"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mailis Reps: Reformierakonna eestikeelse hariduse jutt on poliitiline loosung (1)
04. mai 2017
Scanpix

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps näeb Reformierakonna valimisprogrammis muuta kogu haridussüsteem alates lasteaiast ainult eestikeelseks poliitilist loosungit. "Reformierakond on olnud 17 aastat Eesti elu otsene mõjutaja, sellest arvestatava osa peaministri erakonnana ka juhtiv jõud. Selle aja jooksul ei ole kordagi teemat sisuliselt arutatud."

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps lükkas tagasi Reformierakonna Tallinna valimisprogrammis sisalduva ettepaneku muuta kogu haridussüsteem alates lasteaiast ainult eestikeelseks.

“Tegemist on poliitilise loosungiga, mis mõni kuu peale poliitilise vastutuse kadumist pole lihtsalt tõsiseltvõetav ettepanek,” ütles Reps BNS-ile saadetud kommentaaris.

“Reformierakond Jürgen Ligi ja Maris Lauri isikus omasid otsest võimalust hariduse sisuga tegeleda. Ühtegi tõsiseltvõetavat ettepanekut ei ole olnud: sisulised küsimused – materjalid, metoodika, lasteaiaõpetajate toetamine, kes õpetaksid eesti keeles, abiõpetajad kahekeelsetesse rühmadesse – on jäänud tähelepanuta,” märkis keskerakondlasest haridusminister.

“On ääretult kahju, et hariduse sisu teemad tuuakse ainult enne valimisi ning poliitiliselt üles. Reformierakond on olnud 17 aastat Eesti elu otsene mõjutaja, sellest arvestatava osa peaministri erakonnana ka juhtiv jõud. Selle aja jooksul ei ole kordagi teemat sisuliselt arutatud,” lisas minister Reps.

“Minu ning tänase haridus- ja teadusministeeriumi igapäevane töö toimub aga just sisuga. Pingutame, et meil oleksid head õppevahendid, metoodiline abi õpetajatele, tõstame nii õpetajate palku lasteaias kui ka tugiteenustele suuname lisaraha. Just need sammud võimaldavad täna reaalselt rakendada seadust, kus nõutakse, et eesti keele õpe tagatakse alates 3. eluaastast,” selgitas Reps.

“Kahjuks on see siiani olnud vaid kohaliku omavalitsuse teema, riik ei ole siin sisulist tuge piisavalt andnud. Ministeerium on teemat sisuliselt ka analüüsinud ning teeb seda ka edaspidi. Kas ja kui kiiresti oleksid kõik venekeelsed rühmad valmis kahes keeles paralleelselt töötama, sõltub riigipoolsest panusest, sest metoodika ja riigi keele õpetus on ikkagi ka riigi vastutus,” lisas minister.

Reformierakonna Tallinna piirkonna esimees ja tõenäoline linnapeakandidaat Kristen Michal ütles kolmapäeval rahvusringhäälingule, et partei valimisprogramm Tallinnas näeb ette, et kogu haridussüsteem oleks alates lasteaiast eestikeelne ning kui keegi soovib õppida muus keeles, siis saab ta seda teha väljaspool ühtset haridussüsteemi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
5. mai 2017 04:41
Õpetussõnad 22:Saalomoni tarkus 1 Aus nimi on kallim kui suur rikkus, hea kuulsus on parem kui hõbe ja kuld. 2 Rikas ja vaene kohtuvad, Issand on loonud need mõlemad. 3 Tark näeb hädaohtu ja poeb peitu, aga rumalad lähevad edasi ja saavad nuhelda. 4 Alandlikkuse ja Issanda kartuse tasu on rikkus, au ja elu. 5 Okkad ja paelad on valeliku teel: kes jääb neist eemale, hoiab oma hinge. 6 Juhata poiss ta tee peale, siis ta ei lahku sellelt ka vanas eas! 7 Rikas valitseb vaeste üle ja laenaja on laenuandja ori. 8 Kes külvab ülekohut, lõikab viletsust ja tema viha vits saab otsa. 9 Kes on helde, seda õnnistatakse, sest ta annab oma leivast kehvale. 10 Aja pilkaja ära, siis lakkab riid, lõpeb tüli ning teotus! 11 Kes armastab südamepuhtust ja kelle huuled on armsad, selle sõber on kuningas. 12 Issanda silmad valvavad tunnetust, aga ta kummutab petise sõnad. 13 Laisk ütleb: „Väljas on lõvi. Tapab mind viimaks keset turgu.” 14 Võõraste naiste suu on sügav haud: keda Issand on hukka mõistnud, see langeb sinna. 15 Meeletus on seotud poisi südamesse, aga karistusvits saadab selle temast kaugele. 16 Kes rõhub viletsat, et rikkaks saada, ja kes annab rikkale, sellele tuleb vaesus. Tarkade õpetused 17 Pööra kõrv ja kuule tarkade sõnu ja pangu su süda tähele minu tundmist: 18 sest see on armas, kui sa neid eneses säilitad, kui need kõik su huultel on valmis. 19 Et Issand võiks olla su lootus, selleks ma õpetan täna sind, just sind. 20 Kas ma ei ole sulle kirjutanud kolm korda nõuandeid ja teadmisi, 21 et õpetada sulle tõde, tõe sõnu, et võiksid vastata oma läkitajale tõe sõnu? 22 Ära riisu viletsat, sellepärast et ta on vilets, ja ära rõhu vaest väravas, 23 sest Issand lahendab nende asja ja röövib nende röövijailt hinge. 24 Ära pea sõprust vihastujaga ja ära käi läbi raevutseva mehega, 25 et sa ei harjuks tema viisidega ega valmistaks püüdepaela oma hingele. 26 Ära ole nende seas, kes kätt löövad, kes hakkavad käendajaks võlgade eest! 27 Kui sul ei ole, millega maksta, miks peaks võetama su voodi su alt? 28 Ära nihuta igivana piirimärki, mille su esiisad on seadnud! 29 Kui näed meest, kes oma töös on tubli, siis on ta koht kuningate, mitte alama rahva teenistuses.