“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Sander Jürisson: iga rändaja lugu on erinev, näitus üritab seda mitmekesisust avada (1)
17. mai 2017
Scanpix

"Näitus "Rändelood – eile ja täna" räägib nii vabatahtlikust kui sunniviisilisest rändest. Sunniviisilist rännet tunneme rohkem sõna all pagulased, pagemine või põgenemine. Vabatahtlik ränne on natukene varieeruvam, see võib olla nii õpiränne, abiellumine, perekondlikel või majanduslikel põhjustel tööle asumine mujal riigis," sõnas Okupatsioonide muuseumi näituste juht Sander Jürisson.

Jürisson märkis Tallinna TV uudistesaates, et kitsamalt jaotud näitus kolmeks, laias laastus kaheks rääkides nii vabatahtlikust kui sunniviisilisest rändest. “Näitus räägib lugusid neist, kes on Eestisse rännanud, nende elukäigust Eestis. Oluline osa näitusel on ka Rootsil, Rootsi Suursaatkond ja Instituut on näituse juures meie head partnerid. Näitus räägib põgenikest Rootsis viimastel aastakümnetel. Näituse kolmas osa keskendub baltlastele, kes jõudsid oma põgenemisteekonnaga II maailmasõja ajal Kotlandile. Seal on meil 27 ajastufotot, lisaks kaks tänapäevast videotööd. Kolme näituse peale kokku jutustatakse 35 isiku lugu. Iga rändaja lugu on erinev, erinev on iga kodust lahkuma sunnitu lugu ja iga vabatahtliku migrandi lugu. Näitus üritab seda mitmekesisust avada.”

Jürisson jätkas: “Ühe näituse fookuses on 1944. aasta sügis Kotlandil, selle on kokku pannud Baltic Art Center. Seal on väga haruldased fotokaadrid just neist baltlastest, kes jõudsid 1944. aasta septembris ja oktoobri algul Kotlandile. Kotland on ju natukene Saaremaast suurem, aga võttis tol hetkel vastu sadu, mõni päev isegi tuhandeid Balti põgenikke. See fotonäitus avab natukene neid momente Kotlandi ajaloost. Rootsi Instituudi poolt koostatud näitusel, mis jõudis meieni Rootsi Suursaatkonna vahendusel, on 20 inimese lugu nii foto kujul kui tekstina. Need inimesed on varjupaika otsinud viimastel aastakümnetel Rootsist, nad on väga erineva taustaga, Lõuna-Ameerikast, Aasiast, Aafrikast, Lähis-Idast. Nende hulgas on neid, kelle asüülitaotlus on rahuldatud, nad on leidnud Rootsist varjupaiga, aga on ka neid, kes alles ootavad vastust ja neid, kes on saanud eitava vastuse. Kolmas näitus on Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni Eesti büroo koostatud. Neil on internetis aktsioon, kuhu kogutakse üle maailma rändurite või rändajate lugusid ja nemad on koondanud kokku 15 inimese loo, kes on erinevatel põhjustel elama asunud Eestisse. Enamasti on selle põhjuseks majandusmigratsioon, perekondlikud põhjused, õppimine, ka pagulus. On lugusid ka nendelt eestlastelt, kes on elanud kusagil mujal ja siis tagasi pöördunud. See osa näitrusest avab nende rändekogemust.”

Näitus “Rändelood – eile ja täna” on Okupatsioonide muuseumis avatud 17. septembrini.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Gotland
18. mai 2017 08:00
Eestlased vist kunagist nühkisid ka koolipinki elik partat aga ilmselt see oli väga ammu. Seega Gotland elik siis Ojamaa kui Gotland ei istu. Vast ei võta šnitti Suur Õuna asukaist kes suudavad artikuleerida vaid sõna fuck. Ei piisa justkui seega siis Gotland elik Ojamaa. Tegelt häbiväärne.