"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Abilinnapead vastavad tallinlaste küsimustele linnaelu kohta (0)
03. aprill 2017
Scanpix

Sel korral vastavad Tallinna abilinnapead linlaste küsimustele betoonteede, trammiliikluse ja projekti "Roheline Õu" kohta.

Tallinnas on mitmesse kohta rajatud betoontee katselõigud, mis on vastupidavamad kui asfalttee. Kuhu need on juba rajatud ja kuhu linn veel kavatseb rajada? Kas on plaanis ehitada kuhugi ka pikem betoonist teelõik?

Abilinnapea Kalle Klandorf:

Linn katsetab teede betoonkatte vastupidavust meie oludes. Selleks on Tallinna rajatud betoonkattega lõike bussipeatustes Sõle tänaval, Mustamäe teel, Narva maanteel, Pirita teel, Endla tänaval jm. Kavas on igal aastal rajada 3-4 betoonkattega bussipeatust. 2016. aastal valmis betoontee katselõik Paldiski maan-

teel Harku järve piirkonnas. Pärast 2019. aastat on kavas katta betoonkattega Peterburi ja Laagna tee.

Lähiaastatel tuleb rakendada meetmeid, mis hoolitsevad, et teed pikemalt korras püsiksid. See omakorda vähendab hooldus- ja remondikulusid. Vähem tähtis ei ole ka teel sõitjate kulude sääst. Selleks peab samuti olema tee seisund hea, aga ka kiirused ühtlased ja marsruudid optimaalsed. Linnatänavatel on rohkem koormust, kiirendusest ja pidurdusest tekkivaid teede kahjustusi. Ühistranspordiradade väljaehitamine koos peatustega suurendab samuti vajadust tõsta nende radade kandevõimet ning vastupidavust.

Üks uuenduslik tehnoloogia ongi betoonkattega teede ja tänavate rajamine. See on 20. sajandi lõpus teinud suuri edusamme. Eestile sobivate lahenduste väljatöötamisel saame toetuda Kesk-Euroopa ja Põhja-Euroopa riikide, samuti USA ja Austraalia pikaajalistele betoonkatete projekteerimise, ehitamise ja hooldamise kogemustele. Samas on igas riigis omad eripärad, mistõttu ei saa kõiki lahendusi üks-üheselt üle võtta. Erinevad kliiima, pinnas, naastrehvide lubamine, kloriidide kasutamine talihoolduses jpm. Betoonkatet saab panna ka teedele, mille all ei jookse tähtsaid kommunikatsioone, mille parandamiseks peaks ehk teekatet lõhkuma.

 

Millal saab taas trammiga Koplisse sõita?

Abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas:

Kopli trammitee, nagu ka trammitee pikendus lennujaamani, valmib 1. septembriks, kui suvepuhkused lõppevad ja lastel algab kool. Tööd tehakse kõige rangemaid kvaliteedinorme järgides. Rööbastee põhjaliku remondi järel saavad Koplisse sõita ka uued CAF Urbos trammid. Trammiteede remondi järel väheneb oluliselt müra ning vibratsioon. Uudsed lahendused muudavad turvaliseks trammi- ja autoteede ristumise, oluliselt suureneb jalakäijate ohutus ning peatused muutuvad mugavamaks ja turvalisemaks. Lisandub peatus Salme kultuurikeskuse külastajatele. Samuti paraneb ligipääs kaubajaama ning trammitee vahele jäävatele maatükkidele.

Kopli trammitee nüüdisajastamine on osa Põhja-Tallinna pikaajalisest arenguperspektiivist, kus mitmete atraktiivsete arenduste valmimisel lisandub lähiaastatel oluliselt ühistranspordi kasutajaid. Kopli trammitee arendamine vähendab magistraaltänavate liikluskoormust, mis omakorda võimaldab linnal panustada keskkonnasäästlikku arengusse. Kopli trammiliikluse viimine tänapäeva nõuetele vastavaks aitab loobuda plaanist lahendada piirkonna liiklusprobleeme Merimetsa roheala arvelt. Seetõttu saab võtta selle ala kaitse alla.

 

Kes, mille jaoks ja kuidas saab taotleda toetust projekti “Roheline õu” raames?

Abilinnapea Eha Võrk:

Toetust võib taotleda Tallinnas tegutsev korteriühistu. Toetust võib taotleda hoovi heakorrastamiseks või haljastuse rajamiseks. Näiteks puude, põõsaste, püsikute, roni- ja lilletaimede soetamiseks ja istutamiseks, lillevaaside, -amplite jm nõude ostmiseks ja paigaldamiseks, istutusmaterjali soetamiseks, muru rajamiseks ja sambla tõrjeks, puude raieks ja hoolduslõikuseks. Samuti võib osta toetuse abil nende tegevuste jaoks teenust.

Toetuse taotlemiseks peab korteriühistu kas paberil või elektrooniliselt esitama linnavaraametile 30. aprillini taotluse, mille on allkirjastanud juhatuse esimees järgides äriregistri B-kaardil märgitud ühise esindusõiguse erisuse nõudeid. Samuti võib taotluse esitada volitatud isik. Taotlusele tuleb lisada seadusjärgse esindusõiguseta isiku volikiri, planeeritava tegevuse eelarve, kinnistu haljastusprojekt või selle puudumisel asendiskeem koos seletuskirjaga, fotod hoovist taotluse esitamise seisuga ning puude raie või hoolduslõikuse puhul ka Tallinna keskkonnaameti väljastatud vastav luba. Lisainfo jaoks oleme Tallinna veebilehel www.tallinn.ee avanud bänneri, mis juhatab projekti “Roheline õu” kodulehele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.