"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Panditulumaksu on mõttekas rakendada kindlale summale (0)
13. märts 2017
Scanpix

Panditulumaksu süsteem võiks toimida nii, et kui majanduskeskkond läheb halvemaks ja ettevõtjal on järgmine aasta kasum alla maksuvaba piiri, siis saab ettevõtja eelmistel aastatel deposiiti makstud tulumaksu tagasi küsida.

Valitsuse algatatud pandi- ehk deposiittulumaksu idee on tekkinud suurettevõtjate tõttu, kes ei maksa dividende, aga viivad sellest hoolimata suurtes summades raha välja omanikele. Toon välja mõned punktid, kuidas on panditulumaks erafirmadele kasulik.

Ettevõtjate kasum ei vähene

Kõigi skeemitamiste vältimiseks tasub pigem rakendada panditulumaksu teatud summat, nt miljonit eurot, ületavale kasumile. Alati tuleb seejuures vaadata jooksva aasta maksumäära. Suurettevõtjaile kehtib audiitorkontroll juba praegu.

Ettevõtjate endi poolt vaadates pole sel juhul vahet, mis meetodil raha välja viiakse, sest põhilised meetmed on sellised, mis ei vähenda kasumit, näiteks laenud, sissemaksed aktsiakapitali jms. Kasum aga jääb. Kasum on tulude ja kulude vahe, aga tulud ja kulud pole sama, mis laekumised ja väljamaksed, nagu inimesed seda lihtsustatult käsitlevad. Kasumit aga ebaõiglaselt vähendada ei saa, sest suurettevõtjatel on audiitorkontrolli kohustus, mis suurendab usaldusväärsust, et kasum ning tulud ja kulud on õigesti arvestatud.

Samuti ei saa kulusid ebaõiglaselt suurendada, sest seda on audiitorid kontrollimas.

Kulude suurendamine kujutab ohtu suhtarvudele, mis omakorda võib suurendada laenusaamisriske, s.t ka marginaale. Suurettevõtjad aga tegutsevad paljuski väljast võetud laenude abil. Tulusid ebaõiglaselt jälle suurendada ei taheta, sest see suurendaks kasumit, s.t maksukoormust.

Riigi poolt vaadates võiks süsteem toimida nii, et kui majanduskeskkond läheb halvemaks ja ettevõtjal on järgmine aasta kasum alla maksuvaba (miljoni) piiri, siis saab ettevõtja eelmistel aastatel deposiiti makstud tulumaksu tagasi küsida. Nt kui firma sai eelmisel aastal 1,1 milj kasumit, aga järgmisel 0,8, siis tagastab riik selle 0,1 miljoni (1,1-1) pealt tulumaksu.

Majanduskeskkond paraneb

Kui tulumaksu maksti deposiiti madalama määra järgi, riik vahepeal tõstab määra ja ettevõtja kasum langeb, siis tagastamisaastal tuleb tasuda jooksva määra ehk kõrgema määra järgi. See tähendab riigile lisaväljaminekut. Kui aga määr on langenud, siis saab ettevõtja vähem tagasi, s.t kannab kulu. Samas on ettevõtja nõus seda kulu arvatavasti kandma, kuna majanduskeskkond on paranenud. Tõenäoliselt maksab ettevõtja pigem raha juurde, kui saab selle tagasi. Tagastamisoht sunnib riiki hoidma majanduskeskkonda ja maksumäärasid stabiilsena ning neid suisa arendama.

Kasum oleks õigesti arvestatud ka ilma maksu- ja tolliameti täiendava kontrollita, sest ettevõtjad kuuluvad nagunii audiitorkontrolli alla.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.