"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rohelised: Eesti mets ei ole masspõletamiseks valmis (3)
24. märts 2017
Scanpix

"Kütta puiduga katlaid, mille kasutegur on alla 45 protsendi, on väärtusliku loodusvara raiskamine," sõnas Eestimaa Roheliste esimees Aleksander Laane. Roheliste kinnitusel ei ole Eesti valmis kolme miljoni tihumeetri puidu põletamiseks Eesti Energia põlevkivikateldes, nagu energiahiid on planeerimas riigikogus esimese lugemise läbinud metsaseaduse muudatuste toel.

“Mitteväärtuslikku puitu pole ökonoomses majanduses olemas,” vahendas BNS Eestimaa Rohelised esimehe Aleksander Laane sõnu. “Kui puit ei sobi kõrge lisandväärtusega toodeteks, siis sobib ta põletamiseks elektri ja soojuse koostootmisjaamades kasuteguriga vähemalt 80 protsenti. Ka metsa jäetuna, kasvavana või mitte, on puudel hindamatu väärtus – veel suurem, kui puidust tehtud toodetel, sest pakub meile ökosüsteemi teenuseid nagu puhas õhk, liikide elupaigad, muld ja muu, mis pole enamasti mitte mingi rahaga asendatavad,” rääkis Laane.

“Kütta puiduga katlaid, mille kasutegur on alla 45 protsendi, on väärtusliku loodusvara raiskamine. Kasutatagu see “väheväärtuslik” puit, millest pelleteid ei saa pressida, kütusena koostootmisjaamades hajutatult üle Eesti. See peabki kava mõte olema. Auvere katlasse ajamiseks on meie arvates õigustatud tihumeetrite arv ümmargune 0,” lisas Laane.

Hoolimata nii roheliste kui paljude turuosaliste ja keskkonnaorganisatsioonide kriitikast pole eelnõus vajalikke muudatusi tehtud. “Vastupidi, 16. märtsil hääletatud muudatusettepanekud halvendavad võrreldes valitsuse eelnõuga olukorda veelgi. Statistikakaubandus pole mõeldud selleks, et Narva jaamas puitu põletada! Kui valitsuse eelnõu kohaselt pidi puiduturu analüüsi tegema enne masspõletamise algust igal juhul, siis nüüd üksnes siis, kui pakkumise raames on kavandatud Eestist pärit biomassi kasutamist üle 500 000 tihumeetri aastas. Sõnagi ei räägita keskkonnamõjude hindamisest! Kui eelnõu selliselt vastu võetakse, avab see uksed põlevkivijaamades massilisele puidu põletamisele,” märkid Laane.

Eestimaa Rohelised juhatuse liikme Marko Kaasiku sõnul jätkavad Eestimaa Rohelised võitlust lagastamise vastu. “7. märtsil olime kohal riigikogu majanduskomisjonis, kus arutati elektrituru seadust utoopilise kavaga põletada rohepesu korras 3,4 miljonit tihumeetrit puitu aastas põlevkivi-elektrijaamade ahjudes. Oleme ette valmistanud Euroopa Rohelise Partei resolutsiooni, mis juhib Euroopa Parlamendi ja Nõukogu tähelepanu just sellele kavale ja Eesti Energia püüetele korraldada suurejoonelisimat rohepesu Eesti ajaloos. Me ei lase sellel niisama juhtuda,” kinnitas Kaasik.

Eestimaa Rohelised liige Valdur Lahtvee märkis, et hakkepuidu koospõletamine madala kasuteguriga Narva Elektrijaamade põlevkiviplokkides ja ilma kütmine on lauslollus. “Puidu kui kalli toorme kasutamine energeetikas on perspektiivne ja majanduslikult mõistlik vaid efektiivsetes koostootmisjaamades, mille primaarenergiakasutuse efektiivsus on enam kui 95 protsenti,” lisas Lahtvee.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

john
24. märts 2018 21:29
Lage maastik sobibki pagulastele paremini!
JFS
25. märts 2017 12:00
Mida tähendab: "... ei ole VALMIS."? Ju siis on lootust, et saab VALIMS, kui VÕIM saab nende kätte, kelle arust täna veel EI OLE VALMIS.
elmar
25. märts 2017 10:46
Millised debiilid.Õudne.