"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lugeja kirjutab: pole ime, et inimesed Soome lähevad (2)
29. mai 2017
Scanpix

Loen lehest tööandjate nutulaulu, et meil pole tööjõudu. See paneb muigama, aga nutma peaks. Olen ise 70+, välja õppinud keevitaja, aga tööd saan paremal juhul kusagil Maxima poes pudelite ja purkide riiulitele panijana.

Minu kirjalikud pöördumised tööandjate poole, et leida erialast tööd, visatakse lihtsalt kohe prügikasti. Kui lähen isiklikult kohale, siis öeldakse, et meil on vaja keevitajaid küll, aga mitte teid. Ma ise tunnen, et mulle tehakse kõvasti ülekohut, sest jaksu mul on veel küll ja oskusi ka. Pudelite ja purkidega askeldamine on minu jaoks füüsiliselt mitu korda raksem kui keevitamine, milles olen osav. Aga kaadriosakonnas istuvad tibid ja nende poisikestest ülemused pole ise kunagi lähedalt keevitamist näinudki. Kuidas nad muidu oskavad öelda, et ma seda tööd ei jaksa teha?

Rääkisin ühe sõbraga, kes oli Soomes tööl ja tema omakorda uuris tuttavate kaudu, kas saaksin üle lahe keevitaja tööd. Selgus, et pole mingit probleemi. Vanus ei ole seal mingi küsimus, peaasi, et töö tehtud saaks.

Läheksin hommepäev Soome, aga ma pean hooldama haiget abikaasat, kes ei saa üksinda hakkama. Teda oleks vaja viia järelevalve all jalutama poolteiseks tunniks päevas, aga kui mind ei ole, siis muutub see kõik väga keeruliseks, mis sest, et Soomes töötades saaksin praeguse 250 euro asemel 2500 ja jaksaksin palgata ka iga päev hooldaja. Kuid kuidas sa lähed haige lähedase inimese juurest kaugele ära?

See olukord paneb lausa nutma. Võtta abikaasa kaasa – seda alguses kindlasti teha ei saa. Peab ju olema kindel, et töö Soomes hakkab sujuma ja nii edasi. Arvan, et ma pole mingi erand. Tööandjate krokodillipisarad vähese tööjõu üle, on nende oma süü. Nad lihtsalt ei hooli inimestest ega tea, kuidas olemasolevat tööjõudu enda kasuks rakendada saaks.

Tundub, et ka riik ei viitsi selle asjaga tegeleda. Meil ei väärtustata inimesi, vanemaid inimesi kohe mitte üldse. Pole ime, et kes vähegi saab, läheb ära. Läheksin ka kohe, kui saaksin haige abikaasa kaasa võtta.

Rein T, väljaõppinud keevitaja

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Väga õige
16. juuni 2017 08:52
probleemi püstitus! Kui ikka üle 45-ne ennast kuskile tööle pakub, peaks tema soovi tõsiselt võtma ja neid inimesi ka rakendama, võimalusel kasvõi ümberõpet pakkuma. Üks endalegi tuttav personalivärbamisega tegelev isik aga ütles alles hiljuti seltskonnas, et see töötukassa saadab nüüd üle 60-seid meile tööstusesse liinitööliseks, no mis tööline selline 60-ne enam on??? Kuhu peaksid need, nüüdsed töövõimeliseks mingi % ulatuses, tunnistatud ennast pakkuma minema kui liinitööliseks vabrikus ollakse juba vana??? Kahju on sellest, et meie seadused ei ole kooskõlas tegelikus elus toimuvaga. Inimesed, kes heideti juba 20 aastat tagasi julmalt tööturult välja koondamistega ja tihti ka lihtsalt eraettevõtte sulgemisega (jäeti ilma igasugustest hüvitistest) on ühiskonnas viljeletud mentaliteediga "koondatu = laisk = eluheidik ", ja neid justkui ei sobigi kuskil rakendada, on võtnud ära nendelt inimestelt julguse ennast jälle kuhugi pakkudagi. Kahjuks ka töötukassa suhtumine on endine kui lubati töövõimereformi käivitamise algul igakülgset ja läbimõeldud abi, siis seda tegelikkuses ei tehta. Nii pakutaksegi poolpimedale inimesele tööd vineeritehase saepuru peentolmuses tsehhis??? Küllap oleks seal tehases poolpimedale mingit muud tööd pakkuda, mis ei jätaks teda koheselt haiguslehele, kuna peentolm tekitab silmades taas põletiku ja ohustab järjekordselt niigi nõrka nägemist?! Ametnikud saavad tulemustasu ja töötukassas peaks see olema seotud otseselt töötutega, kes annavad enda tööle rakendamisel hinnangu, kas ja kuidas on teda aidatud, sellest siis saaks ka ametkonnale tulemustasu määrata, mitte nagu praegu, kus töötukassa juhti premeeritakse 9000.- eurose preemiaga tulemuste eest, mida kuskil eriti näha pole, sest tema alluvas asutuses ei ole muutunud seoses uue reformiga sisuliselt mitte midagi!!!
saatuse iroonia
1. juuni 2017 13:07
eesti riik hävitab ennast ise palju efektiivsemalt kui venemaa seda kunagi suudaks.