"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hooldusravi juht Anders Tsahkna sai soodustuskelmuse kahtlustuse (1)
05. juuni 2017
Scanpix

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo töötajad pidasid esmaspäeval kinni SA PJV Hooldusravi juhatuse liikme Anders Tsahkna ja veel kaks meest, keda kahtlustatakse soodustuskelmuses kogusummas üle 3,9 miljoni euro, lisaks peeti kinni üks mees, keda kahtlustatakse kelmusele kaasaaitamises.

Riigiprokurör Eve Oleski sõnul esitas Tsahkna kahtlustuse kohaselt sotsiaalministeeriumile taotluse tema ettevõttele kuuluva Keila Haigla hoonete osaliseks rekonstrueerimiseks, teades, et taotluses esitatud andmed ei vasta tegelikkusele ja taotluse koostamise eesmärgiks oli pettuse teel toetust saada, teatas riigiprokuratuuri pressiesindaja BNS-ile. Samuti kahtlustatakse Tsahknat rahandusministeeriumile teadvalt ebaõigete andmetega toetuse väljamaksetaotluste esitamises.

“Skeemi eesmärk oli saada haigla rekonstrueerimiseks raha nii, et nõutud omafinantseeringut ise ei tasuta,” sõnas Olesk. “Selleks paisutati ehitusmaksumus tegelikkusest kunstlikult mitme miljoni euro võrra kõrgemaks. Kahtlustuse kohaselt on veel kaks meest võimaldanud enda kontrolli all olevate ettevõtete kaudu luua näiliste tehingute ahela abil ja fiktiivsete arvete alusel ebaõige ettekujutuse omafinantseeringu kulude katmisest. Kokku maksti rahandusministeeriumi poolt Tsahkna esitatud väljamaksetaotluse alusel toetust ligi 3,9 miljonit eurot.”

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juhi Janek Maasiku sõnul on see juhtum järjekordne näide ulatuslikult petuskeemist, mis uurijatele silma jäi. “Soodustuskelmuste avastamine on meie prioriteet. Tegemist on valdkonnaga, kus jagatakse suuri eurorahasid ja taotlejad peavad toetustele ligi pääsema võrdsetel tingimustel,” ütles Maasik ning lisas, et toetused peavad teenima ühiskonna mitte üksikisiku huve. Büroojuhi sõnul viisid uurijad täna hommikul läbi nelja kinni peetud mehe elu- ja töökohtades läbiotsimised ning kuulati üle mitmeid tunnistajad.

19. juulil 2010. aastal esitas SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) sotsiaalministeeriumile toetuse taotluse PERH-i Keila korpuse rekonstrueerimiseks Euroopa Regionaalarengu Fondist meetmest ning sotsiaalminister rahuldas taotluse.

Tsahknat ja veel kahte meest kahtlustatakse soodustuskelmuses ehk karistusseadustiku järgi kvalifitseeritava kuriteo toimepanemises. Kohtus süüdimõistmise korral on võimalik selle eest karistada rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega. Kahtlustuse on saanud ka juriidiline isik SA PJV Hooldusravi. Ühte meest kahtlustatakse soodustuskelmusele kaasaaitamises.

Kriminaalmenetlust juhib Riigiprokuratuur ja viib läbi Keskkriminaalpolitsei.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ohoo
5. juuni 2017 23:53
palju suuremad sulid ootavad karistust Reformi tagatoas.