"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD JA VIDEO! Savisaare protsess algab juunis (1)
16. veebruar 2017
Albert Truuväärt

 Edgar Savisaare kaitsja esitas taotluse anda lisaaega süüdistusakti esitamiseks seoses süüasja suure mahuga ning kohus seda ka tegi. Nii peabki kohus järgmise eelistungi 21. märtsil, protsessi algusaeg on aga planeeritud 16. juunile, ütles riigiprokurör Steven-Hristo Evestus, kes kinnitas, et kellegi tervislik seisund eelistungil jutuks ei tulnud. Kuuldavasti on Savisaar avaldanud soovi saavutada süüasjas kiire lahend.

Keskerakonna eksliidri Edgar Savisaare süüasjas ärimees Aleksander Kofkinit kaitsev vandeadvokaat Aivar Pilv kinnitas, et Kofkin kokkuleppele ei lähe. Riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse sõnul ei ole seni ükski menetluspool kokkuleppemenetluse ettepanekust juttu teinud.

Pilv rõhutas BNS-ile, et tema kaitsealune ei ole milleski süüdi ja vajadusel on nad valmis seda tõestama üldmenetluses.

Keskerakonna eksliidri Edgar Savisaare süüasjas riiklikku süüdistust esindava juhtiva riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse sõnul ei ole seni ükski menetluspool kokkuleppemenetluse ettepanekust juttu teinud.

Vaata galeriid (11)

Evestus märkis pärast Harju maakohtus toimunud eelistungit, et Edgar Savisaare kaitsja esitas taotluse anda lisaaega süüdistusakti esitamiseks seoses süüasja suure mahuga ning kohus seda ka tegi. Nii peabki kohus järgmise eelistungi 21. märtsil, protsessi algusaeg on aga planeeritud 16. juunile.

 

Evestus avaldas lootust, et Savisaar on suuteline protsessil osalema, sest kuulduste põhjal on Keskerakonna eksliider avaldanud soovi saavutada süüasjas kiire lahend. Evestus kinnitas, et kellegi tervislik seisund eelistungil jutuks ei tulnud, samuti pole keegi soovinud riigiprokuratuuriga rääkida võimalikust kokkuleppemenetlusest.

Ärimees Aleksander Kofkinit kaitsev vandeadvokaat Aivar Pilv kinnitas neljapäeval BNS-ile, et Kofkin kokkuleppele ei lähe.

Pilv rõhutas, et tema kaitsealune ei ole milleski süüdi ja vajadusel on nad valmis seda tõestama üldmenetluses.

Kohtuprotsessi asub juhtima kohtunik Anne Rebane.

Riigiprokuratuur esitas novembri lõpus süüdistuse kuritegude toimepanemises Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele, MTÜ-le Eesti Keskerakond, Tallinna linnavolikogu esimehele Kalev Kallole, lisaks veel linnavalitsuse endisele nõunikule ja viiele ettevõtjale.

Kogutud tõendite alusel on Tallinna linnapeale, Edgar Savisaarele esitatud süüdistus korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises. Esitatud süüdistuse kohaselt olles Tallinna linnapea võttis Edgar Savisaar altkäemaksu vastu ja nõustus sellega seoses oma tööülesannete täitmisega.

Tallinna linna eelarveliste vahendite ebaseadusliku omastamise puhul on tegemist süüdistuse kohaselt linnale eraldatud eelarveliste vahendite kuritarvitamisega kohaliku omavalitsuse volikogu valimisreklaamide valmistamiseks 2013. aastal. Kohtueelse menetluse käigus esitati kahtlustus mitmele linnavalitsuse ametnikule ja eraisikule. Seitsme ametiisiku suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse selle aluse puudumise tõttu, kuna ametnike tegevus ei olnud kantud tahtlusest omastada linna vara erakonnale ega sellega seotud inimestele. Seitsme inimese suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse oportuniteedi põhimõtetel. See tähendab, et prokuratuuri hinnangul on kahtlustuse saanud inimeste poolt toime pandud kuritegu tuvastatud, kuid nende süü ja roll kuriteo toimepanemisel ei olnud määrav. Kõnealustele inimestele on määratud rahaline kohustus, mis tasutakse riigituludesse,  lisaks peavad nad hüvitama osaliselt kriminaalmenetluse kulud. 

Riigiprokuratuuri juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus selgitas, et kohtueelse menetluse ajal ühendati kolm menetluses olevat kriminaalasja, mille raames esitati süüdistus erinevate kuritegude toimepanemises. Kõnealuse kriminaalasja raames on arestitud konfiskeerimise asendamise tagamiseks sularaha kokku summas üle 200 000 euro.  „Kõnealuste juhtumite uurimisega oleme jõudnud järgmisesse faasi ehk süüdistusakti  kohtusse saatmiseni. Kuna kohtumenetlus on veel ees, siis kriminaalasja raames kogutud tõendite ning süüdistuse sisu detailne avaldamine jääb kohtusaali,“ sõnas juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus. 

Varasemalt on avalikuks saanud, et lisaks Savisaarele ootab kohtutee ka Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistuse saanud ärimehi Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkini, Hillar Tederit ja Vello Kunmani. Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot süüdistatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistatakse ekspoliitik Villu Reiljani. Kohtutee ootab juriidilise isikuna ka Keskerakonda. Eeluurimisel oli kahtluse alla ka reklaamiärimees Paavo Pettai, kes aga asus prokuratuuriga koostööle ja süüdistust ei saanud.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi kaitsepolitseiamet ning juhtis riigiprokuratuur.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tiit
16. veebr. 2017 10:26
õige KAS õigeid pätte ärastajaid&varastajaid ei TULE ju tiku tulega otsida neid ju RIIGIS ULGEM JA VARASTAVAD JULGELT EDASI jätke ikka ´´leivavargad rahule ???