"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Näitus "Plasti(vaba) ookean" osutab plastireostuse tõsisele probleemile (0)
07. märts 2017
Energia avastuskeskus

Tallinnas Energia avastuskeskuses avatud interaktiivne näitus "Plasti(vaba) ookean" selgitab plastireostuse probleemi ja näitlikustab, milline mõju on mikroplastil merekeskkonnale.

 Igal aastal jõuab maailma ookeanidesse 10 miljonit tonni plasti – ega kao sealt koguni sajanditeks omal jõul kuhugi. 

Näitus on valminud Taanis ja loodud Ameerika Ühendriikide, Euroopa Liidu, Taani rahvusliku akvaariumi Den Blå Planet ja mittetulundusühingu Plastic Change koostöös. Eestis toetasid näituse avamist Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Keskkonnaministeerium, Energia avastuskeskus ja Ameerika Ühendriikide saatkond Eestis.

“Me oleme väga uhked selle koostöö üle, mis aitas tuua antud näitliku õppevahendi Eestisse. Selle näituse avamisega kinnitame ühiselt, et meie ookeanide kaitse ning jätkusuutlik kasutamine on kriitilise tähtsusega,” märkis Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis James D. Melville Jr.

“Meie hobisukeldujad on juba mitu aastat korraldanud tänuväärt aktsioone, mille käigus tuuakse mere põhjast välja esemed, mis sinna kuuluma ei peaks. Arvestades koristatava tüki suurust ja sealt väljatoodud prügi hulka, siis on mereprügi meilgi üks merekeskkonda suuresti mõjutav mure,” sõnas keskkonnaminister Marko Pomerants. “Lisaks sellele, et mereprügi mõjub drastiliselt mereelustikule, halvendab see ka rannikualadel elavate inimeste sotsiaalmajanduslikku olukorda, sest prügised rannad turiste ei huvita ning sellistest kohtadest hoitakse pigem eemale. Niisiis, Kalaranna kandis jalutades ja merevaateid naudiskledes tasub kindlasti näituselt läbi astuda ning avastada, mis on selle maalilise vaate põhjas.”

48-ruutmeetrisel näitusealal on võimalik jälgida ka lühikesi dokfilme Plastic Change’i mereretkedest ning ühtlasi anda lubadus erilises fotokabiinis ka ise plastikasutust vähendada. Taanis tutvus näitusega rohkem kui 100 000 külastajat.

“Teaduskeskusena, mida külastab kuus ligi 8000 inimest, on meil hea meel võimaluse üle pakkuda oma külastajatele kaasamõtlemiseks sellist olulist teemat nagu on plastireostus,” sõnas Energia avastuskeskuse juhataja kt Liisa-Riin Laidre. “See on valdkond, mis puudutab meid kõiki, ja kui pöörata rohkem tähelepanu taaskasutusele ja raiskava tarbimise vältimisele, saame ise luua puhtama keskkonna ja parema tuleviku.”

“Plasti(vaba) ookean” on Energia avastuskeskuses avatud aprilli lõpuni, seejärel reisib näitus Lissaboni. Energia avastuskeskus pakub kooligruppidele ka näitust täiendavat prügi- ja pakendite teemalist õpituba.

Fotol: Ühendriikide suursaadik Eestis James D. Melville Jr (keskel), Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra, Taani MTÜ Plastic Change juht Berit Asmussen ja keskkonnaminister Marko Pomerants.

Fotodel kujutatud plastpakendid ja -kiud on merest välja toonud Plastic Change.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.