"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ahto Lobjakas: Donald Trumpi tegutsemine võib viia sõjani (11)
11. veebruar 2017
Scanpix

"Trumpil ei ole ideoloogiat, kui ta ütleb Mehhikole, et "teeme müüri, teie maksate". Teda ei huvita, mis saab Mehhiko ja USA suhetest kümne või kahekümne aasta pärast, ta üritab otsuseid teha jõupositsioonilt," rääkis poliitanalüütik Ahto Lobjakas, kelle sõnul Trumpi ümberkorraldused ja Ameerika esimeseks asetamine merkantilistlik. "Ajalooliselt on merkantilism viinud sõjani."  

 

Kattel rääkis Tallinna TV saates “Rahvaadvokaat”, et dereguleerimine toimub nii keskkonnaalastes valdkondades, õli ja nafta teemadel, samuti finantssektoris. “See seletab ka seda, miks ta protektsionismlikku juttu ajada saab. Selle all tehakse aga väga tugevat siseriiklikku deregulatsiooni, mis on võimule saanud klikile väga kasulik. Nii Trumpi enda kui vabariiklaste jaoks on see väga oluline. Nemad näevad siseriiklikult n-ö uute rööbaste mahapanekut ikka aastakümneteks, kas või näiteks võimalust ülemkohtus kohtunikke määrata jms.”

Välispoliitikas huvitab Trumpi Katteli hinnangul enim Hiina. Industraliseerimine Trumpil aga professori meelest ei õnnestu. “Tööjõukulud, mis tuleb sel juhul maksta, pole kuidagi tagasi balanseeritavad,” põhjendas Kattel.

Kolumnisti ja poliitikaanalüütiku Ahto Lobjaka sõnul tundub Trumpi puhul olevat metatasandil nii, et teatud piirides teda tagajärjed ei huvita, ta on nõus nendega elama. “Trumpil ei ole ideoloogiat, kui ta ütleb Mehhikole, et “teeme müüri, teie maksate”. Teda ei huvita, mis saab Mehhiko ja USA suhetest kümne või kahekümne aasta pärast, ta üritab otsuseid teha jõupositsioonilt. Võimalik, et ta isegi ei eksi oma mõtetes. Tal on USA presidendina erinevates valdkondades nii palju võimu, et ta saab igast probleemist üle, iseasi on see, kui probleemid hakkavad kuhjuma. Mis saab siis Ameerika hegemooniast?”

Trumpi majanduspoliitikal on Lobjaka meelest kaks külge. “Trump üritab enda valijabaasi münhausenlikult soost välja tõsta. Ta üritab oma valijaid deindustraliseerida, sellest ka autofirmade maksustamise motiiv. See on regulatsioon, iseasi, kas jätkusuutlik. Trumpi õli ja kliima teematikas on reindustraliseerimise pool, mis on kohutavalt primitiivne, aga loob töökohti. See on väga merkantilistlik. Ajalooliselt on merkantelism viinud alati sõjani, kuna nõuab riigilt agressiivset ja väljakutsuvat käitumist naaberriikide suhtes. Seega on kohti, milles Trumpi üldse ei huvita, mis võib juhtuma hakata ja see on oht.”

Eesti välis- ja välismajanduspoliitika suur probleem on Katteli sõnul selles, et me ei näe üldse mingisugust koostöö võimalust ida suunas. “Näeme ennast ainult lääne suunas, aga ei oska seostada ida poole. Sealse osas on meie mõte täiesti kinni ja see on tänases olukorras meie suur nõrkus. Kui sul on ainult üks alternatiiv on sinuga väga lihtne opereerida. Peaksime mõtlema ka Hiina suunas, kus täna pole meil üldse mitte mingisugust arusaama, mis me võiksime olla ja tahta. Meie nõrkus on, et meil pole oma välismajanduslikku mõtlemist.”

Kui Eesti avab kaubandussuhted Venemaaga ja tema osakaal meie impordis ja ekspordis tõuseb saab Lobjaka sõnul ka reaalseks, et Venemaa hoovastik meie poliitika mõjutamiseks soovi korral tõuseb. “Kõige hullem, et oleme välismajanduspoliitikas, kui mitte ka välispoliitikas, Soomega konkurendid. Samas on sealt õppida, mida teha, mida mitte.”

Kommentaarid (11)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ega tea midagi
12. veebr. 2017 17:05
https://www.welt.de/wirtschaft/article161890807/Diese-Trump-Dekrete-drohen-als-naechstes.html Trump võib anda järgmise "nätaka" Puna - Saksamaa pihta.
Hea lisa-artikel
12. veebr. 2017 14:58
Peavoolumeedia on valetav, hämav, kallutatud, ebaobjektiivne, manipuleeriv, ajakirjanduse piiridel liikuv, parteidega diilitsev, võimule sobivat mõtteviisi kinnistav ja teistmoodi mõtlejaid vaenav, inimrühmi demoniseeriv jne nähtus, mis valitseb eesti meediamaastikku. Peavoolumeedia on meedia, mis on vahetanud tõe ja õigluse raha ja võimu vastu. http://arvamus.postimees.ee/3984309/tiit-hennoste-peavoolumeedia-ja-prillikivi?_ga=1.260659661.1953909101.1485793150
yankee
12. veebr. 2017 14:42
http://new.euro-med.dk/20170211-usa-organized-chaos-immigration-law-overturned-in-courts-increasing-call-for-revolution-in-us.php
Huvitav väide pealkirjas?
12. veebr. 2017 12:45
Võib ju kõike, aga ei pruugi;) Aga mis puudutab eelmisi am. presidente siis saab juba kinnitada, et just nende tegevus ongi viinud konkreetsete sõdadeni.
lihtne, tegelt
12. veebr. 2017 11:43
Sõnavabadus kas on või seda ei ole, lihtne lugu tegelikult. Ja on suurepärane, et leidub leht kus avaldatakse hr Lobjaka ja hr Ivo seisukoht. See ongi sõnavabadus. Eesti lugu on selles, et tekkinud mingi nn peavoolumeedia. Või siis tekitatud.
Ivo
12. veebr. 2017 11:26
Selle ajalehe veergudel ei peaks Lobjakase arvamusi avaldama. Tema avalduste koht on peavoolumeedias. Trumpi tegutsemine vastupidi tagab rahu eriti siis, kui seatakse sisse head suhted Venemaaga. Sõjani võivad viia sõjaõhutajate tegevus ja võõrvägede koondamine Venemaa piiri äärde, kontrollimatu ISIS-e tegevus tapatalgute korraldamises, Põhja-Korea sõjaline ettevalmistus jne. Meie sõjaõhutajad pinisevad ka ja hirmutavad rahvast. Loomulikult pole Venemaalt meile ohtu karta ja Venemaal ollakse tublid, et kannatatakse välja rahumeelselt sellist ässitamist ja vihavaenuavaldusi. Eesti välispoliitiline tegevus on naeruväärne ja alatu. Ja isegi ohu korral ei suudaks NATO Venemaa vastu midagi ette võtta, ta ei suuda ega taha isegi aidata neid riike, kust tulevad põgenikud, kelle seas on ka kurjategijad. Kes vastutab nende tuhandete inimelude eest, keda on Euroopa riikides tapetud isislaste poolt. Nii et kõige kasulikum on seada sisse sõbralikud suhted Venemaaga ja lõpetada sõjaõhutamine.
Trump on õige mees
12. veebr. 2017 09:37
...kes tegutseb selle nimel, et USA elanikkond ja ettevõtteid säiliksid ning ei oleks pahatahtlike pagulaste terrorismi. Kohalikke palgalisi agitaatoreid ei tasu uskuda, kuigi Lobjakas on olnud siiani suht sõltumatu.
Dr. Friedrich
12. veebr. 2017 05:34
Valvespekulatsiooniliider Lubjakas ajab näost välja tellitud solki. Seda ei ole tervislik tarbida ega endast läbi lasta.
Prole
11. veebr. 2017 20:20
Trump on eliidilt kõrvetada saanud ja teatavasti on ta igasuguste oligarhide vastane. PRaegu tekitavad sõjaolukorda just viimased, sest rahvas on hakanud mõtlema oma vaesuse põhjuste üle. Arvan kah, et Trumpi-sugused novaatorid vähendavad revolutsioonilist situatsiooni.
globalismusest villand
11. veebr. 2017 17:09
Kari globaliste nn ajaloo lõpu jutlustajaid on alles äsja tegelt vallandanud sõdade laviini Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas. Nii palju siis merkantilismist. Mingi debiilist mutti tarib ennastunustavalt araabidest ja neegritest jõujuurikaid kargamiseks Saksamaale. Trump on terve mõistusega inimene kas saab aru, et miljoneid ja miljoneid illegaale ei saa lasta vabalt riiki. Siit siis too tara Mehhiko piirile mis tegelt ei ole miski uus asi - lihtsalt Trump kavatseb piiril korra majja lüüa. Ja loodetavasti Trump lööb korra majja koos Mehhiko presidendi Nietoga püstitades esmalt tara Mehhiko ja Guatemaala vahele. Suur osa illegaalidest tuleb USA-sse tegelt ju Kesk-Ameerikast läbi Mehhiko. Miljonite ja miljonite illegaalide vaba liikumine on tegelt äärmiselt tõsine asi. Kuid vast tõesti oleks parem kui Trump oleks mõnevõrra diplomaatilisem ja lahendaks tarade rajamise kahasse Mehhikoga. Elik dokumendid korda ja siis saab määratud ajaks liikuma mehhiklane. mis keerulist. Kuid majas peab olema kord.
Eda
11. veebr. 2017 16:15
Vatupidi Trumpi tegutsemine on rahu tagatis. Kui ta veel sõbruneb Venemaaga on kõik korras. Sõjani võivad viia sõjaõhutajad, nende seas ka meie omad. NaTO on end mugavalt sisse seadnud Venemaa piiri äärde. Imestama paneb Venemaa kannatlikkus. Kes salliks oma piiri ääres võõrväge. Aga sõda juba käib tänu Brüsseli loale lasta sisse põgenikud, kelle seas on ka kurjategijad. NATO pole midagi teinud, et seda ära hoida. Lõpetage ära sõjaõhutamine ja Venemaa laimamine. Hea läbisaamine Venemaaga on rahu pant.