"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pomerants: fossiilkütustest energiatootmise konkurentsivõime väheneb (0)
01. märts 2017
Scanpix

Keskkonnaminister Marko Pomerantsi sõnul hakkab teisipäeval Euroopa Liidu keskkonnanõukogul saavutatud kokkuleppe alusel Eestis fossiilkütustest toodetud elektrienergia olema vähem konkurentsivõimeline.

“Saavutatud läbirääkimispositsiooni järgi saavad Eesti tööstusettevõtted jätkuvalt tasuta saastekvooti, samuti säilib osaline tasuta kvoodi eraldamine kaugküttele,” ütles Eestit keskkonnanõukogul esindanud keskkonnaminister Marko Pomerants pressiteate vahendusel BNS-ile.

Saavutatud kokkulepe tõstaks saastekvoodi hinda, mis mõjutab fossiilkütuste kasutamist, eriti elektritootmises, rääkis Pomerants. Kõrgema hinnaga elektrienergia on jällegi Põhjamaade elektribörsil Nordpool vähem konkurentsivõimeline.

“Selleks, et heitkogustega kauplemine täidaks oma eesmärki, peab nende hind tõusma, sest ainult nii on ettevõtetel motivatsiooni oma tootmist tõhustada ja heidet vähendada. Seejuures peaks ettevõtted jätkuvalt saama piisavalt palju kvooti tasuta, et säiliks nende konkurentsivõime,” märkis Pomerants.

Heitekvootide kauplemissüsteemi kuuluv ettevõte saab vastavalt oma tegevusalale kindla osa saastekvoote oma aastase heitkoguse katmiseks tasuta ja ülejäänu peab kauplemisturult juurde ostma. Kogu kauplemissüsteemile on seatud üleüldine heitkoguse mahu piirang, mida aastast aastasse vähendatakse – perioodil 2013-2020 on iga-aastane vähendamistegur 1,74 protsenti ning perioodil 2021-2030 saab see suure tõenäosusega olema 2,2 protsenti.

Kauplemissüsteem hõlmab ligi 11 000 Euroopa Liidu tööstusettevõtet ja energiatootjat, sealhulgas Eestist ligi 50 elektri- ja soojusenergia-, põlevkiviõli-, tsemendi-, paberi- ja pabermassi-, telliste-, lubja- ja klaasitootjat.

Euroopa Liidu riigijuhid võtsid 24. oktoobril aastal 2014 Euroopa Ülemkogu kohtumisel eesmärgiks vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid Euroopa Liidus vähemalt 40 protsendi võrra aastaks 2030 võrreldes 1990. aasta tasemega. Sama on ka Euroopa Liidu kohustuseks seoses Pariisi kliimaleppega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.