"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ahto Lobjakas: president Ilves lõi riigi raha kulutamise süsteemi (0)
06. veebruar 2017
Scanpix

"Ilves on lasknud endale ehitada süsteemi, kus riigi raha on võimalik enda huvides ära kasutada ja krediitkaart on selle asja tegemise kõige lihtsam moodus. Seda süsteemi kasutavad ka teised. See on üks osa korruptiivsest suuremast hoonest, mille Ilves on Eesti riigi sisse ehitanud," kritiseeris poliitanalüütik Ahto Lobjakas president Ilvese rahakulutamist.

Ahto Lobjakas: kui nn saksad kasutavad avalikku raha on nende rahakotti vaatamine kombekas

“Kuna president Ilves kulutas avalikku raha, tulebki küsida, kas seda kasutati otstarbekalt? Eestis peaks riigi krediitkaartide kasutamist kontrollima riigikontroll, ent regulaarselt igal aastal nad seda ei tee. Presidendi puhul nad seda praktiliselt üldse ei tee,” sõnas kolumnist Ahto Lobjakas.

Lobjakas rääkis Raadio 2 saates “Olukorrast riigis”, et Eestis praktiliselt puudub avaliku elu tegelaste ja poliitikute puhul vahe tegemine erahuviks ja avaliku vajaduse kulutusteks. “Peale riigikontrolli pole ka ühtegi teist instantsi selle teemaga tegelemiseks. Ilves tasus riigi krediitkaardiga enda toitlustuskulude ja alkoholi eest, ent ükski koer jälle ei haugu. Kas avaliku raha eest tuleb ikka otsa veini ja valida ööbimiseks ülikallis hotell?”

Riigi krediitkaardi kasutamisel ületab president Ilvese käitumisel Lobjaka hinnangul eetiline kahju rahandusliku kahju. “On oluline teada, kas Ilves ja tema kaaslased rikkusid kõnealustel reisidel seadust, eetilisuse küsimus mängib siin kõige suuremat rolli. Ilves on lasknud endale ehitada süsteemi, kus riigi raha on võimalik enda huvides ära kasutada ja krediitkaart on selle asja tegemise kõige lihtsam moodus. Seda süsteemi kasutavad ka teised. See on üks osa korruptiivsest suuremast hoonest, mille Ilves on Eesti riigi sisse ehitanud.”

Ajakirjaniku Andrus Karnau hinnangul ei ole riigi krediitkaardi kasutamisel küsimus vormis, vaid sisus. “Kõik algab firma juhist, omanikust, kes määrab ettevõtte sisekulutuuri. Kui firma sisekultuur on selline, et tšekkide ümberkirjutamisi ja muudetud kasutamist aktsepteeritakse, võib järgmisel hetkel tulla firmasse kontroll. Kui kontroll avastab, et krediitkaardi eest on tellitud massaaže paneb maksuamet sellele suure tõenäosusega juurde erisoodustusmaksu ja võimalik, et ka intressid.”

Poliitikute kontroll on Karnau viitel rahvas. “Kui rahvas ütleb, et sellised kulutused on normaalsed, need jätkuvad. Kui rahvas ütleb, et need pole vastuvõetavad, poliitikud neid jätkata ei saa. President Ilvese käitumisel riigi krediitkaardiga peaksime tulema tagasi selle küsimuse juurde, kui suuri kulutusi poliitikud välisreisidel ööbimise puhul üldse teha võiksid? Kus on piir? Iseenesest ei näita krediitkaardi üks väljavõte mitte midagi peale kõmu, kahtluse ja kadeduse külvamise. Hinnangu andmiseks tuleb analüüsida eelarvet tervikuna. See pole kohalik kadedus või kättemaks, kui hindame, kas Ilvese võimuloleku ajal tehtud kulutused on mõistlikud või mitte. Nii kurb kui see ka pole, tekib maksumaksja raha käeshoidmisel soov kulutada see võimalikult luksuslikult.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.