"Tallinn tegigi minust selle inimese, kes ma praegu olen."

Laulja Ivo Linna
Nutikuu õpetab lapsi roboteid looma (0)
10. aprill 2017
Scanpix

Nutikuu raames saab selgeks, millised droonid koolile ja koolilapsele sobivad ning kuidas lasteaialapsedki võivad roboteid programmeerida.

Aprill on linna koolides ja lasteaedades nutikuu, mille raames toimub üle 300 ürituse. Abilinnapea Mihhail Kõlvart sõnul tutvustab nutikuu uusi ja huvitavaid ideid ning lahendusi õpetajatele, õppijatele ja lapsevanematele. “Nutivahendite abil saab muuta õppimist põnevamaks ja elulähedamaks,” lausus Kõlvart. “Praegusel digiajastul on haridusasutused väga huvitatud uudsete võimaluste rakendamisest õppetöös ja linn püüab selles nii koole kui ka lasteaedasid igati toetada.”

Vahvad mõistatused

Nutikuu tippsündmuseks on ülelinnaline robootikapäev, mis toimub 25. aprillil Tallinna Südalinna koolis. Oma oskusi ja roboteid panevad seal proovile nii lasteaialapsed kui ka kooliõpilased enam kui 50 haridusasutusest. Lisaks on avatud mess, kus Eesti suuremad robootikaseadmete vahendajad tutvustavad uuemaid roboteid.

Südalinna kooli direktor Veiko Rohunurm ütles, et nende kool on robotitega juba aastaid tegelenud. “Tänapäeva kool ju eeldabki seda, et lastel oleks huvitav,” selgitas Rohunurm. “Muidugi, mingis punktis muutub mäng õppimiseks ja siis oleks vaja vaadata, et tõsiselt asjast huvitatud lapsed saaksid edasi areneda järgmisele astmele. Vaja oleks, et õpilase huvi tehnika vastu kasvaks kuni kõrgkoolini, et robootikaga tegelemisest oleks kasu ka näiteks elukutse valikul. Tõsihuvilised tuleb kinni püüda ja neile uusi jõukohaseid ülesandeid anda.”

Paljudel lasteaedadel on ette näidata saavutusi nii robootikas kui ka videokunstis. Nüüd tutvustavad nemadki oma tegemisi laiemalt. Nutikuu raames avab Kullatera lasteaed mobiilse töötoa, mida saavad enda juurde tellida kõik linna lasteaiad. Töötoas õpetavad Kullatera õpetajad kolleegidele, kuidas lasteaia õppetöös roboteid kasutada. Koduste seinte vahel korraldab Kullatera lasteaed veel konkursi “Nutikas lasteaed”, kuhu oodatakse osalema võistkondi kuni 12 lasteaiast.

Liikuri lasteaias toimub võistlus “Bee-Bot on minu sõber”, kus saab lahendada ristsõnu ja matemaatilisi mõistatusi ning toimub teatevõistlus Bee-Boti mesimummudega. Veel selle aasta sees saavad kõik 126 Tallinna linnalasteaeda mesimummurobotid Bee-Bot, mida lapsed võivad õpetajate juhendamisel ise programmeerida ja nendega mängides õppida.

Targad nelja-aastased

Kõlvarti sõnul saavad lapsed robotite abil mänguliselt omandada programmeerimise algteadmisi. “Robot-mesimummudega tegelemine arendab laste loogilist mõtlemist ning matemaatilisi ja eneseväljenduse oskusi,” lausus Kõlvart. “Samuti aitab see paremini mõista põhjuse ja tagajärje seost ning õpetab seadme juhtimist ja programmeerimist.”

“Kasutame neid kõigis lasteaiarühmades ning meil käivad isegi teised lasteaiad mesimummurobotitega tutvumas,” ütles Kullatera õppealajuhataja Jana Süving. “Lastele need robotid väga meeldivad, kasutame neid nädala teemade käsitlemisel ja ka lasteaia üritustel. Õpetajad ise valmistavad teemadele vastavad mängualused, näiteks mahlapäevaks olid mängualuse peale joonistatud köögi- ja puuviljad. Viljast, mille peale mesimumm seisma jäi, valmistati lastele tervislik mahl.”

Mesimumm on juhtmevaba ja töötab akuga kuni kaheksa tundi järjest. Tema seljal on seitse juhtnuppu, mille abil saab robotisse sisestada kuni 40 järjestikust liikumiskorraldust. Süvingu sõnul on mesimummu liikumise programmeerimine väga lihtne, kuid siiski tuli õpetajatel asi enne endale selgeks teha, kui sai minna programmeerimist lastele õpetama. “Meie lasteaias oskavad isegi nelja-aastased lapsed mesimummu programmeerida,” ütles Süving. “Ühest küljest saavad lapsed mängida, kuid teisest küljest on robotitest väga palju kasu ka õppimisel.”

Nutikuu kestab 30. aprillini, kogu programmi leiab siit<http://www.tallinn.ee/est/mok/Nutikuu-urituste-ajakava>. Vaata ka Tallinna nutikuu<http://www.tallinn.ee/est/mok/Nutikuu-tutvustus> kodulehte.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.