"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rahvusvahelistes noorteprojektides osalemine suurendab kodanikuaktivismi (0)
18. mai 2017
Scanpix

Üleeuroopaline uuring, mis uuris 19000 Erasmus+: Euroopa Noored programmides osalenud noore ja noorsootöötaja hinnanguid programmile ja selle mõju nende enesearengule, näitas, et osalemine programmides suurendab noorte kodanikuaktiivsust ja enesekindlust tööturul.

Poole aasta jooksul 29 riigis läbi viidud uuring hõlmas Erasmus+ programmis osalevaid riike ning partnerriike Euroopas ja väljaspool seda. Uuringu käigus küsitleti 16 373 rahvusvahelistes programmides osalenud noort ja 2951 noorteprojektide korraldajat.

90% vastanutest kinnitas, et noorteprogrammides osalemine on parandanud nende oskust suhelda ja lävida erineva kultuuri- ja keeletaustaga inimestega. Eesti vastanute puhul oli näitaja veelgi kõrgem, tervelt 95% vastanutest väitis end võõraste kultuuridega paremini läbi saavat ja 69% kinnitavad, et nad hindavad kultuurilist mitmekesisust rohkem kui enne programmis osalemist.

“Erasmus+ noorteprogrammides osalemine pakub noortele ääretult hea kogemuse, hulgaliselt uusi oskusi, parema kultuuritundlikkuse ja aitab mõista, kuidas mujal Euroopas nende eakaaslased elavad ja toimetavad. Kahtlemata tõstab see ka noorte enesekindlust. Tuhandete vastajatega uuring kinnitab omamoodi seda, mida me ka Eesti noortele oleme aastaid rääkinud – osalemine Erasmus+ noorteprojektides avab uusi ja kasulikke uksi,” kommenteeris SA Archimedese noorteagentuuri juht Reet Kost.

86% üleeuroopalises uuringus osalenutest vastas, et nad on noorteprojektides osalemise tulemusel õppinud paremini leidma võimalusi isiklikuks või tööalaseks arenguks. Lisaks usub 69% osalenud noortest, et nende võimalused tööd leida on tänu programmis osalemisele suurenenud
.
Uuring ei keskendunud vaid rahvusvaheliste noorteprogrammide sisulise mõju uurimisele, vaid püüdis selgitada ka seda, kuidas on neis osalemine mõjutanud noorte kodanikuaktiivsust, väärtusi ja suhtumist Euroopasse. Tulemused näitavad, et 95% osalenutest on noorteprogrammis omandanud vähemalt ühe oskuse, mis aitab neil olla kaasatud ja aktiivne kodanik. Seda, et omandatud oskused kanduvad ka päris ellu, kinnitab 45% vastanuid, kelle sõnul on nad muutunud aktiivsemateks kodanikeks. Eesti puhul on oluline märkida, et noorteprojektides osalemine ärgitab eriti just noorte meeste kodanikuaktiivsust – nad on hakanud varasemast aktiivsemalt osalema nii kodanikuühiskonnas kui ka demokraatlikes/poliitilistes tegevustes.

Uuringu tulemuste põhjal võib väita, et noorteprogrammides osalemine edendab ka paremat arusaamist Euroopa Liidust ja euroopalikest väärtustest. Eesti noortest vastas 44%, et nad tajuvad Euroopa Liitu tänu noorteprogrammides osalemisele paremini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.