"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kadri Simson: majutusasutuste maksutõus oleks halvanud Eesti konkurentsivõime (0)
02. märts 2017
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

"Maailmaturul on konkurents turismisihtkohtade vahel väga tihe ning seesugune maksutõus oleks tähendanud ka märgatavat hinnatõusu ja oleks halvendanud sektori konkurentsivõimet," rääkis majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson sõnas täna Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu üldkoosolekul tervituskõnega esinedes, et majutusasutused olid valitsuse vahetumise suurimate võitjate hulgas. Minister pidas silmas uue valitsusliidu otsust tühistada eelmise valitsuse poolt vastu võetud majutusasutuste käibemaksumäära tõstmine seniselt 9-lt protsendilt 14-le protsendile.

“Majutusasutuste käibemaksumäära tõus oleks Eesti Konjunktuuriinstituudi vahepealsel hinnangul toonud kaasa Eestit külastavate välisturistide arvu languse ning seda kuni 180 000 turisti ulatuses. Kõrgem maks tähendanuks, et Eesti oleks olnud üks Euroopa Liidu kõrgeima majutusasutuste käibemaksumääraga liikmesriik. Maailmaturul on konkurents turismisihtkohtade vahel väga tihe ning seesugune maksutõus oleks tähendanud ka märgatavat hinnatõusu ja oleks halvendanud sektori konkurentsivõimet. Olen veendunud, et Eestil on vaja tugevat turismisektorit ning seega pean maksutõusu tühistamist vajalikuks sammuks,” rääkis majandus- ja taristuminister Kadri Simson tervituskõnes ettevõtjatele.

Simsoni sõnul oleks maksumäära tõstmine mõjutanud lisaks majutusasutustele ja turismiettevõtetele veel ka kaubandust ning teenindavat sektorit. Samas pani majandusminister ettevõtjatele südamele, et maksutõusu tühistamisest säästetud vahendid investeeritaks kvaliteedi parandamisse ja töötajate palgatõusu. “Senisest suuremad investeeringud just kvaliteedi tõstmiseks aitavad pakkuda paremat teenust, misläbi paraneb kogu sektori ja ka Eesti kui turismisihtkoha maine,” lõpetas minister.

Täna oma 25. tegevusaastat tähistava Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) juhatuse esimehe Verni Loodmaa sõnul on turismimajandus Eesti majandusarengu üks vedajatest.

“Iga turismisektorisse tehtud investeering toob tagasi suures koguses vahendeid, mis jaotuvad ühtlaselt väga paljude ühiskonnaliikmete seas. EHRL koondab küll endas vaid osa majutusega ja toitlustusega seotud ettevõtetest, kuid läbi koostöövõrgustiku teiste erialaorganisatsioonidega ning riigiga näeme meie tegevuse mõju märksa laiemalt kui vaid hea täituvusega hotellid ja restoranid. Palju on viimastel aastatel räägitud majutusasutuste käibemaksu kontekstis hotellide majanduslikust tervisest. Kuid see, millise hüppe on teinud viimasel kümnendil Eesti restoranid ja toidukultuur laiemalt, on imetlusväärne,” ütles Loodmaa.

Loodmaa sõnul on väga oluline, et valitsus ja teised riigiasutused oleksid ettevõtjatega püsivalt samal lainel. “Igasugune rapsimine ehmatab investoreid samal ajal kui valitsusepoolsed sammud ettevõtjatega dialoogis toovad riiki nii uusi vahendeid kui ideid. Kui me vaatame viimast paarisadat päeva, siis näeme, et Eesti turule on tulnud Hilton, tulemas on Marriott ja Tallink jätkab suuri investeeringuid. Need ettevõtted ja paljud teised üle kogu Eestimaa on ilmekad näited ettevõtjate usust Eesti majanduse ja riigi tulevikus suhtes,” sõnas Loodmaa.   

Eesti Hotellide ja Restoranide Liit (EHRL) on hotelli- ja restoranimajandusega tegelevate füüsiliste ja juriidiliste isikute ühiskondlik, vabatahtlik ja demokraatlikel põhimõtetel tegutsev tööandjate esindusorganisatsioon, mis asutati 1992. aastal ja mis koondab üle 200 liikme. EHRL kuulub alates 1993. aastast Euroopa Hotellide ja Restoranide assotsiatsiooni HOTREC. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.