“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Karusloomafarmide keelustamise eelnõu jõudis riigikogu menetlusse (0)
23. veebruar 2017
Scanpix

Sotsiaaldemokraat Barbi Pilvre andis neljapäeval riigikogule karusloomakasvatust lõpetava seaduseelnõu ja ütles, et kümme aastat on seaduse rakendamiseks piisav aeg karusuloomaksavatuses töötavate vähem kui saja inimese ümberõppeks või neil uute töökohtade leidmiseks, samuti ettevõtjatele kohanemiseks uue olukorraga.

14 parlamendiliikme algatatud loomakaitse- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu lõpetaks 1. jaanuarist 2028 Eestis loomade pidamise karusnaha tootmiseks, samuti selleks nende aretamise ja paljundamise, teatas sotsiaaldemokraatide pressiesindaja BNS-ile.

Eelnõu algataja on parlamendi koalitsiooni- ja opositsioonisaadikud Pilvre, Eiki Nestor, Marianne Mikko, Jaanus Karilaid, Oudekki Loone, Liina Kersna, Inara Luigas, Heidi Purga, Heimar Lenk, Rainer Vakra, Hardi Volmer, Hannes Hanso, Eerik-Niiles Kross ja Lauri Luik. Vaid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikud on öelnud, et nemad toetavad karusloomafarmide jätkamiset selle praegusel kujul.

Pilvre sõnul ei ole karusloomadele võimalik karusloomakasvandustes tagada ligilähedaseltki liigiomast elu. „Karusnahk on luksuskaup ning karusnaha tootmine ei tohiks olla inimese eluks oluline tööstusharu. Seetõttu on põhjendatud karusloomakasvandused kümne aasta pikkuse üleminekuajaga sulgeda,“ ütles ta.

Eestis on 2015. aasta andmetel neli mingi- ja rebasefarmi ning 27 tšintšiljafarmi, kus hoitakse kuni 200 000 karuslooma.

Enamikes riikides, kus karusloomakasvandused on keelustatud, on seda tehtud eetilistel kaalutlustel. Karusloomafarmid on keelustanud Inglismaa ja Põhja-Iirimaa, Austria, Horvaatia, Holland, Makedoonia, Brasiilia, Bosnia ja Hertsegoviina, Sloveenia, Saksamaa liidumaad Baier, Hesse, Nordrhein-Westfalen ja Schleswig-Holstein ning Belgia suurim piirkond Valloonia täielikult. Osaliselt on seda teinud Šveits, Taani, Rootsi, Uus-Meremaa, Ameerika Ühendriigid.

Karusloomakasvanduste keelustamist toetab Eestis oluline avalik huvi. KantarEmori poolt 2016. aasta detsembri lõpus läbi viidud üleriigilises omnibuss uuringu kohaselt ei poolda 81 protsenti naistest ja 55 protsenti meestest loomade kasvatamist ja hukkamist farmides karusnaha saamise eesmärgil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.