"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Kunstnik Eva Jänes avab oma 75. sünnipäeva puhul kaks näitust (0)
31. mai 2017
Tallinna Kirjanduskeskus

Järgmisel kolmapäeval, 7. juunil kell 12 avatakse Jaani kirikus Eva Jänese retrospektiivnäitus, samal päeval kell 15 avatakse aga Tallinna Kirjanduskeskuse Kastellaanimaja galeriis kunstniku uusloomingut tutvustav näitus "Loomise lugu". Näituse on kokku seadnud kunstiteadlane Mai Levin.  

Näituse “Loomise lugu” idee on kunstnik saanud rahvaluulest. Näitusele esmakordselt välja pandud teoste vormikõnes ja koloriidiski on tajuda aga täiesti uut kvaliteeti. See areng  korrigeerib pidevalt ettekujutust Jänesele sobivast formaadist või iseloomulikust koloriidist, tema  vormi- ja värvifantaasia üllatab jätkuvalt. Märkimisväärne on visuaalsete kujundite ja  nimetuste sobivus, ehkki konkretiseerivaid detaile on minimaalselt, kui üldse.

Kui pidada silmas eesti rahvaluulelugu, siis meenuvad Kaljo Põllu tööd 1980-ndatest aastatest. Rahvaluule kujundid  mõlkusid Eva Jänesel meeles juba tunamullu, kui ta valmistus Juhan Liivile pühendatud näituseks Tallinna Keskraamatukogus. Seal  eksponeeritud  töödest  on üks horisontaalsete rütmide ja avara hingusega maal nüüdki väljas (“Nagu taevas, nii ka maa peal”, 2015).

Tallinna Jaani kiriku galeriis avataval retrospektiivnäitusel “Olemise lugu” on eksponeeritud üks väike osa kunstniku viimase kaheteistkümne aasta maaliloomingust. Teosed on maalitud talle omases abstraktse geomeetria võtmes. Võib ka öelda, et tegu on omamoodi sakraalse geomeetriaga.

Eva Jänes (sünd. 1942) on lõpetanud Tartu kunstikooli ja Eesti Riikliku Kunstiinstituudi. Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Alates 1973. aastast on kavandanud ja teostanud monumentaalmaale: freskosid, seccomaale, sgrafiitosid, mosaiike ja vitraaže rahvamajadesse, kirikutesse ning ametiasutustesse. Eva Jänes on esinenud paljudel riiklikel kunstinäitustel, osa võtnud ühisnäitustest ning esinenud 29 personaalnäitusega. Ta on koostanud ja kujundanud kuraatorina üle 20 näituse eesti kunstnike religioossest loomingust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.