"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Uuenenud Tammsaare park saab moodsa leedvalgustuse (0)
17. märts 2017
Kadarik Tüür Arhitektid OÜ

Uus Tammsaare park saab mänguväljaku, lisaks puudele kõrrelisi, põõsaid ja hekke, turuhoone keldrile kerkib aga ilmselt uus õhuline ehitis. Pargi uuendamine peaks algama juba sel kevadel.

Peaaegu 70 aastat tagasi avatud ja kaua suhteliselt muutumatuna püsinud Tammsaare pargis algab tänavu suur ümberehitamine. Ümberehitamise aluseks on arhitektuuribüroo Kadarik Tüür Arhitektid töö “Belle Epoque”, mis võitis 2012. aastal pargi arhitektuurse lahenduse leidmiseks korraldatud ideekonkursi. Park saab uued pingid, stendid, valgustid, prügikastid jm linnamööbli. Võidutöö ühe arhitekti Ott Kadariku sõnul kavatsetakse kasutada nii spetsiaalselt pargi jaoks disainitud originaalmööblit kui ka kataloogidest valitud tooteid. “Valgustusega oleme kõvasti mässanud ja kasutame nüüdisaegseid leedvalgusetid,” ütles Kadarik.

Ümberehitamise käigus muutub ka pargi haljastus mitmekesisemaks. “Praegu on Tammsaare pargis peamiselt kõrged puud ja põõsad, ühesõnaga kõrghaljastus,” rääkis Kadarik. “Maadligi haljastust, mitmesuguseid kõrrelisi, põõsaid ja hekke, millest inimene üle näeb, peaaegu polegi, kuid tulevikus on need olemas.”

Mälestusmärk nihkub

Pargi ümberehituse käigus uuendatakse ka teekatted, rajatakse tehnovõrgud ja Estonia teatri kõrvale laste mänguväljak. 1905. aasta veresauna mälestusmärgi süvend täidetakse ja selle kohale on kavas rajada haljastatud Uue turu plats. Tulevikus saab platsil korraldada kultuurisündmusi ning paigaldada sinna müügilette hooajaliste ja ajutiste turgude tarvis. Mälestusmärk ise nihutatakse veidi draamateatri poole, kus ta vähem silma paistab.

Möödunud aastal kaevati lahti pargis asunud endise turuhoone vundamendi varemed. Need tahetakse tulevikus korda teha ja uue ehitise püstitamisel ära kasutada. Võidutöö nägi sellele kohale ette kerge pargipaviljoni, kuid lõplikku otsust pole veel tehtud. Kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallika sõnul leitakse konkreetne lahendus edaspidi tõenäoliselt eraldi projekti alusel.

Tammsaare pargi ümberehitamine pakub uut lahendust ka Viru keskuse ja Tammsaare pargi vahelisele kitsale alale, millel praegu mingit selget funktsiooni ei olegi. Vesialliku sõnul on otsustatud, et selle ala tulevik selgub hiljem koos Tallinna peatänava projekteerimisega. “See ala peaks moodustama üleminekutsooni lopsaka, peamiselt ajaloolise haljastusega Tammsaare pargi ja tänapäevaste hoonete vahel,” ütles Vesiallik. “Ühtlasi paneb peatänava projekt paika Merineitsi skulptuuri asukoha.”

Sümpaatne paik

Kadarik ütles, et oma töös üritasid arhitektid jätta praegu olemasoleva pargi lahendusest alles parima ja lisada sellele natukene ka omalt poolt. “Praegune struktuur on väga sümpaatne,” rääkis Kadarik. “Seal on tunda 50ndate õhustikku ja see võiks seal säilida. Tammsaare park on üldse kõige tähtsam park Tallinnas ja ühtlasi üks suhteliselt pikka aega uuendamata tükk kesklinnas. Aja jooksul on mõned asjad ja funktsioonid muutunud. Park peaks ajale järele tulema ja kohanema uue linnaehitusliku olukorraga. Seal tehtav töö on tegelikult kõigi asjade nüüdisajastamine. Üldiselt aga püüdsime hoiduda sekkumast väga radikaalses võtmes.”

Veel sel kuul kuulutab kommunaalamet välja riigihanke, et leida firma, mis parki ümber ehitama hakkab. Vesialliku sõnul algavad pargis tööd parimal juhul mais, kuid täpset aega ei ole veel paika pandud. Tänavu on plaanis teha tööd peamiselt Estonia teatri ümbruses ja selle taga. Tuleval aastal jätkuvad tööd Tammsaare monumendi ümbruses ja ülejäänud pargiosas, kuhu tänavu tööjärjega ei jõuta. Järgmisel aastal peaks park ka lõplikult valmis saama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.