"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Keskerakonna reiting sööstab taevasse, reform kukub kivina (3)
17. aprill 2017
Scanpix

Erakondade populaarsuse uuringust selgus, et ka aprillis oli populaarseim erakond Keskerakond 30-protsendise toetusega. Enim langes toetus aga Reformierakonnale, kellel oli eelmise kuuga võrreldes 5 protsenti vähem toetajaid. Valitsuskoalitsiooni toetas koguni 49 protsenti elanikkonnast.

Ka aprillikuul on jätkuvalt populaarseim erakond on Keskerakond 30-protsendise toetusega, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i 1005 vastajaga üle-eestilisest küsitlusest.. Märtsis oli Keskerakonna toetus olnud 29 protsenti.

Kõige rohkem langes aprillis Reformierakonna toetus. Reformierakonnale lubas anda oma hääle 20 protsenti vastanutest ehk viie protsendipunkti võrra vähem kui märtsis.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles täna avaldatud Turu-uuringute tehtud erakondade reitingute kohta, et edu on toonud eesmärgipärane töö, mitte opositsiooni soovitud vastandumine ja hirmutamine.

Karilaid sõnas, et tulemused on valitsuskoalitsioonile kahtlemata positiivsed. Valitsus on tegelenud mitme olulise teemaga, võtnud vastu Eesti elu edasiviivaid otsuseid ning on näha, et valija näeb nende vajalikkust. “Valitsuskoalitsioon on suutnud hoida ja isegi kasvatada inimeste usaldust meie riigi juhtimisse. Pärast Reformierakonna valitsemist on see oluline kinnitus, et arengut oli vaja ning neid viimaks kohale jõudnud muudatusi ka oodatakse ja toetatakse,” rõhutas Karilaid, kes tänas Eesti inimesi usalduse eest.

Ta lisas, et tõenäoliselt on enim sümpatiseerinud valijatele valitsuse eesmärk suurendada ühiskondlikku sidusust, et anda abikäsi ka nendele, kelle palgatase jääb statistilisele keskmisele alla. “Igasugused keskmised numbrid võivad olla kenad, kuid teame, et tulumaksuvaba miinimumi tõus 500 euroni kuus toob kasu enam kui 80% töötajatest. Samuti on oluline märk pensionisüsteemi solidaarsemaks muutmine ning muugi, mis toob kasu inimestele, kes olid varasemalt justkui ära unustatud,” leidis Karilaid.

Reformierakonna langust ning EKRE toetust kommenteerides sõnas Karilaid, et kahe erakonna retoorika on opositsioonis hämmastavalt sarnaseks muutunud. “Mõlemad püüavad tekitada vastandust eesti-vene teljel, mõlemad on olnud väga skeptilised uute majandusotsuste osas ja eriti tulumaksuvaba miinimumi tõstmine on olnud mõlema erakonna jaoks vastuvõetamatu.”

Kuigi Sotsiaaldemokraatlik Erakond säilitas märtsikuise 11-protsendise toetuse ka aprillis, langesid nad EKRE toetuse suure tõusu tõttu erakondade populaarsuse pingereas neljandale kohale.

IRL-i toetus kasvas kaheksale protsendile, millega neil õnnestus mööda tõusta Vabaerakonnast. Vabaerakonna toetus oli aprillis sarnaselt märtsile seitse protsenti ja sellega langesid nad parlamendiparteidest viimasele kohale.

Parlamendivälistest erakondadest kogus aprillis suurima, kaheprotsendise toetuse Eestimaa Rohelised.

Turu-uuringute AS küsitles 28. märtsist 10. aprillini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 1005 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende inimeste arvamused, kes omasid poliitilist eelistust, mis muudab valimistulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Valitsuskoalitsiooni moodustavate Keskerakonna, SDE ja IRL-i summaarne toetus oli aprillis 49 protsenti. Opositsioonilisi Reformierakonda, EKRE-t ja Vabaerakonda pooldas 40 protsenti.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks EKRE-le oma hääle 13 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. EKRE toetus kasvas märtsiga võrreldes viie protsendipunkti võrra ja see tõstis nad erakondade populaarsusedetabelis kolmandale kohale.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

W.
17. apr. 2017 16:44
Ettevaatust Keskerakond! Tibusid loetakse sügisel.
Kilekott VaBankist
17. apr. 2017 15:17
Reformarid koos IRLga on põhjustanud riigi üldise vaesumise. Loodetavasti on järjepidev eestlus veel võimeline taastuma.
Ootame
17. apr. 2017 13:43
RB mõjud ära!