"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
NATO pataljoni lahingugrupp alustab liikumist Eestisse (1)
05. märts 2017
Scanpix

Järgmise kuue nädala jooksul liiguvad Eestisse NATO rahvusvahelise pataljoni lahingugrupi sõdurid koos relvastuse ja varustusega – pataljoni lahingugrupi isikkoosseis saabub Eestisse lennukitega Ämari lennubaasi kaudu, tehnika jõuab Eestisse kas mööda maad või meritsi, Paldiski sadama kaudu.

“Eesti on liitlaste vastuvõtmiseks valmis,” ütles kaitseminister Tsahkna pressiteate vahendusel. “Juba mais osaleb liitlaste pataljoni lahingugrupp 1. jalaväebrigaadi koosseisus kaitseväe suurõppusel Kevadtorm.”

Tsahkna külastas sel nädalal NATO pataljoni lahingugrupi juhtimiselementi Kaitseväe peastaabis ja sai kontingendi ülem kolonel Giles Harriselt põhjaliku ülevaate liitlaste saabumisest. Tsahkna sõnul tagab NATO lahingugruppide paigutamine piiririikidesse rahu ja stabiilsuse.

“Rahvusvaheliste lahingugruppide paigutamine on osa alliansi laiematest jõupingustest selleks, et tugevdada NATO heidutus- ja kaitsehoiakut, ning näitab jõuliselt alliansi tugevust ja otsustavust,” selgitas Tsahkna.

NATO 28 liitlasriigi juhid otsustasid möödunud juunis Varssavi tippkohtumisel muutunud julgeolekukeskkonna tõttu paigutada NATO pataljonide lahingugrupid Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola. Eestis paiknema hakkava NATO lahingugrupi juhtriik on Ühendkuningriik, omalt poolt panustavad ka Prantsusmaa ja Taani.

Lahingugrupp koosneb ligikaudu 1200 liitlassõdurist. Ühendkuningriik on teatanud, et nende panus lahingugruppi on 800 kaitseväelasega soomusüksus, mille relvastusse kuuluvad jalaväe lahingumasinad Warrior ja Challenger 2 tüüpi tankid. Prantsusmaa on teatanud, et nende panuseks lahingugruppi on 300 kaitseväelasega üksus, mille relvastuses on tankid Leclerc ja soomukid.

Eestit  seovad brittide, taanlaste ja prantslastega pikaajalised kaitsealased sidemed ning relvavendlus ühisest osalemisest rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel.

NATO operatsioonil kuulus Eesti jalaväeüksus Ühendkuningriigi brigaadi koosseisu Lõuna-Afganistani rahutus Helmandi provintsis.

Eesti osales 2014. aastal koos Prantsusmaaga Kesk-Aafrika Vabariigis stabiliseerimisoperatsioonil, olles üks esimestest panustanud riikidest, koos osaleti ka Somaalia ranniku lähedal läbiviidud piraatlusvastasel operatsioonil Atalanta. Praegu osaleb Eesti kahel Prantsusmaa jaoks olulisel operatsioonil Malis ja Liibanonis.

Eesti ja Taani instruktorid õpetavad koos välja Iraagi julgeolekujõude. Taani on aastaid toetanud Eesti jalaväebrigaadi arendamist ja väljaõpet. 1990-ndatel ja 2000-ndate algul osalesid Eesti kaitseväelased Bosnia-Hertsegoviinas ning Kosovos NATO operatsioonil Taani pataljoni koosseisus.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vana idee
5. märts 2017 11:34
NATO vägede ülemjuhataja Kosovos kindral Weseli Clark tunnistas CNN-i saates juulis 1999: "Moodsas Euroopas pole homogeensetel rahvusriikidel kohta. See oli XIX sajandi idee, XXI sajandil aga viljeleme me multikulturalismi, rajades multietnilisi riike." http://whitegenocideproject.com/about-white-genocide/