"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õigel ajal steriliseerimine kaitseb loomi vägivalla eest (0)
03. märts 2017
Scanpix

Kastreerimata vabakäigukassid satuvad palju sagedamini õnnetustesse, kaklustesse ja vägivallatsejate kätte, seetõttu on nende keskmine eluiga palju lühem kui kastreeritud loomadel.

2016. aastal jõudis Eesti varjupaikadest Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehasesse 14 tonni lemmikloomade korjuseid, millest suurema osa moodustavad kassid, sh need, kes on tänavatel ja varjupaikades haiguste kätte surnud. Kasside väikest kehakaalu arvestades käib jutt tuhandetest loomadest, kes on inimese hoolimatuse tõttu hukule määratud. Ometi on olukorrale lahendus olemas – hulkuvate loomade arvu aitab kõige tõhusamalt vähendada koerte ja kasside steriliseerimine või kastreerimine.

Lemmikloom tähendab vastutust. Kuid loomaomanik ei vastuta ainuüksi oma lemmiku, vaid ka tema järglaste tuleviku eest. Erinevalt inimestest ei ole loomadel järglaste saamine emotsionaalne ning läbimõeldud otsus, nad tegutsevad instinktide ajel. Steriliseerimata kass võib ühe aasta jooksul poegida kuni neli korda ja saada seega kokku umbes 20 järglast. Ka koerad võivad aastas mitu korda poegida ja ühes pesakonnas võib olla isegi 15 kutsikat. Arvestades, et täiskasvanud loomapojad annavad omakorda järglasi, võib teisel aastal kassiperes olla juba 140 poega, kolmandal 1700 ja neljandal aastal on algsel kassipaaril juba 20 000 järglast.

 

Ebameeldiv pulmatrall

Sotsiaalmeediakanalites ning eri kuulutusteportaalides levitatakse sageli ahastavaid postitusi, kus otsitakse kodu imearmsatele ja sõbralikele kutsikatele ja kassipoegadele. Kui lemmikloom saab järglasi, siis ei saa esiteks kunagi olla täielikult kindel, et järglased satuvad hoolitsevasse ja vastutustundlikku perre.

Teine probleem on, et kuulutuste juurde on küll lisatud fotod kurva näoga kassipoegadest, aga neid pole kusagile panna. Olgu nad nii armsad kui tahes, kurb reaalsus on, et kõigile loomapoegadele soovijaid lihtsalt ei jätku.

Tänapäeval ei ole aastatetagusel kombel loomalapsed “merekooli” saata enam kohta. Praeguste seaduste kohaselt on selline teguviis kriminaalkorras karistatav – teo toimepanijale võib määrata kuni üheaastase vangistuse või rahalise karistuse.

Looma hülgamine ja abitusse seisundisse jätmine on loomakaitseseadusega keelatud ning karistatav kas rahatrahvi või vanglakaristusega. Hulkuvatel loomadel on võrreldes tubaste loomadega palju lühem keskmine eluiga ning mitmed ohud: tunduvalt suurem on risk tänaval auto all jääda, haigestuda või sattuda vägivallatseja ohvriks.

Lisaks probleemile, kuhu panna soovimatud järglased, kurnab sage poegimine emaslooma organismi. Kuid karmis võitluses oma geenide edasiandmise nimel kannatavad ka isasloomad, keda võimas sugutung sunnib osalema teravas konkurentsiheitluses rivaalidega. Isaste kasside osas on levinud arvamus, et kuna nemad poegi koju ei too, siis võiks nad lõikamata jätta. See arvamus on väga vale.

Suguküpsed isakassid peavad emastele silma jääma ning rivaalidega võisteldes kaitsma suurt territooriumi. Nende elu on pidev võitlus teiste hulkuvate kassidega, mis nõuab loomalt palju energiat. Seetõttu on kastreerimata isased kõutsid räsitud olemisega, nende kõrvad on katki ning pea ja keha haavandeid täis. Ka satuvad kastreerimata vabakäigukassid palju sagedamini õnnetustesse ja seetõttu on nende keskmine eluiga palju lühem kui kastreeritud loomadel.

Sama kehtib kastreerimata koerte kohta, kelle võimas sugutung viib nad soovimatutesse ja isegi eluohtlikesse seiklustesse. Emase koera feromoone haistavad isased kuni viie kilomeetri kauguselt, samuti tunnevad koerad juba kaugelt rivaalide saabumist. Eluraskustes karastamatuid noori koeri, kes on välja pääsenud, võivad oodata pahatahtlike inimeste löögid või jalahoobid ning saatuslikuks võivad saada ka koerte omavahelised pulmakaklused või auto alla jäämine.

Loomade pulmatrall toob kaasa ebameeldivusi ka peremehele. Tubane kastreerimata kass hakkab elamist märgistama ning jätma kõikmõeldavatesse kohtadesse, kaasa arvatud riided ja jalanõud, vängelt lõhnavaid uriiniloike. Omapäi õue hulkuma lastavad kassid märgistavad kindlasti näiteks naabrite auto või välisukse esise ning see võib rikkuda suhted naabritega. Lisaks lõhnab loom väga ebameeldivalt ja kräunub pidevalt, häirides naabreid ja ümbruskonda.

 

Ühekordne kulu

Selleks, et kassid ja koerad soovimatult ei paljuneks, soovitame nad kastreerida/steriliseerida. See on ühekordne kulutus ning omaniku ja looma jaoks kõige lihtsam. Põhjendused ning kahtlused, miks omanikud ei taha oma loomi kastreerida/steriliseerida, on järgmised: loom peab saama vähemalt ühe pesakonna, muidu muutub ta kurjaks; lõikus on looma sandistamine; looma elukvaliteet langeb; isased väljas liikuvad kassid saavad teiste käest peksa; loomad muutuvad laisaks jne.

Loomaarstid kinnitavad, et need väited ei vasta tõele. Kastreeritud/steriliseeritud loomadel pole jooksuaega, nad ei erita lõhnu ega häälitse jooksuajale omaselt, ei meelita ligi võõraid loomi, reeglina ei märgista, hoiavad kodu ning püsivad oma territooriumil. Üldjuhul saavad kastreeritud/steriliseeritud loomad omavahel paremini läbi ja nende agressiivsus väheneb. Kastreeritud/steriliseeritud loomad võivad võtta kaalus juurde, kuid kaal on kontrollitav kindlate söögikordade kehtestamise ning loomaga aktiivselt aja veetmisega.

Paljud omanikud ei taha oma kassi n-ö rikkuda ning otsustavad innavastaste tablettide kasuks. Tablettide andmine ja süstide tegemine nõuab väga täpset kursisolekut looma innaajaga ja selle meetodiga ei saavuta jäädavat tulemust.

Hormoontabletid võivad pikaajalise kasutamise tagajärjel põhjustada piimanäärme kasvajaid, mädaemakat ja teisi terviseprobleeme. Selliste haigusnähtude esinemisel on lõikus möödapääsmatu, aga paljudel juhtudel on kass saanud selleks ajaks juba pöördumatud tervisekahjustused.

Selle kõige vältimiseks on looma steriliseerimine/kastreerimine parim lahendus ja seda on mõistlik teha tervele noorele loomale, vältimaks soovimata pesakondi ja hilisemaid terviseriske. Steriliseerimise käigus eemaldatakse emakas ja munasarjad, kastreerimise käigus munandid. Seoses suguhormoonide puudumisega kaovad kõik innatunnused ning loom enam ei tiinestu.

 

 

Mitmes kliinikus saab praegu lemmikut odavamalt steriliseerida või kastreerida

• Eesti loomakaitse selts korraldab 19. märtsini soodushinnaga steriliseerimiskampaania. Kampaaniat toetab Purina, kellelt saab iga kastreeritud/steriliseeritud kass ja koer kingituseks kaasa toidupaki.

• Kampaanias osalevad Vilde tee loomakliinik (tel 678 9080), Tatari loomakliinik (646 7084), Timmu loomakliinik  (6675676), Västriku loomakliinik (655 3366), Mustakivi loomakliinik (687 1131 või 5551 0131), Maxi loomakliinik (670 9004) ja Pet City kliinik  (515 3112, 624 0444). 

• Rohkem infot ja soodushinnad aadressilt http://www.loomakaitse.ee/steriliseeri-ja-kastreeri-oma-kassid-ja-koerad-soodsamalt-2017-a-kampaania/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.