"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnamuuseum sai haruldase maali 19. sajandi Piritast (0)
17. aprill 2017

Maalil on näha Pirita kloostri varemed, randumiskoht ja Viimsi metsad.

Grigori Tšernetsovi 1827. aastast pärinev maal kujutab vaadet Lasnamäe klindiservalt Maarjamäe kohalt Pirita kloostri suunas. Kloostrivaremete taustal on maalil kujutatud tagasihoidlik randumiskoht jõe suudmealal ning valdavalt hooneteta rand taamal udunevate Viimsi metsadega. Olgugi väikselt kujutatud, on pildi peategelane siiski kogu ümbruskonnale nime andnud püha Birgitta kloostri kirikuvare, mis on motiivivalikut suunanud. 

Muuseumisse jõudes oli papile maalitud pilt tugevasti koltunud ja nurgast murenenud. Konservaator Annely Miil puhastas ja parandas maalipinda, eemaldas vanad lakikihid ning kattis maali uue lakiga. Õhukesele paberile kantud õlimaal tuli eemaldada ka vanast happelisest aluspapist, dubleerida manillakiust paberile ja seejärel kleepida tagasi algsele alusele. Lõpuks pilt raamiti ja kaeti kaitsva muuseumiklaasiga.

Linnamuuseumi teadurkoguhoidja Risto Paju hinnangul teeb maali haruldaseks eelkõige asjaolu, et nii vanu Tallinna ja ümbruskonda kujutavaid maale ja ka graafikat on üldse väga vähe säilinud. Väärtuslikuks muudab ostu ka kontekst: teadaolevad Tallinna vaated fotograafiaeelsest ajast on enamasti juba ammu laiemalt tuntud ja raamatust raamatusse avaldatud. Nüüdne ost on olnud seni laiemale avalikkusele tundmatu ja annab võimaluse heita pilku praegu oluliselt muutunud maastikule uudse nurga alt.

Vene maalikunstnik Grigori Tšernetsov (1802-1865) on tuntud peamiselt maastikumaalijana, aga temalt on teada ka portreid ja žanrimaale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.