"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Juhtkiri: Rahulinn ja rahuriik (1)
15. mai 2017
Scanpix

Kuigi Eesti saavutas taasiseseisvuse relvade ja vereta, on riiki pärast seda pea 20 aastat valitsetud peamiselt sõjaretoorika abil. Sõjahirmu külvamisega hoidis Reformierakond end pikka aega võimul, samasugune ideoloogiline ja juriidiline sõda käis lakkamatult ka Tallinna ja riigi vahel.

Tänaseks on sõjakad sõnavõtud Toompealt kadunud ning Tallinna ja riigi juhid suudavad taas ühist vankrit vedada. Selle sümboliks on ka Lühikese jala värava avamisstseremoonia taastamine, kus peaminister Jüri Ratas ja tegevlinnapea Taavi Aas taas said Tallinna päeva hommikul pärast linnavärava avamist ühiselt rahvast tervitama minna.

Kust selline komme pärineb ja mis oli selle põhjuseks? Nimelt olid keskajal väravad Toompea ja all-linna vahel suletud põhjusel, et aadlikest röövlid linnakodanike kauplusi ei rüüstaks, seetõttu oli linnajuhtide ja Toompea juhtide kohtumiste eesmärk pingete leevendus.

Tänaseks valitseme me oma riiki juba ammu ise, mistõttu Toompea ja linna juhtide hea läbisaamine peakski olema elementaarne. Samas valitses viimased 13 aastat Toompead kõrgi aadliku hoiakuga seltskond, kes ei suutnud isegi Tallinna linnapeaga korra aastas rahva sekka kätlema tulla.

Nüüdseks on Stenbocki majast sakslik kõrkus minema löödud ning Tallinn saab üleriigilise tähtsusega linna objektid riigiga koos korda teha – olgu selleks linnahall või Kalevi rahvusstaadion. Riik ei käsitle pealinna enam oma vaenlase, vaid oma edu mootorina. Tänapäeva maailmas ei võistle omavahel enam üksnes riigid, vaid riikide pealinnad. Kui Tallinn on tugev, siis on tugev ka riik.

Teiseks – nüüdsest hakkavad üle Eesti levima algatused, mida Tallinn on juba ammu tõestanud. Tallinn käivitas esimesena elamuehitusprogrammi, nüüd hakatakse riigi toel odavaid üürieluasemeid ehitama üle Eesti. Ka tasuta ühistranspordi rakendamiseks luuakse kõigis maakondades võimalused.

Mis kõige põhilisem – kui juba keskajal oli Tallinn vabaduse kinkijaks siia põgenenud talupoegadale, siis nüüd on vabaks saanud kogu Eesti.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

KAUPO
16. mai 2017 10:35
Väga rumal ja valelik keskerakondlik propaganda-plära! "20 aastat on riiki valitsetud sõjaretoorika abil". Kirjutajal tuleb koolipinki tagasi minna ja hästi ruttu!. Ja riiki juhivad nüüd tegelased, kes valimistel jäid kaotajaks ning linna juhib mitte tegevlinnapea (sellist ametit ei ole olemas) vaid ametnik, keda ei ole ka kunagi linnapeaks valitud. Ja need kaks tegelast saavad Lühikese jala väravas kokku ning siin "Juthkirja" kirjutaja pajatab mingist üllast tulevikust Tallinna eeskujul... Kas Tallinnas massiliselt levinud maksumaksja raha varastamine Keskerakonna poolt levib nüüd üle riigi? Kas Juhtkirjutaja võiks vidigi piinlikkust tunda, et saades Tallinna maksumaksja käest palka võtab ta ikka ja jälle kätte, et oma parteitruudust demonstreerida. Häbiväärne ja närune kirjatsura!