"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lauri Laats: omandireformi läbiviijad vastutavad selle kahjude eest ka pärast ametist lahkumist (12)
27. märts 2017
Scanpix/ Mart Laar

Oluline on hüvitada omandireformi tõttu kannatanute moraalne kahju ja selleks peavad oma tegevusest aru andma nii toonane peaminister Laar kui ka talle lähedased poliitikud ning ametnikud, sest vastutus tegude eest, mis ületavad poliitiku pädevuse, ei lakka koos ametist lahkumisega.

Aastatel 1991-2004 läbi viidud omandireform oli nn sundüürnike jaoks valus. Murega tuleb tegeleda targalt, lähtuda ei tohi hetkeemotsioonidest, sest läbematus delikaatse probleemi käsitlemisel on vesi nende veskile, kes sooviksid omandireformi teemalise debati nurjata. Ometi tuleks toimunule õiglase hinnangu andmisel seekord lõpuni minna. 

Pärast aastaid kestnud võitlust sundüürnike õiguste eest, on üürnike liidu algatatud allkirjade kogumise kampaania päädinud sellega, et valitsus moodustab komisjoni, mille ülesanne on uurida omandireformi käigus tekkinud probleeme. Riigikogu liige Heimar Lenk leiab, et nn sundüürnikele tuleb heastada tekitatud aineline ning moraalne kahju ning valitsusjuht peab esitama omandireformis kannatanutele vabanduse.

Soov olukorda külmutada

Riigihaldusminister Mihhail Korb püüab aga kirgi jahutada, juhtides tähelepanu sellele, et lahendus ei saa tulla kiire, kuna riigieelarves pole kahjude hüvitamiseks raha ette nähtud. Korbil on õigus, sest ühtki suppi ei sööda nii kuumalt nagu keedetakse. Kompensatsiooni nõudes kerkib kohe küsimus vastutusest. Kes ikkagi peaks kandma heastamisprotsessiga kaasnevad kulud, kas solidaarselt riigieelarve kaudu kogu rahvas, kes polnud ju ebaõigluses süüdlane, või suudame panna enda poolt tekitatud vigade eest materiaalselt vastutama omandireformi arhitektid?

Neile, kes olid omandireformiga seotud, tuli teema taas päevakorrale kerkimine halva üllatusena. Kunagine omandireformi komisjoni esimees Kaido Kama ja reformiminister Liia Hänni ei pea kahjude kompenseerimist mõistlikuks ideeks. Ka pole neile pähegi tulnud kunagiste vigade eest vabandada. Oma särk on ikka ihule kõige ligemal.

Omandireformiga seotud kunagine minister Heido Vitsur pelgab, et omandireformi käigus ilmnenud ülakohtu heastamine võib kutsuda esile uue ülekohtu. See on demagoogia, sest kui tehti ülekohut, on see kindlasti võimalik heastada targemalt, ilma kellegi õigusi rikkumata. Tegemist on labase katsega summutada omandireformi aluste seaduse (ORAS) kohta käiv kriitika.

Hinnang juba aastate eest

Aastate jooksul on ORAS-e läbiviijate suhtes toiminud poliitiline ringkaitse. Nende hääl, kes omandireformi kitsaskohti paljastada püüdsid, summutati. Ent sellele vaatamata pole kriitika toimunud ülekohtu suhtes kunagi vaibunud.

Omandireformi aluste seaduse lõppteksti koostas 25. aprillil 1991 Ülemnõukogu otsusega moodustatud ajutine komisjon justiitsminister Paul Varuli juhtimisel. Komisjoni kuulusid üheksa Ülemnõukogu liiget, kaksteist valitsusametnikku ja keskpanga president. Et hakkama saadi äärmiselt küsitava seadusega, näitab fakt, et kui riigikogu ratifitseeris 13. märtsil 1996. aastal Euroopa inimõiguste konventsiooni, tuli sinna lisada reservatsioon, et omandireformi seadusi puudutavates küsimustes ei võta Eesti Vabariik enesele kohustust juhinduda rahvusvahelisest õigusest. Ent sellele vaatamata jätkus tegevus, mille tulemusel kaotasid inimesed kodud.

2004. aasta aprillis avaldasid demokraatiavastaste kuritegude menetlemise ekspertkomisjon, Euroopa kodanike kaitse instituut Eestis ja riigivastaste kuritegude menetlemise ekspertgrupp raporti, milles kinnitati, et omandireformi rakendamise käigus tõsteti aastatel 1991-2004 ebaseadusliku materiaalse omandi hankimine kõrgemale kehtivast seadusandlusest ja inimesest. Samas inimesel on siseriiklikest ja rahvusvahelistest seadustest lähtuvalt õigus kodule ja selle puutumatusele. Karm, ent õiglane hinnang.

Sülle langenud lotovõit

2004. aastal, mil riigikogu vabastas üüri piirmäärad, võimaldades uutel omanikel sellega vabaneda viimastest sundüürnikest, tunnistas ORAS-t ette valmistanud komisjonis osalenud poliitik Jaak Allik: “Omandireformiga tegi riik kahju 80 000 inimesele, kellele ei antud õigust erastada oma kodu võrdselt teiste kodanikega. On täiesti selge, et Euroopa Liidus olles poleks meil olnud võimalik sellist omandireformi aluste seadust vastu võtta, sest Euroopa Liidu kodaniku ühe põhiõiguse – võrdse kohtlemise printsiibi rikkumine – on selles nii ilmne. 20. sajandi lõpul oli ühes Euroopa Liitu astuda soovinud riigis võimalik aktsioon, mis ajas oma kodudest välja kümneid tuhandeid süütuid inimesi.”

Kuigi paljud arvamusliidrid võtsid sõna sundüürnike toetuseks, ei olnud sellel mingit tulemust. Mugavusvalitsus ei kavatsenudki riivata nende huve, kellele oli ORAS-e abil langenud sülle lotovõit.

Riik jättis sundüürnikud ilma kodust ega tundnud väljatõstetute saatuse vastu mingit huvi. Sotsiaalse katastroofi hoidis tookord ära Tallinna linnavalitsuse sotsiaalprogramm, mis võimaldas tuhandetel potentsiaalsetel kodututel asuda munitsipaalpindadele.

Rahvas ootab õiglast hinnangut

Tänu uuele kaasavale valitsusele on tekkinud erakordne võimalus lähiajaloo ebaõiglus heastada. Selles protsessis ei tohi jääda pinnapealseks. Vastutus ei pea piirduma riigieelarvest makstavate toetuste ja ametisoleva peaministri vabandusega. Palju olulisem on hüvitada kannatanute moraalne kahju, ja selleks peavad oma tegevusest aru andma nii toonane peaminister Laar kui ka talle lähedased poliitikud ning ametnikud. Tuleb lähtuda sellest, et vastutus tegude eest, mis ületavad poliitiku pädevuse, ei lakka koos ametist lahkumisega.

Protsess ei saa olema kerge, sest omandireformlaste aeg pole sugugi lõppenud ja neil on veel piisavalt jõudu alanud protsesse pidurdada.

ORAS-ega tekitatud kahju heastamine liidaks ühiskonda ning tõstaks valitsuse mainet kõigi euroopalikke väärtusi hindavate kodanike silmis. Usun, et tegus koalitsioon saab sellega hakkama.

Kommentaarid (12)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ilus tüdruk
9. sept. 2023 13:21
Milleks vabandamine? Oi, palun vabandust! Ongi kõik? Ehitati munitsipaalkortereid, sundüürnikele, vastavalt enam-vähem endise pinna suurusele ja need korterid peab riik kinkima! neile, kes tänaseni neis elavad, ja järglasetele. Mingit raha ei hakka riik andma, see selge, Ja kontrollima, kes tõepoolest said need korterid, mitte okupandid, kes said "mägedele" tasuta
Eha Nõmm
8. sept. 2023 18:29
Ega ainult sundüürnikud ei kannatanud. Liiga tehti ka ametnike omavoliga ja ORAS - e ja teiste seaduste mittetäitmisega õigustamatute isikute kasuks. Näiteks pärast avalduse kirjutamist maa ostueesõigusega erastamiseks tuli teatada inimesele, palju tema talu juurde omal ajal maad kuulus ja kui palju tema võiks kehtivate seaduste alusel saada. Seda pidid ametnikud teatama 3 kuu jooksul, tegema vastava toimiku. Aga mõnele pole seda üle 20 aasta jooksul tehtud ja jäetigi tegemata, nagu oli Jungholzide juhtum. Kellele valetati, et võib ainult 2ha, kuigi tegelikult 20ha, kellelt nõutakse veel praegu võltsitud dokumentidele allkirju, vastasel juhul ähvardatakse ei tea millega.... Ja ametnike omavoli ja võltsingute juhte keeldub prokuratuur menetlemast! Suur seaduste eiraja on olnud Inge Kottisse Jõgevamaal, praegu töötab maa-ametis..
hmm
1. apr. 2017 10:57
http://epl.delfi.ee/news/lp/loozivennad-hoiavad-varju?id=65652608
Edu!
29. märts 2017 09:45
Austatud Sinisalul ja Perlingul tööd paariks aastakümmneks õigluse taastamisel!
politikaan
28. märts 2017 20:13
Poliitikute eluasemeskandaalid Peaminister Tiit Vähi langemisele andis tõuke asjaolu, et ta erastas seadusvastaselt oma tütrele kahetoalise korteri Liivalaia tänaval Hansapanga peakorteri lähikonnas. Sellest puhkenud skandaal avalikustas paarsada ülimalt kahtlast korteritehingut vanalinnas, millega seostusid Vähi ja omaaegne linnapea Jaak Tamm koos abilistega. Peaminister Mart Siimann elas Roosikrantsi tänavas kahetoalises korteris ning otsustas 25 000 krooniga oma elamistingimusi parandada, ostes Müürivahe tänaval 1995. aastal rohkem kui poole seitsmetoalisest korterist. Ost tehti Siimanni sugulaselt, kes oli pinna hankimisel osavalt kilbina kasutanud 84aastast vanamemme. Odavalt saadud pinna remontimine käis aga Siimannile ta enda sõnul üle jõu ning ta müüs poolmuidu saadud pinna poolteisemiljonilise vahekasuga kohe edasi. Linnapea Tõnis Palts ostis 1995. aastal Toompeale üle sajaruutmeetrise korteri ning maksis linnale selle eest vaid 6600 krooni (EVPd on arvutatud kroonideks toonase kursi järgi). Palts kinnitas küll, et ta maksis kõva raha humanitaarinstituudile, kelle omanduses korter oli, kuid 1995. aastal humanitaarinstituuti juhtinud Rein Raud lükkas Paltsu sõnad ümber: "Me ei saanud midagi müüa, kuna rentisime seda pinda linnalt." Seejärel kinnitati Paltsu sõprusringkonnast, et linn müüs odavalt jõukatele inimestele, kellelt loodeti maja korrastamist. Selleks olevatki Palts kulutanud kaks miljonit krooni. Tegelikult erastas maja tööandja eluruumideks Paltsule kuulnud Levicom ning hiljem muudeti tööandja eluruum müüdavaks. Saanud Tallinnas küll korteri, kolis välisminister Toomas Hendrik Ilves mõne aja pärast talle üüritud residentsi. Ilvese sõnul olevat residentsivajadusest rääkinud president Lennart Meri peaminister Tiit Vähiga, ent kui 20 000 krooni suuruse üüriga residentsi kasutamist uurima hakati, siis tuli välja, et minister vajas kallist elamispinda proosalisel põhjusel: tal oli vaja kuhugi elama panna oma abikaasa Merry Bullock. Minister oli hakanud kokku elama Evelin Ilvesega. http://www.ohtuleht.ee/264769 Korterid Ilvesele, Peegile ja Krossile
saamamees
28. märts 2017 20:10
http://www.postimees.ee/310108/esileht/siseuudised/tallinn/309258.php Komisjonile esitati andmed 21 pikaajalise hooldusremondiobjekti, 231 eluruumi tööandja eluruumiks tunnistamise juhu ning 61 lõpule viidud ja 14 senini pooleli oleva taastamislepingu kohta. Eluruumi asustamisõigust müüdi aastail 1990-1997 vähemalt 3000 juhul. Pikaajalisse hooldusrenti antud hoonetest pole valdav osa linna omandusest väljunud, samas on neilt saadav renditulu väike ning võimalusel tuleks rendilepingud üle vaadata. Üksikute objektide võõrandamine toimus Tallinna linnavolikogu, mitte aga Kesklinna valitsuse otsusega. Märksa huvitavamad lood toimusid tööandja eluruumidega. Näiteks soosis saatus Levicomi usinaid töömehi Toomas Hendrik Ilvest, Eerik-Niiles Krossi ja Tõnis Paltsu, kes väsitavast päevatööst toibumiseks said enda käsutusse avarad korterid Toompeal. Kas tõesti oli siin mängus Keskerakonna käsi? Uhked elamised omandasid sel teel ka Jaan Manitski, Linnar Viik, Urmas Arumäe jmt, keda Keskerakonnaga seostada oleks kohatu. Luksuskorterid hankisid tööandja eluruumide erastamise teel veel AS Mesileib virgad töötajad Rosimannused, endine sportlane ja praegune ärimees Even Tudeberg, teravapilguline pealtnägija Vahur Kersna. Nii polegi põhjust imestada, miks tööandja eluruumide erastamist uurib keskerakondliku linnavalitsuse komisjon, mitte aga erapooletu ja kallutamatu KAPO. Liialt paljudest kunagistest tööandja eluruumis virelnud lihttöölistest on saanud presidendid, luurekoordinaatorid, miljonärid, vallavanemad, telestaarid ja muud VIP-id. Massiline eluruumi asustamisõiguse müümine aastatel 1990-1997 põhines küll linnavolikogu otsusel, ent nende korterite arvel oleks saanud lahendada sundüürnike probleemi. Nagu näha, on valdava osa korteritehingute taga linnavolikogu kui kollektiivse omavalitsusorgani otsus, mis taas kord kummutab väited Keskerakonna juhtpositsioonist korteritehingute korraldamisel. Ei kuulunud toona ega kuulu nüüd Keskerakonda Jüri Ott, kelle allkirjad kinnitavat suurt osa korterilepingutest. Teenimatult on jäänud varju Hannes Kulbach, kes ei kuulunud linnaosavanemana tegutsemise ajal ühtegi erakonda.
varia
28. märts 2017 20:06
1991. aasta omandireformi seaduse nõuded olid suunatud Nõukogude Liidu keskvalitsuse vastu. Pärast NL-i lagunemist muutus Eesti omandireformi valdkonnas Eestis ise NL-i õigusjärglaseks ja kõik tuli hüvitada eestlastel endil. See võimaldas teha 44 seaduseparandust ja nõuda eestlastelt kordades rohkem kui Kremlilt julgeti nõuda. Vastavalt 1940. aastal kehtinud Balti Eraõiguse järgi pärandasid kunagised omanikud oma pärijatele võõrandamatu kohustuse maksta oma võlad. Selles osas Balti Eraõigust ei tunnistata, kuid juhtudel, kus see vastab endiste omanike huvidele, Balti Eraõigust rakendatakse. Õigusjärgsed omanikud, kes polnud nii palju aastaid oma vara hallanud, olid Balti eraseaduse järgi ammu kaotanud õiguse sellele varale. Kaido Kama: Võlgu ei arvestata. Urmas Volens: Võlanõue ei kao. http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=14907 Kaido Kama: "Me teame, et siit kahtlemata tuleneb järjekordne ebaõiglus."
Jah
28. märts 2017 15:57
Autor välja. Tahaks tõesti teada, kes nii õigesti kirjutab. Nii see oli. Peasüüdlane on Laar. Peab ikka olema alatu ja hoolimatu, et ajada kodunt välja inimesed sageli koos lastega. Paljud jäid kodutuks, vaeseid tuli kuhjaga juurde. Meenub Laari valitsemisaeg, kus hinnad tõusid lakke, eriti korterihinnad, aga pensione, palku ega abirahasid ei tõstetud. Sealt hakkaski meie rahva vaesumisprotsess. Vahepeal paar aastat tekkis uus lootus paremale elule, kui valitsusse pääsesid E.Savisaarja S.Kallas. elu läks kohe paremaks igas valdkonnas, isegi pensioni tõsteti 30 protsenti, muidu oleks ta veel väiksem olnud praegu. Ja peale nende valitsemist toimus jälle langus,mis viis meid elatustaseme poolest viimaste hulka. Hea, et Reformi tagatuba sai laiali aetud, sealt tuli üks vale otsus teise järgi ja töötulemusi polnud. Ega IRL pole ka millegi heaga silma paistnud.Nad on vaid kohatäiteks valitsustes.
Kahju Laarist
28. märts 2017 15:15
...kui veel diil välispankadega süüks pannakse: http://www.kesknadal.ee/uudised?id=18407
suur ring
27. märts 2017 21:00
http://kultuur.elu.ee/ke480_omandireform.htm Võib öelda, et omandireformiga on ellu viidud inimsusevastane kuritegu, eirates Euroopas kehtivaid demokraatlikke õigusi. Küsimus suurele ringile: kuidas selline seadusetus, millega on loodud võimas rahvusvaheline poliitiline relv Eesti Vabariigi vastu, on üldse võimalikuks saanud?
tallinlane
27. märts 2017 20:59
Tallinnas jäeti erastamata 484 elamut. Seda tehti Tallinna Linnavolikogu 5.mai 1994.a. otsuse nr.62 lisaga. Linnavolinik Liilia Möldri sõnul on erastamisele mittekuuluvate hoonete elanikel õigus osaleda vabade elamispindade erastamiseks korraldatavail enampakkumistel! (vt. Eesti Sõnumileht 11.05.1994 ja Õhtuleht 18.08.1995). Nii täideti Eestis põhiseaduse võrdõiguslikkuse printsiipi! Ja kuhu kadusid Vene armeest maha jäänud korterid? Tallinna Linnavolikogu esimees oli tollal Tiit Vähi ja linnapea Jaak Tamm. https://oigusaktid.tallinn.ee/?id=3001&aktid=14860
autor välja
27. märts 2017 20:58
Kogu erastamise ja sellega kaasneva ebaseaduslikkuse tekitamise eest (võrdse kohtlemise prinsiibi rikkumine) on vastutavad peaminister M.Laar, reformiminister L.Hänni, justiitsminister K. Kama, kes institutsiooniliselt kinnitasid korra, et omandireformi viib läbi ainuisikuliselt omavalitsus, kusjuures õiguskantslerilt, kapolt ja riigikontrollilt võeti õigus kontrollida omavalitsuste tegevust ja omandireformi vastavust põhiseadusele. Omavalitsuste tegevust kontrollis sisekontroll, mis allus omavalitsuse juhile! Kuritegelikule teele suunas omandireformi Eluruumide erastamise seadus, mis võeti Riigikogus vastu 6.mail 1993.a. ja mille poolt hääletasid 22 “isamaalast”, 7 mõõdukat (sotsiaaldemokraadid), 6 ERSP-last jt. Keskfraktsioonist hääletas seaduse vastuvõtmise poolt vaid Ignar Fjuk. Uusomanike ja pärijate ringi hakati 1992 aastal laiendama. Võeti vastu 30 seaduseparandust. Ilmavalgust nägid " Mati Pätsi parandus", "Betlemma tädi parandus" jne. Julmima neist, nn Pärtelpoja paranduse, “…mis oleks tagastatud majade üürnikud praktiliselt põgenikelaagrisse või endistesse Nõukogude sõjaväekasarmutesse saatnud”, otsustas Riigikogu uus koosseis 27. juunil 1995 tühistada. Riigikogu, võttes 13. märtsil 1996. a vastu seaduse “Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kait­­se konventsiooni ja selle lisa­proto­kollide ratifitseerimisest”, tegi reservatsiooni, et konventsiooni ja selle lisaprotokollide sätted ei laiene Eestis omandireformi seadustele! Sellega seadustati Ees­tis euroopalike inimõiguste ja põhivabaduste rikkumine oman­­direformi läbiviimisel.