"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Arstid ja noorteühendused toetavad alkopiirangute karmistamist (1)
11. aprill 2017
Scanpix

Eesti Arstide Liit koos kahe noormeedikute organisatsiooni ja veel kuue ühendusega avaldas täna toetust alkoholiseaduse ja reklaamiseaduse muutmise seaduse eelnõus kavandatavatele muudatustele, mis karmistaks alkoholi kättesaadavust ja piiraks reklaami.

“Toetame vabariigi valitsuse alkoholiseaduse ja reklaamiseaduse muutmise seaduse eelnõus kavandatavaid muudatusi,” öeldakse üheksa organisatsiooni pöördumises. Allakirjutanud julgustavad valitsust astuma kindlaid samme alkoholitarbimise vähendamise suunas, lisatakse samas.

“Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) hinnangul põhjustab alkoholitarbimine üle kuue liitri elaniku kohta tõsiseid tervisekahjusid, majanduslikke ja sotsiaalseid probleeme. Alkoholi liigtarvitamisest tingitud haigestumiste tõttu kaotatud tööpäevade, ravikulude ja enneaegse surmaga seotud kahjud moodustavad 2-5 protsenti SKP-st,” öeldakse avalduses. “Eesti SKP 2015. aastal oli 20,5 miljardit eurot, mis tegi alkoholist tulenevate kulutuste summaks ligikaudu 400 miljonit kuni miljard eurot. Võrdlusena võib välja tuua, et alkoholiaktsiisi laekus 2016. aastal 250 miljonit eurot,” märgivad pöördumise autorid.

“Aastal 2015 tarbiti Eestis täiskasvanud elaniku kohta 10,3 liitrit absoluutalkoholi, mis on ligi poolteist korda suurem WHO soovituslikust kogusest, millega kaasnevad rasked tervisekahjud, majanduslikud ja sotsiaalsed probleemid. Oluline on mainida, et siinkohal ei võeta arvesse kahjusid, mis tulenevad näiteks laste väärkohtlemisest ja ebatervest kasvukeskkonnast, perevägivallast ja perekondade lagunemisest ning teistest sotsiaalsetest ilmingutest,” öeldakse pöördumises.

“Need nähtused pärsivad inimressursi arendamist ning avaldavad negatiivset mõju sotsiaalsele heaolule ja majanduslikule arengule. Alkoholi kättesaadavuse ja reklaami piiramine ning alkoholiaktsiisi tõstmine aitavad vähendada alkoholi tarbimist ja sellest tulenevaid tervisekahjusid. On tõestatud, et reklaamidel on suur mõju inimeste, eriti noorte, tarbimisele ja hoiakute kujundamisele. See on tihti alahinnatud ning märkamatu. Julgustame valitsust astuma kindlaid samme alkoholitarbimise vähendamise suunas ning tugevalt toetame tervise- ja tööministri ettepanekuid rahvatervishoiu kaitsmise nimel,” ütlevad avaldusega ühinenud organisatsioonid.

Ühendused väljendavad pettumust, et 21. märtsil riigikogu majanduskomisjonis toimunud alkoholiseaduse eelnõu koosolekule ei olnud kaasatud tervishoiuvaldkonna esindajad, kelle prioriteediks on Eesti rahva tervise säilitamine ja edendamine.

Pöördumisele kirjutasid alla Eesti Arstide Liit, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, Eesti Nooremarstide Ühendus, MTÜ Juvente, Noored Sotsiaaldemokraadid, Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti LGBT Ühing, Üliõpilaskonna sihtasutus, Tartu Ülikooli Rohuteaduste Selts.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Jah
11. apr. 2017 19:42
Mina toetan ka, kuid sellest räägitakse juba mitu aastat, aeg oleks tegudeni jõuda. Millegi pärast sellest ei räägita, et tuleb taastada kõikjal arstiabi saamise võimalused. Eelmine valitsus ju sulges paljudes kohtades haiglad ja kui ongi mõnes kohas alles, siis pole aparaate uuringute tegemiseks ja kui jõuad Tallinna või Tartusse on ravi juba hiljaks jäänud.