"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ossinovski loodab eelnõuga värvata tööle ligi tuhat idavirumaalast (0)
05. veebruar 2017
Scanpix

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski pikendas töökoha loomise toetuse maksmise tähtaega Ida-Virumaa ettevõtjatele järgmise aasta maini, lootes sellega tööle saada ligi tuhat idavirumaalast.

Töökoha loomise toetus kehtestati ajutise kriisimeetmena, mida oli kavandatud osutada kuni 2017. aasta lõpuni. Toetust ajendasid kehtestama Ida-Virumaal 2015. aasta teisel ja 2016. aasta esimesel poolel toimunud suurkoondamised põlevkivi- ja keemiatööstuse ettevõtetes, mis halvendasid veelgi tööturu olukorda piirkonnas, kus tööpuudus on pikalt püsinud Eestis kõrgeimal tasemel. Toetuse eesmärk on soodustada töökohtade loomist Ida-Virumaal ja töötute tööle asumist ning vähendada piirkonna kõrget töötuse määra, vahendas BNS.

Toetus on motiveerinud ettevõtjaid Ida-Virumaal töökohti looma, vähendades tööandja riske ja kulusid uute töötajate värbamisel ja töötamise esimesel aastal. 2017. aasta lõpuks oli planeeritud maksta tööandjale toetust 625 töökoha loomise puhul. 2016. aasta lõpu seisuga oli töökoha loomise toetusega tööle rakendatud 151 töötajat viies erinevas ettevõttes. Võrdlemisi madala toetuse rakendumise määra põhjuseks on see, et ettevõtjad ei ole töökohti jõudnud nii kiiresti luua, nagu algselt eeldati, ja töökohtade loomine on lükkunud edasi 2017. aastasse. Selgeks on saanud, et ettevalmistused tegevuse alustamiseks või laiendamiseks võtavad aega – osa ettevõtteid alles ehitab tootmishooneid, samuti nõuab aega sisseseade hankimine, ettevõtetele vajalike oskustega töötajate koolitamine ja värbamine.

Eelnõuga pikendatakse toetuse maksmise aega 2018. aasta maini. Töökoha loomise toetust saab endiselt taotleda vaid 2017. aastal, kuid toetuse väljamakseid jätkatakse ka 2018. aastal. Kehtiva korra kohaselt oleneb toetuse maksmise kestus sellest, millal tööandja toetust taotles. Näiteks tööandja, kes taotleks toetust 2017. aasta novembris, saaks toetust vaid kahe kuu eest. Muudatuse kohaselt on õigus saada toetust 12 kuud neil tööandjatel, kes taotlevad toetust 2017. aastal ja võtavad töötu tööle tähtajatu töölepingu alusel.

Samuti leevendatakse eelnõuga toetuse saamise tingimusi. Praegu on õigus toetusele tööandjal, kes võtab vähemalt 20 töötut tööle ühe kuu jooksul. Eelnõuga pikendatakse ühekuulist perioodi kahele järjestikusele kuule.

Eelnõuga tehtavate muudatuste tõttu on kavandatud 2017. aasta lõpuks töökoha loomise toetusega tööle rakendada 925 töötut.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.