"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kapo: tipptasandil korruptsioon on riiklik julgeolekurisk (0)
12. aprill 2017
Scanpix

"Meil on süsteemse korruptsioonivastase tegevuse tõhustamisel arenguruumi, sest mitmed uuringud on esile toonud erinevate sektorite puudused ja vajaduse suuta enamat," hoiatab kapo oma värskes aastaraamatus.

Kaitsepolitsei (kapo) hinnangul on tipptasandi korruptsiooni korral tegu riigi julgeolekuriskiga, millel võib olla ulatuslik mõju ning mis ei ole pelgalt ohtlik kuriteoliik, vahendas BNS.

Kapo tõdeb, et Eesti on 25 aasta jooksul saavutanud märgatavat edu. “Rahvusvahelises mastaabis loetakse Eestit üheks kõige vähem korrumpeerunud Ida- ja Kesk-Euroopa riigiks, ent hoidume selle hinnangu põhjal järeldusest, et korruptsioon Eestis on kõrvaldatud ja probleemid lahendatud. Meil on süsteemse korruptsioonivastase tegevuse tõhustamisel arenguruumi, sest mitmed uuringud on esile toonud erinevate sektorite puudused ja vajaduse suuta enamat,” hoiatab kapo oma värskes aastaraamatus.

Kuigi Eesti inimese korruptsiooniteadlikkus on kapo kinnitusel järjepidevalt kasvanud, ei ole ühiskond tervikuna nii kiirelt muutunud. Kaitsepolitsei hinnangul on tipptasandi korruptsiooni korral tegu riigi julgeolekuriskiga, millel võib olla ulatuslik mõju ning mis ei ole pelgalt ohtlik kuriteoliik. “Korruptsioon kerkib julgeolekuohuna esile siis, kui riigile olulisi otsuseid ei langetata ja olulisi toiminguid ei tehta avalikes huvides, vaid eelkõige kellegi teise – kitsa mõjugrupi või võõrriigi kasuks,” märkis kapo.

Korruptsiooniohtude ennetamise eeltingimuseks on kapo kinnitusel valdkonna süsteemne ja pikaajaline julgeolekuteabe kogumine ning korruptsioonitundlike protsesside jälgimine ja õigeaegne proportsionaalne sekkumine, mis erineb üksikkuriteo avastamisest. Kapo kinnitusel näevad nad oma töös selgelt, et lahendatud korruptsioonikuriteod ja nende avalikustamine on aidanud lahti mõtestada korruptsiooni ohtlikkust. Samuti on need juhtumid oluliselt mõjutanud korruptsiooniteadlikkust ja -taunimist kogu ühiskonnas või viinud oluliste korruptsioonivastaste organisatsiooniliste muudatusteni.

“Paraku kogeme vahel ka vastupidist. Nii nägime, kuidas Kohtla-Järve inimeste huvide eest seisma pidanud linnavalitsus jättis kohalike inimeste tagant korruptsioonikuriteoga varastatud kahju kohtus tsiviilhagiga kurjategijatelt välja nõudmata ning linn on praegu suurtes majandusraskustes. Kaitsepolitsei avastas lauskuriteo, prokuratuur tõestas kohtus kohalikele inimestele tekitatud kahju, kuid kohalike võimuesindajate avalikud ja varjatud sidemed ning majanduslik sõltuvus takistavad neil avalike huvide esindamist ja kaitsmist,” märkis kapo.

Kaitsepolitseiameti ja keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo menetletud kriminaalasjades on ka enne esinenud olukordi, kus kohalik omavalitsus (KOV) ei kasuta kannatanuna oma õigusi kriminaalmenetluses kahju hüvitamiseks. “Torkab silma valikuline ja erapoolik lähenemine, sest KOV nõuab kahju tavaliselt siis välja, kui kahju tekitaja on olnud tavaametnik, kes pole seotud erakonnaga või partei liige, ning kuritegu oli motiveeritud ainuisikuliselt omakasust. Samas jäetakse tsiviilhagi esitamata juhtudel, kus KOV-i volikogu on kuriteos kahtlustatava linnapea või vallavanema mõju all,” märkis kapo.

Kaitsepolitseiamet leiab, et kahju välja nõudmata jätmine on mitmeti ohtlik, sest kuritegudega tekitatud varalist kahju kannavad maksumaksjad ja kuritegelik tulu jääb korruptiivsele võrgustikule.

Kapo toob esile, et 2017. aasta jaanuaris lõplikult jõustunud lahend korruptsioonis süüdi mõistetud endise Tallinna Kesklinna vanema suhtes tõestas, et vahel saavad õiguskaitseasutused seista kohalike inimeste huvide eest ka siis, kui KOV sellest hoidub. “Eesti korruptsioonivastast õiguslikku regulatsiooni saab pidada asjakohaseks: korruptsiooni saab avastada ja uurida. Mõne juhtumi valguses kerkib aga regulatsiooni piisavuse küsimus. Üldine eetiline areng kulgeb aeglasemalt, seda pole paraku õigusega võimalik reguleerida,” lisas kapo.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.