhid oma varaga vastutama,” jätkas Ernits.

Ermits jätkas, et EAS tegevuse peaks väga tõsiselt üle vaatama ja selgitama, millega nad seal tegelevad. “Praegu tundub, et laristavad raha ja tegutsevad süüdimatult,” lõpetas Ernits

Toetuse saajale lisatagasinõude esitamiseks puudub piisav juriidiline alus, teatas EAS bns-ILE. Sihtasutuse juhatuse esimehe Sille Talvet-Unti sõnul tahtlikke rikkumisi ei tuvastatud, tehti OÜ Ermamaa projekti menetlemise erinevates etappides tehtud. “Näiteks oleks EAS võinud 2016. aasta sügisel põhjalikumalt kaaluda, kas 2012. aastal tehtud otsus kehtetuks tunnistada ja juba siis viia läbi uus terviklikum analüüs,” lausus Talvet-Unt.

“Vaadates kogu protsessi tervikuna näeme, et eksimuste peamiseks põhjuseks oli asjaolu, et antud projekt oli igas mõttes tavapäratu. See on unikaalne olukord, kui toetuse saaja ei saa lubatud plaane ellu viia seoses presidendi ametisse asumisega,” rääkis ta.

Õiguslikud analüüsid tõid välja, et toetuse saajale lisatagasinõude esitamiseks puudub piisav juriidiline alus ning edasi vaidlemine kohtus on õiguslikus mõttes perspektiivitu. Kuna tagasinõude suuruse määramisel eksis EAS, siis viiks tänases olukorras OÜ-le Ermamaa lisanõude esitamine pikaajalise kohtuvaidluseni, kus EAS-il poleks piisavalt juriidilisi argumente, et jõuda eduka lahendini. Tasudes summa omavahenditest välistab EAS tõenäoliselt pikale veniva kohtuvaidluse ja sellega kaasnevad ettenägematud rahalised kulud.

“Konsulteerisime EAS-i nõukogu ja mitmete ekspertidega, et jõuda parima lahenduseni. Meil on kahju kujunenud olukorra pärast, kuid oleme sellest õppinud ja tegime nüüd õiguslikult korrektse ja lõpliku otsuse,” ütles Talvet-Unt. “Oleme põhjalikult kogu terviku üle vaadanud ja loodame, et saame vaidlused antud teemal lõpetatuks lugeda.”

Toona Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Evelin Ilvesele kuulunud OÜ Ermamaa sai 2006. aastal EAS-i vahendusel Euroopa Liidu struktuurifondidest toetust projektile, mille kogu maht oli 380 786 eurot ja sellest toetus oli 190 393 eurot. Projekti eesmärk oli Viljandimaal asuva Ärma turismitalu arendamine. Seoses Ilvese Eesti presidendiks saamisega peatati 2007. aastal EAS-i juhatuse otsusega projekti sihipärase kasutamise kohustus kuni presidendi ametiaja lõpuni.

Toetuse saaja palvel tegi EASi juhatus 30. märtsil 2012 uue otsuse, et hiljemalt 1. jaanuarist 2017, kui presidendi ametiaeg on lõppenud, jätkub algse äriplaani elluviimine kuni 31. juulini 2020 või kui seda ei järgita, tuleb toetuse saajal EAS-ile maksta tagasi toetusest 10 protsenti. OÜ Ermamaa esitas 10. oktoobril 2016 EAS-ile avalduse, milles ta kinnitas soovi mitte jätkata OÜ Ermamaa äriplaani järgimist ning tasus tagasinõutud summa 12. oktoobril 2016.

Mullu novembris OÜ Ermamaa projekti osas alustatud uue haldusmenetluse tulemusel tagastab EAS Euroopa Komisjonile lisaks 80 protsenti toetussummast ehk 152 314 eurot.

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Karl
31. jaan. 2017 20:32
Kahju, et meie poliitikute seas Ernitsa suguseid aatelisi riigimehi nii vähe on.
Jep
1. veebr. 2017 07:52
Mõned ikka on, igas erakonnas on mõni, kes erakonna poliitikale vastu töötab, aga neid jääb peale järjekordseid valimisi üha vähemaks (kes väsib ja lahkub, kes jäetakse nimekirja lõppu, nii ei saagi enam rahvast esindada). Lõpuks tuleb need aatelised hoopis Punasesse Raamatusse kanda või looduskaitse alla võtta.
mull
31. jaan. 2017 20:06
Tahaks väga näha tervet nimekirja, kes on saanud EAS -lt raha.On tunne, et toetust said ainult teatud isikud
Ernitsa jälgedes
31. jaan. 2017 19:14
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kalle-muuli-easi-endistelt-ametnikelt-tuleb-kahju-sisse-nouda?id=77090060
Meikar2
31. jaan. 2017 18:11
Ernits räägib alati õigust. Austan teda ka sellepärast, et julges Vaba Mõtte Klubis välja öelda, et kilekotirahad tulid välispankade maksuvabastuste eest. Kahjud sellest on mõõdetavad miljarditega.
R.V.
31. jaan. 2017 16:19
Õige oleks, kui otsustajad peaks selle raha omast taskust tagasi maksma, edaspidi nad selliseid vigu ei teeks!
W.
31. jaan. 2017 15:13
"Vaadates kogu protsessi tervikuna näeme, et eksimuste peamiseks põhjuseks oli asjaolu, et antud projekt oli igas mõttes tavapäratu. See on unikaalne olukord, kui toetuse saaja ei saa lubatud plaane ellu viia seoses presidendi ametisse asumisega," rääkis ta Nõmedamat selgitust pole ma ammu lugenud. Et härra saab presidendiks oli tavapäratu? Ma arvan, et tavapäratud olid otsustajad ja praegused olukorra selgitajad.