"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Abilinnapead aitavad: tasuta arvutikoolitused, vahvad linnaaiad ja aiamaja ehitamine (1)
24. aprill 2017
Scanpix

Sel korral vastavad abilinnapead tallinlaste küsimustele ehituslubade, eakatele mõeldud tasuta arvutikoolituste ja plaanitavate linnaaedade kohta.

Elan Pirital ja tahan ehitada oma aia nurka aiamaja. Kas pean selleks naabritega kokku leppima ja ehitusloa hankima?

Vastab abilinnapea Taavi Aas:

Kui on soov oma maatükile midagi ehitada, tuleb kõigepealt välja selgitada, kas sel on kehtiv detailplaneering. Infot detailplaneeringute kohta saab planeeringute registrist https://tpr.tallinn.ee/. Detailplaneering paneb paika, mida, kuhu ja millistel tingimustel on lubatud krundile ehitada.

Kui detailplaneeringuga on krundi nurka aiamaja ehitamine ette nähtud, siis on naabrite nõusolek küsitud juba detailplaneeringu koostamise ajal ja võib asuda kohe ehitusprojekti koostama. Kui kehtivat planeeringut ei ole, tuleb kontrollida, kas uue hoone rajamise soov on kooskõlas linnaosa üldplaneeringuga. Kõikide Tallinna linnaosade üldplaneeringute kohta leiab info Tallinna linnaplaneerimise ameti kodulehel http://www.tallinn.ee/est/ehitus/.

Näiteks võib üldplaneering määrata, kui suurelt võib olla krunt täis ehitatud või kui suur tohib olla maatükile kerkiva hoone pindala. Uut hoonet saab ehitada juhul, kui lubatut ei ületata. Kui aiamaja on plaanis ehitada rohkem kui 5 m kõrguseks või selle alune pind on suurem kui 60 m2, tuleb riikliku ehitisregistri kaudu taotleda projekteerimistingimused. Seal on muuhulgas kirjas, kelle seisukohad tuleb ehitusprojektile küsida. Väiksema aiamaja jaoks võib koostada projekti ilma projekteerimistingimusteta.

Uut hoonet ehitades tuleb järgida tuleohutuse nõudeid ja seda, et kavandatav hoone ei varjaks naaberkinnistul paikneva eluhoone päikesevalgust. Hoone kavandamisel krundi piirile lähemale kui 4 m tuleb naabrilt küsida, kas ta on sellega nõus. Mõistlik on teha seda enne projekti koostamist, et hiljem ei oleks vaja projekti muuta.

Projekti valmimisel tuleks seda naabrile tutvustada, paluda tal kirjutada oma seisukoht projekti asendiplaanile või esitada digiallkirjaga kinnitatult digitaalsele ehitusprojektile. Kui kõik muud tingimused on täidetud, aga mingil põhjusel naabrit kätte ei saa, küsib naabrite seisukohta omavalitsus. Alati võib nõu ja abi saamiseks pöörduda ka linnaplaneerimise ameti vastava piirkonna arhitektide poole.

 

Olen eakas inimene ja arvutit tunnen halvasti, kuid järjest rohkem huvitavaid artikleid on kolinud internetti ning mu vanuse tõttu on tülikas ka oma arveid pangas maksmas käia. Kas linn pakub tasuta arvutikoolitusi?

Vastab abilinnapea Mihhail Kõlvart:

Laias valikus tasuta eesti-ja venekeelseid kasutajakoolitusi pakuvad Tallinna keskraamatukogu ja selle haruraamatukogud. Arvuti põhitõdede omandamiseks pakuvad raamatukogud arvuti algõppe koolitust, mis ongi mõeldud vanemaealistele. Koolitused õpetavad internetist infot ja artikleid otsima. Samuti saab õppida kasutama arvutit, nutiseadmeid, graafikalauda jt moodsa aja tehnikavahendeid. Koolitustele võib tulla ka inimene, kel arvuti kasutamise kogemus üldse puudub või on see olnud vähene.

Koolitusel tutvutakse arvuti, klaviatuuri ja hiirega. Koolituse läbinu oskab iseseisvalt leida endale vajalikku kirjandust, kasutades e-kataloogi ESTER, ja suhelda e-posti teel.

Pangas kohapeal käimise asemel saab arveid tasuda ka internetis. Kui selleks napib aga teadmisi, saab osaleda raamatukogus toimuvatel e-teenuste koolitustel, kus kõik vajalik selgeks saab.

Koolitusel osalemiseks tuleks leida endale lähim raamatukogu ning leppida raamatukoguhoidjaga koolituseks sobiv aeg kokku. Koolitusel saab osaleda nii raamatukogus kohapeal kui ka telefoni teel, üldinfo number on 683 0915.

 

Olen kuulnud, et käimas on linnaaedade rajamise kampaania. Kas ja kuidas saaksin ka mina rajada on kodu juurde peenra või kaks?

Vastab abilinnapea Arvo Sarapuu:

Juhul, kui olete aiandushuviline, võite endast teada anda meiliaadressil keskkonnaamet@tallinnlv.ee<mailto:keskkonnaamet@tallinnlv.ee> . Võtame teiega ühendust ja soovitame teile lähimat ühisaeda. Juhul, kui soovite oma koduaeda peenarde rajamiseks ja taimekasvatusega tegelemiseks teadmisi juurde saada, kirjutage samuti keskkonnaametile. Saame teid kaasata seminaridele, mida on plaanis huvilistele korraldada.

Ühisaedade projekti raames jagab linn aiapidamisest huvitatud väiksemale kogukonnale istutuskaste ja kasvumulda ning õpetab aiavilju kasvatama. Sel aastal proovime esialgu kaheksa ühisaia rajamist.

Kogukonna linnaaia projektiga soovime leida suurema kogukonna ja teadusasutuse, kellega koostöös rajada põhjalikum aed, kus tegevusi, kasvatatud saaki ja keskkonnamõjusid analüüsides saaks teadmisi järgmiste aedade rajamiseks.

Linna keskkonnaameti ettepanekul võiks tõepoolest Tallinnaski olla nii looma- kui ka taimekasvatust. Märtsis kogusime elanikelt ettepanekuid, kus linnaaiad asuda võiksid ja kes oleksid huvitatud nende pidamisest. Kuu jooksul andis endast märku 121 aiandushuvilist ja teatati 94 võimalikku aia asukohta. 42 aiandushuvilist pakkusid välja võimaliku aia asukoha koos aiandushuvilistega.

Tänavu soovib keskkonnaamet viia ellu ühisaedade projekti ja ette valmistada kogukonna linnaaia rajamist järgmisel aastal.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehitaja
7. mai 2017 18:10
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikontroll-omavalitsused-ei-tohiks-ebaseaduslikku-ehitamist-taluda?id=67657469 Ebaseaduslikest ehitistest.