"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Aprillikuuga algas hariv ja lõbus ülelinnaline õpiprojekt (0)
03. aprill 2017
Scanpix

Tallinna Haridusamet kuulutas 1. aprillist välja nutikuu, mis kaasab suuremat osa pealinna haridusasutustest. Nii korraldatakse kuu aja jooksul üheskoos üle 300 ürituse, mis pakuvad teadmisi ja tegutsemislusti igas vanuses nutihuvilistele ning esmakordselt löövad kaasa ka lasteaiad.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart märkis, et nutikuu eesmärgiks on uute ja huvitavate ideede ning lahenduste tutvustamine õpetajatele, õppijatele kui ka lapsevanematele, et nutivahendite abil muuta õppimine põnevamaks ja elulähedamaks, vahendas Raepress.

“Linn on viimastel aastatel panustanud ja toetanud õpikeskkonna kaasajastamist, viimati hankisime näiteks kõigile munitsipaallasteaedadele programmeeritava mesimummurobotite komplekti Bee-Bot, mille abil saavad lapsed mänguliselt omandada programmeerimise algteadmisi ning koolidele 3D-printerid,” sõnas Kõlvart. “Praegusel digiajastul on haridusasutused väga huvitatud uudsete võimaluste rakendamisest õppetöös ja linn püüab selles nii koole kui ka lasteaedasid igati toetada.”

Õpiprojekti “Tallinna nutikuu 2017” raames saavad kõik linna koolid näidata, mida huvitavat nad teevad õpilaste ja õpetajate digioskuste parendamiseks ja nutikate seadmete integreerimiseks õppetöös. Koolid korraldavad erinevaid nuti- ja digiteemalisi üritusi nii oma kui ka teiste koolide õpilastele, õpetajatele ja lapsevanematele. Kui esimene nutikuu eelmisel aastal keskendus koolidele, siis tänavu löövad aktiivselt kaasa ka lasteaiad. Osa Tallinna lasteaedades on nutimaailmas tegutsenud juba mitu aastat ja nii mõnelgi neist on peale oma rõõmuks nokitsemise ette näidata saavutusi nii robootikas kui ka videokunstis. Nüüd tutvustavad nemadki oma tegemisi laiemalt.

Nutikuu tippsündmuseks on ülelinnaline robootikapäev, mis korraldatakse 25. aprillil Tallinna Südalinna Koolis. Oma oskusi ja roboteid panevad seal proovile nii lasteaialapsed kui ka kooliõpilased enam kui 50 haridusasutusest. Lisaks on avatud mess, kus Eesti suuremad robootikaseadmete vahendajad tutvustavad uuemaid roboteid.

Robootikapäeva ühe korraldaja Tallinna Haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala sõnul teevad paljud Tallinna haridusasutused tubli tööd robootika õpetamisel. “Robootikapäev on neile väljundiks selle põneva tegevuse tutvustamisel. Nii saavad ka teised lasteaiad ja koolid kogemusi ja julgust robootika valdkonna arendamisel,” rääkis Rannala. “Korraldatav robootikapäev keskendubki kogemuste vahetamisele, koosloomisele, julgustamisele ja uuendustele. Meil on kavas lahendada robootikaülesandeid nii lasteaialaste kui ka õpilastega, õpetajatele aga korraldame robootika valdkonna kogemusseminari.”  

Rikkalikult sisustatud on aga ka ülejäänud kuu. Lasteaedade pakutavatest üritustest paistavad eredamalt silma näiteks Tallinna Liikuri Lasteaia võistlus “Bee-Bot on minu sõber”, kus lahendatakse ristsõnu ja matemaatilisis mõistatusi ning viiakse läbi teatevõistlus Bee-Bot´i mesimummudega. Tallinna Kullatera Lasteaed aga avab mobiilse töötoa, mida saavad enda juurde tellida kõik linna lasteaiad. Töötoas õpetavad Kullatera õpetajad kolleegidele, kuidas lasteaia õppetöös robootikavahendeid kasutada, vajalikud vahendid on neil kaasas. Koduste seinte vahel korraldab Kullatera lasteaed veel konkursi “Nutikas lasteaed”, kuhu oodatakse osalema võistkondi kuni 12 lasteaiast.

Võrreldes eelmise aastaga on ka koolidel pakkuda mitmeid uusi ideid. Pelgulinna Gümnaasium koostöös Droon.ee-ga esitleb 19. aprillil droone. Räägitakse, millised droonid koolile või lapsele sobivad ning kuidas nendega ringi käia, julgemad saavad kohe ka kätt proovida. Tallinna Tehnikagümnaasium tutvustab koolirobootika õppekomplektide lahendusi üle nutiseadmete. Merivälja Kool viib läbi liitreaalsuse töötoa, kus meisterdatakse 3D-prille. Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis toimub “Tallinna Nobenäpp 2017” ehk pimekirja ja kiirkirjutamise võistlus arvutitel ja nutivahenditel. Gustav Adolfi Gümnaasium korraldab lisaks juba tuttavale “Lahedale digikoolile” ka nutiürituse lastekodulastele. Tallinna Pae Gümnaasiumis saab teoks digikonverents vene õppekeelega koolide õpetajatele ning Ehte Humanitaargümnaasiumis ja Tallinna Kunstigümnaasiumis veebikonstaabli seminar lastevanematele.

Naljakuule kohaselt on Kadrioru Saksa Gümnaasiumil 6. aprillil kavas võistkondlik nutimäng “Nalja nabani”, kuhu oodatakse 3-liikmelisi võistkondi koolidest üle Eesti. Kogu mäng on saksa keeles. Võistlejad peavad lahendama nalja-, loogika- ja fotoülesandeid ning ise pilte tegema. Eelmise aasta kogemus näitab, et mäng saab olema hariv ja lõbus, nii nagu kogu “Tallinna nutikuu 2017”.

Nutikuu kestab 1.–30. aprillini, kogu programmi leiab siit. Vaata ka Tallinna nutikuu kodulehte.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.