"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Arstide ettepanekuid arstiabi parandamiseks arutatakse riigikogus (0)
13. veebruar 2017
Scanpix

Riigikogu sotsiaalkomisjon arutab teisipäeval arstide liidu üldkogu ja arstlike erialaseltside avaldusi arstiabi parandamiseks ja tervishoiu rahastamise suurendamiseks.

Arstkonna esindajad pöördusid valitsuse ja riigikogu poole möödunud aasta detsembri alguses. Arstid tõdevad, et alarahastamine sunnib tegema patsientide jaoks halbu valikuid – lükkama edasi õigeaegse ravi alustamist ja piirama kulusid, mistõttu kannatab arstiabi kvaliteet. Alates 2013.aastast on pidevalt halvenenud haiglaravi kättesaadavus, mille mahtu on tunduvalt kärbitud, vahendas BNS.

Paljude haigete seisund järjekorras oodates halveneb, tõsised tervisehädad tekitavad neile põhjendamatuid kannatusi ja nad vajavad lõpuks erakorralist ravi, mis on aga plaanilisest oluliselt kallim. Erakorralise meditsiini osakonnad on ülekoormatud ja eluohtlikus või kriitilises seisundis sinna toodud patsientide hulk on viimase kolme aasta jooksul kasvanud rohkem kui kolmandiku võrra. 

Arstkonna pöördumistes on ettepanekud rahastamist suurendada, et haigekassa saaks katta kõik kvaliteetse arstiabi kulud vastavalt tegelikule põhjendatud ravivajadusele. Haiglaravi maht on vaja taastada vähemalt 2013. aasta tasemel. Samuti tuleb valitsusel koostada tervishoiu rahastamise jätkusuutlik mudel ja pikaajaline kava tervishoiukulude osakaalu tõstmiseks Euroopa Liidu keskmisele tasemele. 

“Inimesed vajavad turvatunnet, et nad saavad haigestumise korral õigeaegselt head arstiabi. Arstide liit ootab poliitikutelt kiireid otsuseid ja konkreetsete kohustuste võtmist. Umbmäärastest lubadustest ei piisa,” märgivad meedikud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.