"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Elizabeth Warren põrmustab Trumpi "fantaasiamajanduse": ta töötab vaid oma suurärimeestest sõprade kasuks (0)
16. veebruar 2017
Scanpix

Üks president Donald Trumpi suurimaid kriitikuid, Massachusettsi senaator Elizabeth Warren paljastab Trumpi Dodd-Franki laialilammutamise plaani tõelised tagamaad - "ta tahab hoolitseda ainult oma sõprade ja nende äride eest". "Me oleme sellist reguleerimist juba proovinud ja selle tulemus oli suurim finantskriis alates Suurest Depressioonist, me ei saa endale lubada uuesti sama teed minemist," märkis Warren.

“2008. aasta finantskriis röövis miljonitelt inimestelt nende töökohad, kodud ja säästud, mistõttu otsustas kongress vastu võtta Dodd-Franki akti, mille eesmärgiks on takistada suurpankadel majanduse uuesti õhku laskmist,” rääkis Warren senati panganduskomitee istungil. “President Trump on kutsunud Dodd-Franki katastroofiks ja lubanud selle tükkideks lammutada.

Dodd-Franki suurpankadele meelepäraseks “ümberkirjutamise” eest on Trump määranud vastutama aga kaks meest, Steve Mnuchini ja Gary Cohni, kes on kokku veetnud Goldman Sachsis 42 aastat. Oma otsuse põhjenduseks on Trump väitnud, et paljud tema sõbrad ei ole saanud pankadest oma äridele Dodd-Franki tõttu laene saanud võtta.

Warren palus panganduskomitee istungil riigireservi juhil Janet Yellenil tutvustada tegelikku ärilaenude andmise statistikat alates Dodd-Franki rakendamisest 2010. aastal.

Yelleni vastus oli märkimisväärne. “Ärilaenude andmine on selle perioodi jooksul vaid kasvanud ning ületab nüüd 2008. aasta määra, sama peab paika ka kõigi muude kommertspankade antud laenude kohta. 2010. aastast on laenude andmine suurenenud rohkem kui 75 protsenti. Viimasel aastal kasvas ärilaenude andmine üle 7 protsendi ja väikeste ärilaenude määr ligi 4 protsenti,” vastas ta Warrenile. “Võib öelda, et laenude andmine on väga jõudsalt ja edukalt kasvanud.”

“Üle poole väikestest äridest on aga andnud mõista, et nad ei soovigi laenu võtta, kuna nende omakapital on piisav,” lisas Yellen.

Warren võttis eelneva kokku nentides, et reaalsed andmed presidendi sõnu ei kinnita. “Teine väide, seekord Trumpi finantsnõunikult Gary Cohnilt, on, et panku on sunnitud kapitali ahnitsema, selle asemel, et seda välja laenata,” märkis Warren.

Yellen aga selgitas, et kapitalinõue ei tähenda, et pangad peaksid võtma raha ja seda oma seifis hoidma. “See nõue tähendab, et nad saaksid soovitud laene finantseerida teatud kapitalihulgaga, mitte ainult võlgadega. Kapitali kasutatakse laenude andmiseks,” selgitas Yellen.

Ei Trumpi ega tema kaaskonna väidetel USA pankade liigsest reguleerimisest pole Warreni hinnangul tõepõhja all. “Tegelikult on meie pangad peale Dodd-Franki kehtestamist väga edukad olnud, mis selgub ka nende kvartaliraportitest, mille kohaselt ei ole pankade kasumid mitte kunagi varem nii suured olnud,” märkis Warren.

“Iga tähtsa asja puhul, eriti kui tegemist on reeglitega, mille eesmärk on järgmist finantskriisi peatada, peame me alustama faktidest. Tõelistest faktidest, mitte “alternatiivsetest faktidest”, mille poolest meie valitsus tuntust kogunud on. Faktid aga näitavad, et Donald Trump eksib ja tema peamajandusnõunik eksib samuti kõigis põhjendustes, mille nad on Dodd-Franki lammutamiseks andnud,” rääkis Warren.

“Miks nad tegelikult pangandusregulatsioonid sihikule võtnud on? President ja tema meeskond Goldman Sachsi pankuritest, kelle ta riigi majanduse eest vastutama pannud on, tahavad tühistada reeglid, et minna tagasi “vanadesse headesse päevadesse”, kui pankurid said võtta suuri riske ja saada suuri boonuseid, kui neil vedas, ise samal ajal teades, et maksumaksjad lunastavad nad välja, kui neil ei vea,” märkis Warren. “Me oleme sellist reguleerimist juba proovinud ja selle tulemus oli suurim finantskriis alates Suurest Depressioonist, me ei saa endale lubada uuesti sama teed minemist.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.